Dhimbje në anën e djathtë


 • Dhimbje në anën e djathtë
 • Dhimbje në anën e djathtë të barkut
 • Dhimbje në anën e djathtë nën brinjë
 • Dhimbje në anën e djathtë të pasme


 • Pain - një nga simptomat më të pakëndshme që gjithmonë tregon probleme në trup.
  Ndoshta më e larmishme në natyrë mesin e të gjitha këto ndjenja është dhimbje që ndodh në bark dhe mbrapa, ose sa shpesh pacientët thonë, dhimbje në anën e djathtë apo anën e majtë. Sigurisht, kjo nuk është për t'u habitur, si në zgavrën e barkut dhe hapësirë ​​retroperitoneale është një pjesë e rëndësishme e sistemit të tretjes, organet urinare, organeve të brendshme seksuale, shumë qendër dhe enëve të gjakut.


  Dhimbje në anën e djathtë

  Në shumicën e rasteve, lokalizimi dhimbje përkon me një strukturë të keqe, që do të thotë dhimbje në anën e djathtë të kupës të lidhur me patologji të vendosura në këtë zonë. Por ndonjëherë dhimbje "mashtrimit" dhe aty është larg nga "aksidenti", përhapet dhe i jep një pikë më të papritur të trupit. Pra shkaku i dhimbje në anën e djathtë të barkut, në pjesën e sipërme, mund të bëhen të apendiksit akute, ndonëse shtojcë është e vendosur larg nga ky vend - të drejtën në fund të barkut.

  Natyra e të gjitha dhimbjet, duke përfshirë dhimbje në anën e djathtë mund të jetë i fortë, i mprehtë, i papritur duke tërhequr, Blunt, i gjatë, mund të rritet me kalimin e kohës ose të qetë.


  Cramping shpesh e lidhur me kontraktimet mprehta të muskujve të organeve të uritur, të përhershme - që shtrihen nga strukturat e jashtme parenkimale shell dhe në rritje - më tipik i proceseve inflamatore. Dhimbje Sharp thikat ndodh zakonisht në pushim disa vrimë të arsimit (Breakout) trupin, hemorragji papritur intraperitoneal ose mbyllje e enëve të gjakut. Por çfarëdo që natyra nuk janë të dhimbshme, madje edhe të vogla, në krahasim me peshën normale, e cila nuk do të kishte ndodhur dhimbje në anën e djathtë ose në dhëmbë, ajo duhet të jetë gjithmonë vigjilent dhe të bëjë njerëzit të marrë shëndetin e tyre.

  Dhimbje në anën e djathtë shpesh shkaktohet nga sëmundjet e mëlçisë, traktin biliar, duodenum, kreu i pankreasit, veshkave e duhur dhe inflamacion uretër e rritëse zorrës së trashë, cecum dhe shtojcën, sëmundjet e gjymtimit gjenital femëror dhe patologji të tjera. Le të konsiderojmë dallimet midis dhimbje në anën e djathtë në këto sëmundje.


  Dhimbje në anën e djathtë të barkut

  Më dhimbje në anën e djathtë të barkut të lidhur me sëmundjet e organeve gjenitale të femrave dhe apendiksit.

  Shtatzënia ektopike - Sëmundje të shkaktuara nga zhvillimi jo normale e vezes jashtë zgavrën e mitrës.

  Në 99% të embrionit zhvillohet në tubën fallopiane, duke çuar në zgjerimin e saj, hedh lëng dhe këputje. Në një kohë kur veza e fekonduar nuk e ka shkatërruar thes saj, ngacmues grua duke tërhequr dhimbje e shurdhër në bark të ulët, dhe kjo është e natyrshme që nëse shtatzënia ektopike zhvillon në tubën fallopiane e duhur, nuk ka dhimbje në anën e djathtë. Gjatë kësaj periudhe periudhë shpesh humbi shënoi shfaqjen shpifjeve gjakderdhje nga trakti gjenital dhe simptoma të tjera subjektive të shtatzënisë. Dhimbje të mprehtë thikë në anën e djathtë poshtë jep të rektumit, këputje karakteristike tub fallopian. Në këtë rast, situata është kritike dhe mund të çojë në vdekje të grave për shkak të gjakderdhjes.

  "Abdomen akut", siç e quajnë këtë gjendje mjekët gjithmonë kërkojnë ndihmë të menjëhershme parë dhe kirurgji emergjente.

  Tub ndryshimet inflamatore e drejtë fallopian duket tyanuschey shurdhër dhe të vazhdueshëm (adnexitis kronik) ose (akute right-adnexitis) dhimbje akute dhe të rënda në anën e djathtë poshtë të murit të përparmë të barkut pranë ijë. Dhimbje shtrihet në kofshët e brendshme, belit dhe bigëzim. Shpesh, ajo vuri në dukje pamjen e qelb ose shkarkimit Muco-purulent nga trakti gjenital dhe ethe. Me formimin e abscesit këputje ndodh dhe sens i saj i "goditje thikë" dhe një përkeqësim të mprehtë të pacientit nëpërmjet zhvillimit të pelvioperitonita.

  Dhimbje e fortë e papritur në anën e tij të djathtë, më poshtë, në vendndodhjen e mitrës mund të jetë një simptomë cysts rrotullim apo tumoret vezore e drejtë ose tub fallopian. Këto situata edhe kërkon trajtim urgjent kirurgjik. Ku apopleksi (thyerje) i vezore Shfaqja e dhimbjes shpesh përkon me mesin e ciklit menstrual të grave, dhe në këtë rast taktikë varet nga natyra e sëmundjes dhe shuma e humbjes së gjakut.

  Apendiksit akute në fillim të zhvillimit të saj karakterizohet nga ndodhja e dhimbje në anën e djathtë lokalizimin fuzzy. Shpesh i parë shfaqet dhimbje në anën e djathtë në bark e sipërme, e cila pastaj, si sëmundja përparon, poshtë në rajonin e duhur çapokor.

  Përveç kësaj, pacienti vërejtur ethe, shpesh, të vjella dhe tendosje të rënda të barkut muskujve.


  Dhimbje në anën e djathtë nën brinjë

  Dhimbje në kuadratin e djathtë e sipërme mund të shkaktohet nga sëmundje të mëlçisë, sistemit biliar, duodenum apo këndin e djathtë të zorrës së trashë.

  Shkaqet më të zakonshme të dhimbjes në anën e djathtë nën brinjë janë diskinezi vrerit dhe cholecystitis akute calculous. Natyra i ngjashëm i dhimbjes në këto sëmundje dha të rritet në shoqatën e tyre të quajtur "dhimbje barku hepatike." Qitje Sharp në anën e djathtë nën brinjë ndodh më shpesh gjatë natës dhe të rezultojë pereroztyazhennya bile kanalet biliare që akumulon si rezultat i shkeljes së daljeve të saj në zorrë.

  Pain jep një shpatull të drejtë, sup dhe qafën, përhapet nëpër bark e sipërme, e shoqëruar nga të vjella dhe shqetësimet e pacientit përsëritet. Me kalimin e gurit dhe normalizimin e rrjedhjes së dhimbjes biliare të mprehtë papritmas ndalet, nuk është vetëm shurdhim në kuadratin e sipërm.
  Në rast të cholecystitis akute me aderimin e inflamacionit, përveç dhimbje në anën e djathtë nën brinjë, ka ethe, të dridhura, dobësi dhe shenja të tjera të dehjes.

  Dhimbje e shurdhër konstante në kuadratin e djathtë e sipërme mund të jetë rezultat i shtrihen në kapsulë të mëlçisë, duke rritur trupin si rezultat i inflamacionit, dmth hepatit .

  Në mënyrë tipike, sëmundje shoqërohet me verdhëz, dmth pamjen e ngjyrë të verdhë të lëkurës dhe mukozës, e cila tregon dëme në qelizat e mëlçisë dhe hyn në produktet e gjakut shkëmbimin shtypte.

  Dhimbje në anën e djathtë nën brinjë nganjëherë një manifestimit zoster - Inflamacioni i ganglia kurrizore dhe nervat ndër brinjëve të shkaktuara nga infeksioni herpes. Në këtë rast shqetësim shoqëruar nga skuqje karakteristike në lëkurë përgjatë fibrave nervore në formën e flluska, sëmundjeje dhe ethe vogël.


  Dhimbje në anën e djathtë të pasme

  Dhimbje në anën e djathtë të barkut dhe në të njëjtën kohë prapa shpesh të lidhur me sëmundjet urologjike si urolithiasis, glomerulonefriti, pielonefrit, tumoret e veshkave, trombozë të veshkave, tuberkulozi veshkave, Nephroptosis (mosveprim i veshkave), hydronephrosis, dhe të tjerët.

  Akute dhimbje cramping papritur në anën e pasme, e cila është shkaktuar nga bllokimi i gurit uretër, masat nxitëse, produktet gungor kalbjes e indeve apo mpiksje e gjakut, i quajtur "Dhimbje barku i veshkave" . Dhimbje barku i veshkave shfaqet në pacientët urologjike pas një pirët me tepri, stresi fizik, dhe ndonjëherë edhe në një gjendje të pushimit të plotë. Shkelja e urines daljeve të çon në një rritje të presionit të lëngut brenda traktit urinar, ënjtje të veshkave, hyperextension kapsula e saj të pasur innervated, dhe si rezultat, shfaqja e simptomave. Natyrisht, dhimbje në anën e djathtë prapa zhvillimin dështimin e veshkave në-dorë dhe shpesh të aplikojnë për të kaluar në bark e sipërme të djathtë.

  Ndjenja është aq i ashpër dhe i padurueshëm që pacientët nxitojnë dhe duke kërkuar për sjellje më të rehatshme për të lehtësuar gjendjen e tij. Me kalimin e kohës, promovimi i guri ose mpiksje në uretër, dhimbje migron në të ulët mbrapa dhe bark dhe fillon të japë në rajonin e fshikëzës dhe organeve seksuale. Në gur Grindja emocion papritmas ndalet, ndryshon dhimbje e shurdhër në anën e djathtë të pasme, në rrjedhën e një goditje të dëmtuar e djathtë dashuri traktit urinar. Dhimbje barku i veshkave shoqërohet shpesh me vjellje, urinim të përshpejtuar dhe ethe.

  E drejta glomerulonefriti dhe natyrisht akute pyelonephritis karakterizohet me rritje të papritur dhe të mprehtë në dhimbje të vazhdueshme nga ana e djathtë të lartë të pasme, dhe sigurisht kronik - prania e tërheqjes hapur vazhdueshëm të dhimbjes.

  Ekzaminimi zbuluar ethe, zhvillimin e edemë, ndryshime në urinë dhe çrregullim urinimit. Nganjëherë prania e papastërtive në urinë mund të vëzhgojnë pacientin. Kur pielonefrit bëhet e turbullt për shkak të pranisë së qelb, dhe në glomerulonefriti - pikturuar në ngjyra "pantallona të gjera të mishit" përmes përzierje e qelizave të kuqe të gjakut.

  Ju mund të kenë një histori të gjatë në lidhje me atë që mund të shkaktohet dhimbje në anën e djathtë të barkut, duke shkaktuar dhimbje që del në anën e djathtë prapa ... Ka shumë sëmundje që mund të shkaktojnë këto ndjesi të pakëndshme. Por mjeku i analizuar me kujdes të gjitha manifestimet e sëmundjes, shkaqet që mund të kontribuojnë në dhimbje në anën e djathtë, dinamika e simptomat e sëmundjes dhe kërkimore të dhëna mund të bëjë një diagnozë të saktë dhe trajtimi i duhur kompetent.

  Përfundimi është i qartë: në qoftë se ju erdhi anë të fytit e djathtë të barkut ose mbrapa, dhe në përgjithësi një dhimbje kudo në trupin tuaj, ju duhet të shihni një specialist sa më shpejt të jetë e mundur, në vend se duke u përpjekur për t'u marrë me këtë problem të tyre. Për fat të keq, me kalimin e kohës, në mënyrë për të ruajtur shëndetin dhe jetën, mjeku mungon disa minuta, pacienti humbur në reflektim të zbrazët dhe të vetë-shëruese.