Lythat se si për të hequr qafe lythat


 • Llojet e Warts
 • Trajtimi i lythat
 • Parandalimi i lythat

 • Llojet e Warts

  Specie është më. Lythat Simple - dendura pa dhimbje, ngjyra e lëkurës normale ose mund të jetë në formën e një nodules pak gri-kafe formë të rrumbullakët me një sipërfaqe të përafërt. Një vend i preferuar - përsëri nga duart dhe gishtat mund të jetë vetëm në fytyrë, lëkurë e kokës.

  Lythat shputës, si emri nënkupton - shfaqet në shputës këmbë. Ato përbëhen nga tufa e papillae filiform në dukje ngjan misri. Shumë shpesh kontribuon në zhvillimin e sëmundjeve të shëmtuar këmbë të lidhur me këmbët e sheshtë.

  Flat (rinore) Lythat - i vogël (0,5-3 mm) nodules ngjyrën normale të lëkurës apo të verdhë. Shumica kanë një formë të rrumbullakuar me një sipërfaqe e lëmuar. Mbi lëkurë mezi qëndrojnë. I ndodhur si i thjeshtë - dorsum duart dhe fytyrën. Shumica janë të rinj.


  Trajtimi i lythat

  Ka shumë trajtime për lythat. Rastësisht, kjo është një nga diagnozën kur mjekësia konvencionale njeh metodat e trajtimit kombëtare. Me trajtime të njohura janë më të efektshme ose luleradhiqe celandine lëng. Megjithatë, ky trajtim do të kërkojë durim të konsiderueshme si për të arritur rezultatin do lyej lythat lëng të këtyre bimëve nga 30-50 herë në ditë.


  Mjekësi zyrtar, trajtimet e mëposhtme:

 • Electrocoagulation
 • Diathermocoagulation
 • Cryodestruction azot të lëngshme, të ngurta acid karbonik
 • Kur Lythat shputës - novokaina obkalyvanie, prerje kirurgjikale, elektroforezë si dhe me novokaina.
 • Me lythat banesë - vajosje (3-7 herë) me lëng të freskët të celandine, vitaminë B12 në formën e injeksioneve, rrezatim ultravjollcë.
 • Një nga metodat më të reja dhe efektive - duke hequr lythat me një lazer.
 • Nëse ndonjë ose trajtimi i lythat vazhdojnë dhe të vazhdojë të shqetësojë - nuk ka asnjë arsye për panik. Kjo mund të thotë vetëm një gjë - i ardhshëm është burimi i infeksionit.

  Kjo mund të jetë një anëtar i familjes, si dhe lythat ju mund të sjellë në vende të tilla si sauna, pishinë, palestër. Ri-infeksioni edhe mund të jetë i lidhur me imunitet ulët antiviral. Në këtë rast, duhet immunologist këshilla dhe korrigjimin e statusit të imunitetit.

  Për të parandaluar përhapjen e infeksionit viral të shëndetshme të lëkurës mund të përdoret antivirale spray "epigenome". Për të vënë ajo duhet të lythat ekzistuese.


  Parandalimi i lythat

  Masat parandaluese - një paralajmërim. Përdorni vetëm higjienën personale në vende publike.

  Mbani sistemin tuaj imunitar. Nëse vëreni një lez mbi personin që ju janë duke folur për - shih për lëkurën tuaj për rreth një muaj. Nëse infeksioni - Lythat dorëzojë në 3-4 javë. Dhe në këtë rast - nuk e shtrënguar trajtim të mos duket si një bretkocë.