Qafa PainEmri i sëmundjes - osteochondrosis

Mbi të gjitha, se si për të filluar një sëmundje - një humbje të elasticitetit të disqe intervertebral e kërc. Disc tkurret, ulet në madhësi dhe mund të luftuar më plotësisht stresit në shpinë, të privuar nga amortizimit të tyre të pronave. Kjo ndikon muskujt, ligaments, enët e gjakut, nervat.

Asnjë ndryshim i rëndësishëm është struktura e kockave të shtyllës kurrizore. Dërrmues nervat dhe enët e gjakut, spastik (vrull - compression) dhe ndryshimet inflamatore ata çojnë në çrregullime të qarkullimit të gjakut të trurit dhe rregullimin nervor të organeve të brendshme.

Emri i vërtetë i armikut të gjithë njerëzimit - osteochondrosis. Ai sëmundje gjithmonë kronike.

Përkthyer nga greke, osteon - kockave, chondros - kërc. Osteochondrosis - një sëmundje e kockave dhe kërcit.


Çfarë është disk intervertebral

Rruaza janë të lidhura me njëri-pads rrumbullakëta të kërcit të shtrënguar, ende fleksibël, në mënyrë që shpinë është duke lëvizur.

Nëse ju shikoni në disk nga lart, ajo i ngjan një absorbimit miniaturë hidraulike shoku. Disk intervertebral duket si në një copë luajtur, në periferi të fibrave unazore hrubovoloknystoy kërc shumë të fortë, dhe në qendër të prerë Shpërthen substancë gjysmë kërc. Shpërthejnë atë, sepse, duke pasur brenda diskut ndërmjet organeve ngjitur kurrizor, tërë kohën nën presion.


Shpinë njeriut është i ngjashëm në kafshët strukturë kurriz.

Dallimi është që ne të ecin në të dy këmbët dhe sjellje në këmbë rrit ngarkesën në disk intervertebral.

Disc mban rruaza pothuajse i palëvizshëm, dhe "cool" ne muskujt - qafë, prapa, bel dhe madje edhe bark, e cila kontrollon tonin e dispozitave të shtyllës kurrizore. Megjithatë, shpinë kundër vetvetes përmban pajisjen shtesë cushioning - formularin e vet.

Disa të ashtuquajturat kthesa fiziologjike - lordosis i qafës së mitrës (përpara Bending), kyphosis kraharorit (lakimi prapambetur, sikur breg të lehta) dhe mesit lordosis - të krijojë strukturën hapësinore në një S-formë pranverë vertikale, e cila zbut dridhje, rrahje të rënda.

Me rritjen ngarkesa boshtore e shpinë, të tilla si heqjen e ngarkesave, duke kërcyer dhe kështu me radhë. N., forca është e shpërndarë në mënyrë të barabartë në bërthamë makinë semisolid shtrihen rrjet të dendur fijor në periferi të saj.

Por kjo nuk është e gjitha! Disc - jo vetëm shoku, dhe ngurtësi të ndryshueshme, si makinat më të shtrenjta moderne. Me rritjen e ngarkesës në segmentin intervertebral disk si ajo shtohet - duke rritur trashësinë e saj dhe elasticitet. Kështu, edhe pres një ngarkesë, të shtypur dhe janë të amortizuara si një "pranverë" të shtyllës kurrizore dhe intervertebral "hidraulikë". Por si vite shkoj me ...


Aging shpinë

Njeriu plakjes jo vetëm nga jashtë, por edhe brenda vendit.

Ju mund të vini re se linjat e parë, por ende nuk e di se çfarë ndryshimesh ndodhin në shpinë. Ata gjithashtu e pashmangshme.

Disk intervertebral si ajo thahet, bëhet më e hollë, "hidraulike" pulposus tij Bërthamë humbni ujë dhe nuk dampens vibracionet dhe goditjeve. Kjo bëri unazë fibër dhe i butë, i brishtë, nuk sigurojnë një të dendur, rruaza elastike Fiksimi madje mund ia plas.

Ndonjëherë hendeku protrudes poluzhydkoe pulposus bërthamë (pjesën qendrore të diskut, bërthamë), duke formuar të ashtuquajturin herniation disk. Ajo mund të shtrydh kalon përgjatë rrënjë nervore - pra dhimbje të forta, dhimbje të nervit shiatik (nga latinishtja "root").

Dhimbjet janë të patolerueshme, por ende ato nuk janë saktësisht kërcënuese komplikacion e osteoarthritis.

Më e keqja - paqëndrueshmëria e shtyllës kurrizore, dmth lëvizshmërinë e tepruar të rruaza. Zhvendosja, ata mund të, në varësi të shkaktojnë sëmundje compression të enës së gjakut apo shkelë mbi të palcës kurrizore apo shtojca të saj. Shpinë kështu humb funksion të saj kryesore - mbështetës.

Për fat të mirë, këto komplikime nuk ndodhin shumë shpesh. Shpesh gjeti një pasqyrë të qartë të dhimbjes kronike të sëmundjes neprohodyaschym shkaktuar nga jo edhe mizorisht shpinë dhe spazma e muskujve të vazhdueshme. Arsyeja për atë përsëri discogenic - rruazë si të lodhur, të mbingarkuara me punë, disk rrafshuar, dobët thith stresi, dridhje, etj

Kjo shkakton dhimbje në fillim, ndoshta i mitur, tolerant, i cili, megjithatë, të shkaktojë një rritje të përhershme në tonin e muskujve.


Trupi sikur u përpjekur për të mbrojtur veten nga dhimbjet muskulare. Por tension konstant ndodh vrull muskujve, i rraskapitur, forcën e saj ul, rrjedhjen e gjakut në disk intervertebral (ajo shkon nëpër muskuj shumë) më të keqe - një rreth vicioz!

Nga dhimbje të vazhdueshme shkon humor të keq dhe mund edhe të zhvillojnë neurozë. Ndonjëherë bashkuar çrregullime të qarkullimit cerebral (famëkeq vegjetativ-vaskulare dystonia). Çdo gjë bie me të, fillojnë probleme në punë ... kështu që ne u ndal në foto të zymtë e osteoarthritis se të gjithë nuk duhet vetëm të automatikisht përputhje me mjekun, dhe e di se çfarë po ndodh me të, nga cila sëmundje zhvillohet, çfarë është shkaku i saj.Kur ajo inteligjente kryen të gjitha procedurat e nevojshme, ai e di se çfarë ndodhin ndryshime në rrjedhën e trajtimit, aleat mjeku, që do të thotë, si të parëve tha, duke luftuar kundër sëmundjes ka dy - mjekun dhe pacientin.


Fakte rreth osteokondroza

Por, për fat të mirë për ta, vëllezërit tanë të vegjël kursyer probleme, që unë kam përshkruar vetëm. Kafshët nuk vuajnë nga osteokondroza, kështu që të eksperimentojnë për të studiuar sëmundje të vështirë. Paleontologë që hulumtohen eshtrat e të parëve tanë të lashtë gjetur gjurmë të osteoarthritis që prej shfaqjes së Homo erectus - erectus Homo (përafruar) - kjo ishte disa qindra mijë vjet më parë.

Kështu, mund të thuhet se, si këmbët e sheshtë, osteochondrosis - tarifë për ecje në dy këmbët.

Njerëzit e moshës 70-80 vjet e dhimbje të ulët mbrapa është zakonisht gjendet në 95-100 për qind të rasteve. Megjithatë, dhimbje dhe manifestimeve të tjera klinike të sëmundjes të ndodhë vetëm në 30-50 për qind të pacientëve.


Është e rëndësishme që të njohin osteoporozën sa më shpejt të jetë e mundur

Ndonjëherë ekzaminim X-ray tregoi të gjitha shenjat e osteoarthritis, por njeriu nuk ndjeni ndonjë siklet. Dhe kjo ndodh, x-rrezet nuk tregojnë sëmundje, por një person vuan. Kjo është për shkak se një dëmtuara disk, muskujt, nervat, enët intervertebral gjakut dhe ligaments e shtyllës kurrizore, e cila nuk ndryshon zbuluar radiographically.Më të zakonshme sëmundje model i theksuar i dhimbjeve të vazhdueshme kronike të shkaktuara nga jo edhe mizorisht shpinë dhe spazma e muskujve të vazhdueshme. Arsyeja për atë përsëri discogenic - rruazë si të lodhur, të mbingarkuara me punë, rrafshuar disk, nuk toleron stresin, dridhje dhe i gjatë ulur në një pozicion. Dhe edhe në qoftë se shpinë nuk bother you dhe shprehin simptomat dhimbje jo, dëgjoni veten tuaj!

Informacion nga artikullin "Shkaqet e dhimbjes në shpinë"