Blepharitis, format e blepharitis


 • Blepharitis dhe forma e tij
 • Si është trajtimi i blepharitis

 • Blepharitis dhe forma e tij

  Një nga sëmundjet më të zakonshme infektive e syrit është blepharitis - inflamacion i skajet e qepallave, të cilat mund të ndodhin në forma të ndryshme.

  Shfaqja e blepharitis nxitur mbrojtjet e dobësimit
  trupi gjatë sëmundjeve inflamatore të zgjatura, kronike
  infeksionet, sëmundjet kronike te traktit gastrointestinal, ekzema
  metabolike dhe endokrine çrregullime. Latest shpesh provokojnë
  dukuri blepharitis në rinjve gjatë pubertetit.

  Kushtet e Madhe Rëndësia sanitare të jetesës
  durueshëm, mungesa e vitaminave në dietë, dhe sy sëmundje

  qepallat, organet lacrimal, sinuseve, kariesit të dhëmbëve, dhe nematod
  infektimi.

  Blepharitis shpesh ndodhin në pacientët me diabet.

  Predisposing faktorë blepharitis mund të shërbejë dhe ndikimi
  era, pluhur, tym, korrigjim i gabuar i hyperopia dispozicion,
  miopi dhe astigmatizëm.

  Blepharitis squamous. Në rastin e buzë squamous blepharitis
  mosha gjithmonë duket e kuqe dhe i fryrë, dhe lëkurën në rrënjët e qerpikët
  i mbuluar me luspa të vogla thatë si zbokth mbi kokën e tij.
  Kruhet në moshat që të bëhen të dhimbshme. Për më tepër, pacientët shpesh ankohen se
  Sonte nuk mund të punojnë në të gjitha, dhe sytë e verbimit-prerjes.


  Me luspa
  Blepharitis është quajtur edhe seborrhea. Me luspa paperpunuar
  Blepharitis mund të zgjasë shumë kohë.

  Blepharitis ulcerative. Kjo ndodh kryesisht në fëmijët
  dhe të rinjtë. Dhimbja zakonisht është më e theksuar se në squamous
  blepharitis. Në vend të peshore në skajet e qepallave në qerpikët ngjyrë kafe janë nën
  Cilat janë sores janë lëshuar ndonjëherë gjak. Shpesh së bashku
  me crusts hequr rëna dhe lirua plehun e tyre shtrat. Pas
  hequr eyelashes, rritja më tej qerpik mund të jetë i gabuar,
  atje tryhyaz zona apo mungesa e cilia (humbja e flokëve). Ndonjëherë
  zhvillimin e proceseve mbresë apo shekulli volvulus. Më tej

  inflamacion i skajet e qepallat mund të përhapet në konjuktivën,
  kornea.

  Këndi ose blepharitis këndore. Karakterizuar
  inflamacion në qoshet e optike çarjes. Në cepat e syve
  akumuluar përmbajtje pinyste. Qepallat te trash rreth syve, në
  këto çarje, plagë. Kjo sëmundje shpesh ndodh në
  adoleshencë.

  meybomit blepharitis. Kur një diagnozë meybomit blepharitis
  proces inflamator përfshirë meybomievyh gjëndër e vendosur
  në trashësi shekullin kërc. Nga kanalet e këtyre gjëndrave është lëshuar duke shtypur
  verdhë-bardhë përmbajtjen. Qepallat thickened, ata formuan
  pak gri-të verdhë kore. Në qoshet e syve grumbullohet shkume-qelbëzuese

  Përmbajtja. Shoqëruar shpesh me konjuktivit meybomit blepharitis.

  Blepharitis Demodikoznyy. Quajtur mite Demodex,
  që jeton në follicles qerpik. Ky person mund të jetë i infektuar qindarkën
  nga zogjtë ose poshtë tyre dhe pupla, të cilat janë në shtrat
  aksesorë, veshje, etj


  Si është trajtimi i blepharitis

  Trajtimi i blepharitis shpesh përfshin smearing ndonjëherë
  Mjeku medikamente të rekomanduara, pacienti shpenzon në shtëpi ose
  njerëz. Për të lyej qepallat duke përdorur një shkop të veçantë qelqi,
  e cila është në dispozicion mbi counter. Pas duart larëse gishtit dhe indeksi
  gishtat e dorës së tij të majtë tërhoqi poshtë qepallë më të ulët, të marrë një dorë e djathtë

  rrinë dhe ilaçe lyhet butësisht shekullit buzë vendoset në
  fund të sheshtë të rrinë. Same vepër dhe qepallë e sipërme. Në disa
  raste, efekti është shekulli masazh i mirë blepharitis, e cila
  Ju mësojnë mjeku. Shpesh blepharitis trajtim zgjat një kohë të gjatë dhe kërkon
  durim durim.

  Gjithashtu, ju lutem të bëni trajtimin e infeksioneve kronike,
  Në veçanti, grykët dhe rinitit, sëmundjet e gastrointestinal
  trakt, nëse ka, për shëndetin e dhëmbëve dhe korrigjim vizion.

  Në blepharitis thjeshtë pas heqjes peshore shtupë pambuku
  lyej shekullit edge zgjidhje 1% të gjelbër të shkëlqyer apo fërkim 1%

  krem të verdhë zhiva, 30% vaj sulfatsil sodium.

  Për të hequr blepharitis crusts ulcerative më parë
  vënë në kompresë të syve me vaj peshku, gjalpë ose vaj.
  Ulcerat Obnazhyvshyesya brenda 3-5 ditëve përditshme grasatim 1%
  Zgjidhja e gjelbër të shkëlqyer, 5% solucion nitrat argjendi, dhe
  Më vonë - 30% vaj sulfatsil sodium dhe vajra të tjera nga
  sulfonamides dhe antibiotikët. Në rastet e vazhdueshme të blepharitis ulcerative
  sjellje Autohaemotherapy, fizioterapi, rrezatimi
  rrezet BUCCA.

  Në blepharitis këndore, të cilat shkaktuan diplobatsilly Moraksa-Aksenfelda, aplikoni krem ​​zink dhe zgjidhjet e zinkut.

  Kur demodikoznom blepharitis emëruar ihtiolovaya sulfurik ose vaj.

  Kur meybomyevom blepharitis shtrydhur gjëndra meybomievyh sekrete
  përmes shekullit të lëkurës, tucked në bazë të saj pas xhamit lokale anestezi
  rrinë (procedurë në 1-2 ditë, natyrisht e 15-20 sesioneve të masazh).
  Menjëherë pas masazh dhe degreasing eter ose buzë të alkoolit
  yndyrat shekulli 30% zgjidhje e sulfatsil natriumit apo 1% zgjidhje
  e gjelbër të shkëlqyer. Kur meybomyevom blepharitis është nganjëherë
  Nevoja për trajtim kirurgjik. Qepallat pres dhe hall
  meybomievyh gjëndra përmbajtje.

  Trajtimi kirurgjik kryhet në rast

  komplikime blepharitis, dhëmbëza, gjarpërues ndonjëherë, trihiaz. Në këtë rast,
  kryer kirurgji plastike.

  Informacion nga artikullin "Blepharitis (inflamacion i qepallat)."