Blepharitis, bimor


 • Blepharitis, format e blepharitis
 • Trajtimi i mjeteve juridike popullore blepharitis

 • Blepharitis, format e blepharitis

  Blepharitis - një grup i madh i sëmundjeve të ndryshme të syrit që përfshin
  Shekulli edges inflamacion. Blepharitis është një nga plagët më të zakonshme
  Sytë, të vështira për të trajtuar. Sëmundja mund të zgjasë për shumë vite.

  Blepharitis naytyazhkishi siklet në sy, duke ndikuar në shëndetin
  pacienti, duke ulur performancën e tij dhe këmbëngulje në mungesë të trajtimit
  çojë në një përkeqësim gradual të syrit.

  Për shenjë anatomik dallohen: blepharitis buzë front, në të cilën
  prekur vetëm buzë ciliar shekull dhe përsëri blepharitis buzë, në të cilën

  mposhtur skajet e moshës shoqëruar me inflamacion meybomievyh gjëndra thellë në shekullin,
  që gradualisht mund të çojë në lezione të konjuktiva dhe kornea.


  Ka shkaqe të shumta të blepharitis, për shembull humbja shkon ngadalë mikrobet shekullit
  kërpudhave, marimangat. Grup i madh përbëhet nga shekulli alergji.
  Gjithnjë, zhvillimi i blepharitis të vazhdueshme për shkak të shkeljes mbulimit lotsjellës
  Kornea - sindromi i "syrit të thatë". Blepharitis mund të zhvillohet në shkelje
  shëndetin e përgjithshëm dhe është gjetur nën reduktuar dietë, mangësi vitamina,
  çrregullime metabolike, tuberkulozi, diabeti, sëmundjet e dhëmbëve, hundë, bajamet,


  dehje kronike nga sëmundjet parazitare. Shumë shpesh
  blepharitis ndodh syzet kur pakorrigjuara Largpamje, me higjienën e keqe
  pune dhe kushtet e jetesës.

  Pacientët zakonisht njoftim skuqje blepharitis dhe trashje e skajet e qepallave, humbje
  qerpikët, marramendës, lodhje sy, ndjeshmëri rritur
  në tym, era, pluhuri, dritë e ndritshme. Veçanërisht frustruese për pacientët është një konstante
  ndjenjë itchy.

  Ulçerë Blepharitis. Kushti i shkaktuar nga infeksioni kronik Staph e gjëndër e flokëve
  qerpik. Qerpikët mund të rrinë së bashku në bazë, scabs formuara verdhë, lëkurë
  iz'yazvlena sipas tyre, në vend të ulcerat formuar më vonë plagët.

  I rëndë
  raste qerpikët bien jashtë qerpikët individuale janë të bardhë, buzë front
  shekull mund të bëhet i rrudhosur. Kur lëkura dhëmbëza qerpikët rritet siç duhet.

  Seborrheic Blepharitis. Zhvilluar për sëmundjet që lidhen me follicles dhe gjëndra qerpikët. Shpesh
  i kombinuar me dermatit seborrheic e kokës, vetullat, rajonet BTE dhe rajon
  kafaz i kraharorit. Ai derdhet lehtë se blepharitis ulcerative. Në buzë të shekullit të
  peshore të vogla hollë yndyrë gri. Pas heqja e tyre nuk është gjakderdhje
  yazvochek si blepharitis ulcerative. Ndonjëherë ka graying dhe humbjen e qerpikët.

  Blepharitis alergjik. Zakonisht kombinuar me inflamacion të mukozën, ka hypersensitivity

  të drogës, kozmetike dhe parfume, polen, pluhur,
  (Në familje apo industrial), Buburrecat, leshi, stilolaps, poshtë, të familjes
  kimike, pesticideve, detergjenteve, ndotja kimike e ajrit. Akute alergjik
  blepharitis ndodh papritmas, ënjtje qepallë, marramendës, shkarkimin mucous, dhimbje
  sytë, qepallat itchy, fotofobi. Zakonisht të dy sytë janë të prekur. Kronik alergjik
  karakteristikë blepharitis veçantë është kokëfortë, qepallat ndonjëherë padurueshme kruajtje.
  Rëndim sezonale e zakonshme për blepharitis shkaktuara nga poleni gjatë lulëzuar
  herbs, bari, pemët. Blepharitis Medicinale më shpesh zhvillon

  përdorimi afatgjatë i pika sy dhe ointments, por mund të ndodhë në
  administrimi i barnave brenda.


  Trajtimi i mjeteve juridike popullore blepharitis

  Kujdesshëm shekull higjienës. Shkarkimi Brown dhe për të hequr pambuku me lagështi
  shtupë. Në crusts përafërt zbutur locion tyre paraprakisht të lagur ose
  I lyer me vaj të parfumuar skajet e shekullit.

 • Boil onions në ujë, shtoni pak mjaltë në supë ose acid borik. Laj
  Sytë kjo zierje 4-5 herë në ditë.
 • 2-3 tbsp. tablespoons barishte lule kamomil dhe të bëjë një gotë me ujë të valë; lë
  01:00 në një enë të mbyllur mirë, thahet. Aplikoni për sytë shpëlarje.

 • 1-2 h. Lule misri lule blu lugë, derdh një gotë me ujë të valë, të lënë
  orë, ikjen. Aplikoni një locion.
 • 6 g rrënjë pluhur alte derdh një gotë me ujë të ftohtë, të lënë për 8-10 orë.
  Aplikoni për sytë shtyer.
 • Një ose dy shekuj. lugë rrëshqanorëve barishte trumzë për filxhan me ujë të valë. Aplikoni
  për t'i shtyer.
 • Fresh pemë lëng i gjallë (Kalanchoe) e përdorur nga jashtë.
 • Një shekull. fara kopër copëtuar të këmbëngulë në nenin 1.5. ujë të valë. Aplikoni
  për kremra.
 • 100g egra u rrit petals derdh një gotë me ujë dhe kuzhinier për 4-5 orë. Aplikoni
  si një locion.
 • 15 gram lule zambak të luginës në 200 ml ujë të valë.

  Aplikoni një locion.
 • 2 h. Të lugë pluhur psyllium për 2 h. Ujë lugë, llokoçis, shtoni
  6. lugë ujë të valë dhe llokoçis herë pas here deri cool. Strain,
  aplikuar si një locion.
 • Mylnyanky Grass zakonisht, lule lule misri, lule elderberry - në
  '20 Hidh përzierje 2 gota ujë të valë, të lënë për 8 orë. Tendosje. Aplikoni
  si një locion.
 • Top pambuku larë e të lyer lagur svezhekipyachenym dhe ostudzhenym infuzion.
  Ndarë ndonjëherë, indeksi dhe gisht tregues të dorës së majtë, të lajë e tij të syve,
  squeezing atij të gjirit leshi pambuku i lagur.

  Krema të bëni këtë: leshi i pastër pambuku lagur me një zgjidhje të mjekësisë

  aplikuar në qepallat e mbyllura, duke ndryshuar çdo 10-15 minuta. Ora përgjithshëm procedurë
  30-60 min.

  Mërzi: Lani duart, dy gishtërinjtë e dorës së tij të djathtë në tubth,
  dial gishtin tregues ilaçe të dorës së tij të majtë për të tërhequr qepallë më të ulët. Shikojnë
  ndërsa up. Duke lënë mënjanë qerpikët dhe qepallat, pikoj 1-2 pika e mjekësisë në mucous
  shell shekull vonesë. Për të mos bjerë rrjedhin në faqe, nën gishtin
  gungë e leshi. Mos derdh eshtrat e tubth në shishkë e ilaçeve drogës
  mjet! Menjëherë pas futje pikë-pikë e pikave të syrit presion një gisht brenda
  buzë e qepallë më të ulët pranë hundës (ka mënyra lot) dhe për të mbajtur atë në

  pozicion për rreth një minutë për të korrigjuar nuk ka shkuar nëpër vrimën e lot
  drejt hundës dhe nasopharynx.

  Informacion nga artikullin "Blepharitis".