Dhimbje gjatë menstruacioneve ose të tolerojë trajtim


 • Çfarë algomenoreya?
 • Algomenoreya primar
 • Algomenoreya i mesëm
 • Ndihmë të barit
 • Takim

 • Çfarë algomenoreya?

  Algomenoreya (dysmenorrhea, algomenorrhea) - një nga çrregullimet më të zakonshme të menstruacioneve. Kjo ndodh në 60-70% e grave të moshës 14-45 vjet. Veçanërisht i mprehtë menstruacioneve dhimbshme shfaqet në adoleshentët.

  Dhimbja është e lidhur shpesh me sëmundje të tjera, 84% e grave algomenoreya shoqëruar me të vjella në 79% - diarre, 23% - marramendje, 13,5% - dhimbje koke, 16% - të fikët.

  Zakonisht dhimbja duke filluar 1-2 ditë para menstruacioneve dhe përfundon në ditën e 3.

  Disa gratë në këtë periudhë të paaftë madje. Algomenoreya ka një ndikim negativ në gjendjen fizike, emocionale dhe mendore të grave.

  Simptomat algomenoreya: cramping, dhimbje dhemb, colicky barkut, mesit dhe shpinë sakrale.

  Menstruacioneve dhimbshme si çdo sëmundje kërkon trajtim, por duhet së pari të përcaktojë llojin e vet.
  Në algomenoreya mjekësi dalluar 2 lloje:

 • fillor,
 • dytësor.

 • Algomenoreya primar

  Algomenoreya fillestar i quajtur periudha të dhimbshme të shkaktuara nga sëmundje të sistemit nervor ose karakteristika anatomike strukturore të organeve gjenitale femërore, të tilla si hypoplasia ose pozicionin e gabuar të mitrës - kthesë në të mitrës os brendshëm të qafës së mitrës përpara ose prapa.


  Këto arsye e bëjnë të vështirë të rrjedhin nga rrjedha menstrual mitrës dhe të rritur reduktimin e saj.

  Nëse dhimbje gjatë menstruacioneve nuk është i rregullt dhe periodik, duhet t'i kushtojë vëmendje fenomenit të reduktimin pragun dhimbje. Ndjeshmëri e rritur dhimbje mund të ndodhë si rezultat i traumave, rritjen e aktivitetit fizik, lodhje dhe çdo çrregullim tjetër mendor apo nervor. Në 40-50% të pacientëve të ulur pragu dhimbja është gjenetike në origjinë.


  Algomenoreya i mesëm

  Algomenoreya i mesëm është rezultat i inflamacionit të sëmundjeve të ndryshme dhe të traktit urinar, të tilla si Endometrioza, tumoret, cysts, nyjet fibromatous.

  Vëmendje e veçantë i kushtohet dua Endometrioza, si një nga tiparet më karakteristike të kësaj sëmundjeje është menstruacioneve dhimbshme.

  Në Endometrioza qelizat endometrial fillojnë të vendosen në vende "të pazakontë" për ta - vezore, fshikëz, veshkave. Në vend të ri ata vazhdojnë të funksionojnë në të njëjtën mënyrë: gjatë menstruacioneve bymehet dhe rrjedh gjak, duke shkaktuar dhimbje të forta.

  Një tjetër simptomë goditës i Endometrioza është shkarkesë ngjyrë kafe të errët para dhe / ose pas menstruacioneve.
  Endometrioza mund të provokojë stërvitje të rënda, stresi, kapjen sunbathing dhe dhomë me diell.

  Endometrioza si infeksionet e "fshehur" të tilla si klamidia, i quajtur epideminë e shekullit të 21.

  Për të përcaktuar siç duhet shkaqet menstruacioneve të dhimbshme, është e nevojshme jo vetëm për të vizituar një gjinekolog, por edhe endocrinologist, dhe të kalojë një seri të provimeve:

 • A vija mbi florën,
 • Analiza e infeksioneve të "fshehur" (klamidia, trichomoniasis)
 • kimi të gjakut,
 • A kulture bakteriolohichekiy,
 • kontrolloni hormonet.
 • Në ekzaminim gjinekologjik mjeku duhet të përcaktojë pozitën dhe madhësinë e shtojca mitrës, për ndryshimet në vendndodhjen anatomike të organeve. Ju mund të keni një ultratinguj të organeve pelvike.  Përcaktimi arsye algomenoreya mund të filloni trajtim. Nëse shkaqet e saj janë të ndonjë sëmundje inflamatore, kryesisht, natyrisht, është e nevojshme për të trajtuar atë.

  Nëse nuk% se D
  1? Sëmundjet Eznyh jo, të shpëtoj i mundim do të ndihmojë për të zgjedhur dietën, vitamina, jetese të shëndetshme, dhe për të minimizuar stresin dhe rrit aktivitetin fizik - ajo është provuar që fle varfër (duke përfshirë gjumë), shumë e stresit, pirja e duhanit, konsumi kafe rrit intensitetin e dhimbjes gjatë menstruacioneve.

  Për lehtësimin e sindromave të dhimbjes analgesics përdorur (paracetamol, jo-spa, analginum, sedalhyn, papaverine, baralgin, spazhan, Ketorol).

  Hiq spazma shpesh ndihmon përdorimi i rregullt i kontraceptivëve oral.

  Ju gjithashtu mund të kthehet për të mjeteve juridike popullore:

 • bashkëngjitni për stomak dhe këmbët e thatë peshqir të nxehtë (ju mund të zëvendësojë ato me qese të nxehtë e rërës)
 • vënë në kompresë të ulët bark të nxehtë.

 • Ndihmë të barit

  Potentilla patë - 20 gram bar pour 1 filxhan ujë të nxehtë, ziej për ngrohje të ulët, cool, tendosje dhe pini një gjysmë gotë 4-5 herë në ditë para ushqimit. Shtrydh një shumë që ju mund të vënë në bark të ulët si një kompresë të ngrohtë.

  Rigon - 2 tablespoons barishte derdh 2 gota ujë të valë dhe të lënë për 30 minuta.

  Merrni 3 herë në ditë 30 minuta para ngrënies.

  Horsetail - 1 lugë gjelle e bimëve pour 2 gota ujë të valë. Mund të përdoret në të rënda dhimbje 1 lugë gjelle çdo 2 orë.

  Çernobilit - rrënjët Çernobilit 3-5 mbush 10 gota ujë të valë. Merrni një gjysmë gotë 2 herë në ditë.
  Leh e kulpër - 4 teaspoons copëtuar leh pour 1 filxhan ujë dhe vlim për 30 minuta. Tendosje dhe derdh ujë të vëllimit origjinal. Merrni 1 lugë gjelle 3 herë në ditë para ushqimit.


  Takim

  Grass knotweed - Pjesa 1, horsetail - 1 pjesë centaury - 3 pjesë Potentilla patë - 5 pjesë. 1 lugë gjelle e përzierje krijoj 1 filxhan ujë të vluar për 1 orë dhe ikjen.

  Pije sips gjatë gjithë ditës.

  Buckthorn leh i brishtë - 3 pjesë, thupër lë - 3 e humbje e ngjyrës degë Heather - 4 pjesë kamomil lule - 10 pjesë Peppermint lë - 10 pjesë, rrënjë sanëz - 10 pjesë. 1 lugë gjelle e përzierje derdh 250 ml ujë të vluar, të lënë për 30 minuta. Merrni 1 gotë të nxehtë disa herë në ditë.

  Mos harroni se vetëm trajtim në kohë te mjeku do të ju lejojnë për të parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të rënda dhe komplikime. A nuk do të vonojnë shëndetin tuaj "për më vonë"!