Dhimbje në këto ditë, ju nuk jeni vetëm


 • Dhimbje në kalendar
 • Pse kaq e dhimbshme
 • I - dhe algomenorrhea?
 • Vazhdojnë të vuajnë?
 • Si për të trajtuar
 • Ishin dhimbje?


 • Dhimbje në kalendar

  Këto dhimbje të na mundosh gra me frekuencë të pamëshirshëm. Një herë në muaj, një në tre ditë ose më shumë, 50% e grave vuajnë nga dhimbje gjatë menstruacioneve!


  Pse kaq e dhimbshme

  Gjatë mitrës hënor ritëm muskujt ngushtim të reagojnë ndaj këtyre shkurtimeve spazma dhimbshme. Provokojë dhimbje të forta gjatë menstruacioneve mund të ketë arsye të ndryshme: nivele të rritura të estrogjenit hormonit, mitrën e pazhvilluar, e rritur veprimtarinë e tiroide çekuilibër hormonal (prostaglandin tepërt dhe progesterone).

  Në disa gra, mitra është tilted prapa pak, zbritur, shtyn në qendrat nervore, dhe ofron një ndjenjë e trishtim në bark të ulët, dhemb dhimbshme mbrapa dhe lumbosacral. Dhimbje gjatë menstruacioneve mund të shkojnë nga butë për të shumë të rënda. Një numër i grave (një në dhjetë!) Këto ditë nuk janë në gjendje të bëni ndonjë gjë tjetër, por për të gënjyer ose të rrinë, të shkruarit, shtrëngon barkun e tij. Dhimbje dhe shurdhim në abdomen, mbrapa dhimbje gjatë ciklit menstrual, shpesh e shoqëruar me ethe.

  Sipas studimeve, dhimbje gjatë menstruacioneve ndjehen kryesisht të rinj, gra nulliparous.  I - dhe algomenorrhea?

  Nëse periudha juaj është shumë i gjatë dhe i dhimbshëm, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj. Nga rruga, kur ishte hera e fundit keni qenë te gjinekologu? Gjinekolog në qoftë se ai "nuk më pëlqen" mujore tuaj, ju merr në një endokrinolog. Pas disa hulumtime shtesë, ju mund të diagnostikuar me "algomenorrhea." Kjo sëmundje, emri i të cilit përkthehet nga latinishtja si "periudha të dhimbshme", është ndër sëmundjet më të shpeshta gjinekologjike. Gratë që vuajnë Algodysmenorrhea gjatë menstruacioneve vuajnë nga dhimbje koke, të vjella, stomaku i mërzitur dhe madje bie të fikët. E gjithë kjo veç dhimbje "e zakonshme" dhe shurdhim në bark;


  Vazhdojnë të vuajnë?

  ... Dhe si takime dhe ngjarje të rëndësishme të mrekullueshme ishin lënë jashtë dhe të frustruar - dhe nuk e mbani mend! Lunar sepse nuk mbijetojnë, dhe dhimbje - anuloj

  Stop, stop, stop!

  Këtu ne kemi prekur një nga më të zakonshme gabimet gratë. Nuk është një ide e pashprehur se dhimbje gjatë menstruacioneve besuar për të duruar, të mbajnë, si të thuash, "kryq", të vënë në një e gjysmë më të mirë të njerëzimit në kompensimin e rendit për përsosmërinë e tij

  Është për të ardhur keq që muaj janë për shumë femra ngjashmërisë pritet mujore torturës miell detyrueshme. Jo çuditërisht, "parashikim" dhimbje në femra prishin disponimin, ata bëhen nervoz, dhe pastaj depresioni pranë

  Gratë duhet të kuptojnë këtë: me dhimbje gjatë menstruacioneve duhet të adresohet, veçanërisht për se nuk janë efektive dhe të sigurt.


  Si për të trajtuar

  Kuptimi menstruacioneve trajtojnë të dhimbshëm është largimi i shpejtë dhe efikas i dhimbjes. Megjithatë, mjekët nuk e rekomandojmë këtë rast për të marrë qetësues, ju lutem. Rreziku i analgesics në menstruacioneve dhimbje është se këto barna gradualisht të zvogëlojë ndjeshmërinë në dhimbje dhe të lejojë disa sëmundje të përparojë pa dhimbje të shprehur.

  Për këtë arsye, për të lehtësuar mjekët menstruale dhimbje rekomandojnë përdorimin e antispasmodics.

  Drogës Buscopan që nuk ka analoge në Rusi dhe jashtë vendit, eliminon spazma në muskujt e zgavrën legenit dhe barkut, dhe kështu një efekt të shpejtë dhe efektiv analgjezik. Buscopan nuk maskë dhimbje, ashtu si analgesics dhe madje disa antispasmodics, dhe të ndikojë në shkakun e vërtetë të dhimbje - vrull muskujve. Buscopan efekt antispasmodic për shkak të pronave të saj cholinolytic që redukton rritjen tonin mitrës. Duke vepruar drejtuar për të vendosur vrull, Buscopan ® vrullshëm shpejt relakson muskujt e butë të zonës mitrës, duke eliminuar dhimbje.


  Ishin dhimbje?

  Duke vepruar në mënyrë efikase dhe tërësisht në mënyrë të sigurtë, shpejt kthimet Buscopan grua në normal.

  Ju do të jetë i befasuar, e kuptuar se si ajo rezulton, madje periudhë të lumtur dhe të kënaqshme mund të jenë këto ditë. E pra shikoni dhe të ndjehen gjatë menstruacioneve mundemi çdo grua. Ju - veçanërisht!