Joints dhemb, kontakti venereologist


 • Kujdes: Chlamydia
 • Skenari i trishtuar
 • Luftoni në fund
 • Siguri

 • Kujdes: Chlamydia

  Për herë të parë sëmundje misterioze u bë i njohur në 1916, kur mjeku hygienist Hans Reiter përshkruar inflamacion të përbashkët (arthritis) në një pacient i cili pësoi dizenteri. Arthritis është shoqëruar me skuqje të syve dhe urertritom (shpeshta dhe urinim të dhimbshme). Kombinimi i këtij treshi (konjuktivit, dhe urertrit arthritis) i quajtur sëmundje Reiter së.

  Më vonë u zbulua se sëmundja mund të jetë i lidhur jo vetëm me dizenteri. Në shumicën e rasteve, kjo ndodh në njerëzit dhe pa çrregullime të zorrëve.

  Ku mjekët shpesh duhet të merren me një formë krejtësisht të ndryshme të saj - burim veneriane e cila është e njohur për parazit brendaqelizor Chlamydia trachomatis.

  Catch klamidia thjeshtë. Shpesh infeksioni hyn në trup nëpërmjet kontaktit seksual, por ju mund të merrni dhe peshqir vytyrayuchys aksionit ose washcloths duke përdorur dikush tjetër (në një mjedis të lagësht patogjenët HLA-midioza jetojnë 4-5 ditë).

  Fillimisht, infeksioni nuk shfaqet. Një person nuk mund të ndjehen të sëmurë për aq kohë sa nuk ka pereoholodzhuvatymetsya ose jo të mbijetuar stresit të rënda.


  Nuk është një tjetër faktor që rrit prekshmërinë tonë - prania e antigjenit specifik në gjak nën HLA.B27 etiketë, i cili është faktori Rh është i trashëguar.


  Krijuar: Rreziku i tij zgarë të ashtuquajturit artritit negativiteti (të cilat përfshijnë sëmundje dhe Reiter) është 40 herë më e lartë se ajo e njerëzve të tjerë.


  Skenari i trishtuar

  Zhvillimi i sëmundjes mund të ndodhë në disa skenarë. Kur postenterokolicheskoy forma e saj e parë mund të ndodhë çrregullim banale zorrëve. Pas gati një në dy javë për diarre bashkohet uretritin, njeriu bëhet e dhimbshme dhe të pakëndshme për të urinoj. Por pas rreth dy javësh edhe të fillojnë të dhëmbin dhe bymehet nyje.

  Në një tjetër skenar, një njeri papritmas fillon të shqetësojë parehati në sytë (ndjenjën e rërës, kruarje), e cila, megjithatë, shpejt të kalojë, kapitulim artritit.

  Sëmundja e Reiterit atë të veçantë, ndryshe nga format e tjera të sëmundjes së përbashkët. Para së të gjitha nyjeve këmbën e prekur (gju, kyçin e këmbës). Në mënyrë tipike, në mënyrë asimetrike, e jo të dy nyjeve dhe një. Shpesh proces i përfshirë dhe nyjet e këmbëve (ata fitojnë lloj të veçantë të "salcice"), lëkura bëhet cyanotic. Shpesh temperatura (deri në 38? C) dhe zgjat disa muaj.

  Në nyjeve këmbë sëmundja e Reiterit mund të vuajnë shpinë, sidomos gjatë sëmundjes së zgjatur. Get kjo mund të jetë duke e bërë X-ray e pelvisit.

  Dhe lezione karakteristike të lëkurës. Në këtë rast i prekur veçanërisht meshkujt.

  Në 40% të rasteve në të cilat ka Balanitis - inflamacion i penisit glans - ose balanoprostit kur vuan me kokë dhe prepucit. Më pak të zakonshme Keratoderma - këmbët specifike lezione të lëkurës. Dhe kjo është e rrallë - ashtu-quajtur puçrra rupiroidnye, zonë unazë orooveniya lëkurës, i tmerrshëm mbi sipërfaqe të saj dhe ngjajnë krater.

  Në përgjithësi, sëmundja e Reiterit mund të preken pothuajse të gjitha organet dhe indet. Nga probleme serioze lëndimet sy të rrezikshme në sistemin serdechnososudystoy dhe pneumoni.


  Luftoni në fund

  Trajtimi duhet të fillojë në një datë më të hershme të jetë e mundur.

  Catch sëmundje Reiterit në fillimi i tij - i përsosur. Detyra kryesore - lufta kundër klamidia, e cila kërkon antibiotik serioze. Trajtim të duhet kohë, më pak se një muaj. Dhe për të mbrojtur sistemin imunitar të pacientit, duhet të ndikojë immunomodulators saj. A nuk e bëjnë pa qetësues, ju lutem. Shoqëruar me injeksione hormoneve dhe ointments janë jetë shumë më e lehtë në pacientët të tilla.

  Për fat të keq, për të arritur fitore përfundimtare e sëmundjes Reiter së është shumë i vështirë. Pas Kursi i parë muajin e antibiotikëve shërohet vetëm rreth 50-60% të pacientëve. Fakti që klamidia në trup mund të lëvizin në një formë të veçantë.

  Ata janë brenda në qelizë, por do të ngrijë në zhvillimin e saj, ruhet, fshehur nga koha në kohë. Dhe, edhe analiza nuk mund të tregojnë asgjë. "Zgjohu" janë rreth një muaj. Në këtë kohë duket reanalysis. Një muaj më vonë - një tjetër.

  Vetëm nëse analiza e tretë përsëri të jetë negativ, besohet se sëmundja është e mundur. Megjithatë, rreth një e katërta e pacientëve dhe nuk mund të shpëtoj nga klamidia. Sëmundja e Reiterit është një kronike dhe e ngritën rheumatologist përhershëm vëzhgimit.


  Siguri

 • Nëse ju ende kontakt rrezikshme u zhvillua, nuk do të jetë dembel, japin analiza për klamidia.

  E bëjnë atë më mirë në një institucion të specializuar sa më shpejt të jetë e mundur.
 • Prevent artrit infektive është fare e thjeshtë. Pretty mirë higjienën personale dhe intime. Para së gjithash, një refuzim i marrëdhënieve seksuale rastësore apo përdorimin e kondomit.
 • Nëse ju tashmë kap (urinim i shpeshtë, siklet në urertre), menjëherë të shkojnë në urolog ose dermatolog.
 • Diskutoni komuniteteve:

 • Arthrosis dhe artritit
 • Chlamydia