Blepharitis, manifestim dhe trajtim


 • Blepharitis, shkaqet blepharitis
 • Si funksionon blepharitis
 • Si është trajtimi i blepharitis

 • Blepharitis, shkaqet blepharitis


  Blepharitis - nje inflamacion skajet e kapakëve të syrit. Blepharitis është një nga plagët më të zakonshme të syrit.

  I famshëm
  blepharitis shumë arsye, të tilla si skajet dështimit të moshës
  mikrobeve, kërpudhave, marimangat. Një grup i madh janë alergjik
  sëmundje përgjithmonë. Gjithnjë, zhvillimi i blepharitis të vazhdueshme për shkak të
  Shkelja e mbulimit corneal lotsjellës - me sindromin e "syrit të thatë".
  Blepharitis mund të zhvillohet në kundërshtim me shëndetin e përgjithshëm dhe
  gjenden nën reduktuar dietë, mangësi vitaminë, metabolike

  substanca, tuberkulozi, diabeti,
  sëmundjet e dhëmbëve, hundës, bajamet, dehje kronike
  Për shkak të sëmundjeve parazitare. Shumë shpesh blepharitis ndodh kur
  syze korrigjuara Largpamje, me higjiena
  Puna dhe jeta.


  Si funksionon blepharitis

  Blepharitis shoqërohet me skuqje dhe trashje e skajet e qepallave, humbje
  qerpikët, lacrimation, lodhje të shpejtë, sy rritur
  ndjeshmëri ndaj tymit, era, pluhuri, dritë e ndritshme, ndjenja e kruajtje në
  Zona e prekur nga mosha.


  Blepharitis shkaktohet nga ulqerative kronike
  Staph gjëndër infeksion qerpik e flokëve, duke rezultuar në


  ulcerat dhe shkatërrimin e indeve. Eyelashes mund rrinë bashku në bazë,
  formuar ngjyrë kafe të verdhë, lëkurë nën iz'yazvlena në faqen
  yazvochek plagët formuara më vonë. Në raste të rënda qerpikët
  vjeshtë, qerpikët individuale janë të bardhë, prerja shekull buzë mund
  bëhet i rrudhosur. Kur lëkurës dhëmbëza qerpikët rritet
  gabuar.

  Seborrheic Blepharitis shpesh të shoqëruara me dermatit seborrheic. Në buzë të shekullit janë peshore të vogla hollë yndyrë gri. Ndonjëherë ka graying dhe humbjen e qerpikët.

  Blepharitis
  demodekozny zhvillon të shënoni-lindur për shkak shekulli edges lezioni. Në
  Faza fillestare e shqetësime të vazhdueshme, kruajtje ndonjëherë i padurueshëm, sidomos

  pas gjumit. Pasdite shqetësuar ndjenja dhimbje barku, kaustike, shkarkimin ngjitet,
  një thirrje papërmbajtshëm për të zeroja, fshij sytë. Më tej
  viyovyh zhvillimin kronike shekull edges inflamacion që
  të bëhet thickened, reddened. Akumulon thata shkarkimit
  në formën e shkallët midis rëna, dhënë ato lëngshëm "ftohtë"
  ed.

  Blepharitis është e kombinuar zakonisht me inflamacion alergjik
  mukoza membranës i syrit ndodh ndjeshmëri kur të lartë
  droga, kozmetike dhe parfume, polen,
  pluhur (i brendshëm apo industrial), Buburrecat, leshi, stilolaps, poshtë,
  kimikatet shtëpiake, pesticideve dhe ndotja kimike e ajrit.


  Blepharitis alergjik akut ndodh papritmas, ënjtje të qepallave,
  sytë e përlotur, shkarkimi mucous, dhimbje në sytë, qepallat itchy,
  fotofobi. Zakonisht të dy sytë janë të prekur. Kronik alergjik
  karakteristikë blepharitis veçantë është kokëfortë, ndonjëherë i padurueshëm
  qepallat itchy. Rëndim sezonale e zakonshme për reagimet e shkaktuara nga poleni në
  herbs lulëzuar, bar, pemë. Blepharitis Medicinale
  më shpesh zhvillon pas përdorimit të zgjatur të pika sy dhe
  ointments, por mund të ndodhë edhe kur administrohet drogë brenda.


  Si është trajtimi i blepharitis

  Trajtimi i blepharitis ulcerative.
  Rreptë shekull higjienës.

  Shkarkimi Brown dhe për të hequr pambuku me lagështi
  shtupë. Në crusts përafërt zbutur tyre lagësht parë
  Lyer me një locion ose edges pomadë shekulli. Në buzë të shekujve të aplikuar
  gisht apo një shkop gotë të plotë krem ​​që përmban hormone dhe
  antibiotik, gentamicin-Code, dhe në rastin e intolerancës ndaj gentamicin -
  maksitrol vaj të parfumuar komplekse.

  Trajtimi i blepharitis seborrheic. Një rol të rëndësishëm në trajtimin e dermatit seborrheic merr shekullin e higjienës. Nga
  Qëllimi i trajtimit të përdoret lubricating skajet melhem sy të moshës
  hydrocortisone, futje pikë-pikë e pika sy "lotët artificiale", lot
  natyrore ose Oftagel.

  Trajtim Demodectic i blepharitis. Qëllimi kryesor i trajtimit të blepharitis Demodectic - reduktuar
  lezione marimangat. Pacientët rekomanduar kujdesit higjenik të shekujve:
  fshij qepallat dy herë në ditë shtupë zhytur në solucion fiziologjik,
  shampo holluar fëmijë. Shekulli Land krem ​​syrit smeared
  PIC-hydrocortisone 2,5%, ndërsa e provuar apo i pretenduar
  Staph Infeksioni - Syri krem ​​Code-gentamicin. Është e rëndësishme
  për të edges gjumit qenë ndonjëherë i mbuluar me bollëk me vaj, ajo shkel
  Cikli i jetës së rriqrat.

  Trajtimi i blepharitis alergjik. Largimi i "fajtor" alergjen nëse është e mundur -

  metodë efektive dhe e sigurt e trajtimit. Trajtimi i alergjik
  blepharitis përfshijnë përdorimin e njëkohshëm të zgjatur
  sy alergji pika (lekrolin, alomid) dhe vajosje
  edges hormon anti-inflamator shekull vaj të parfumuar syrit
  (Hydrocortisone-PIC).

  Informacion nga artikullin "Blepharitis".