Dhimbje në bursit Ndihmë veten


 • Arthritis ose bursit
 • Pra shkoni luftën
 • I rëndësishëm për të mbajtur lëvizjen e përbashkët

 • Arthritis ose bursit

  Ju mund të lehtë dhe të natyrshme mund të lehtësojë bankën e ushqim të konservuar nga raft të lartë të raft në supermarket. Dhe pastaj duke arritur për fasule apo paste domate, dhimbje pomorschylys dhe mendova në vend të blerjes ose të gjithë tabaka. Dhimbje në shpatullën tregon shenjat e para të artritit? A nuk nxitojnë në përfundime, ju mund të keni bursit.

  Bursit është e ndryshme nga artriti, edhe pse njerëzit shpesh të ngatërruar ato për shkak të dhimbjes në këto sëmundje janë shumë të ngjashme. Kur bursit referohet inflamacion Bursa periarticular (Bursa) në të cilën lan përbashkëta fluide.

  Shkaku më i zakonshëm i bursit - stresi i tepruar dhe të zgjatur. Arthritis është - inflamacion i nyjave vetë. Simptomat e përbashkëta të bursit - skuqje, ënjtje, butësi për të prekur.

  Vetëm një mjek mund të përcaktojë se çfarë sëmundje që keni, bursit ose artrit. Megjithatë, nëse diagnoza është vendosur tashmë, dhe të ju tregojnë për rëndim dhimbje. Bursit më e zakonshme e shpatullën përbashkët, falë golf, tenis, rangut gjethe, larë makinën. Sup Bursa veshin. Rezultati i bursit kronike mund të jetë sup "të ngrirë", pra humbje totale e lëvizshmërisë të kohëve të fundit. Bursit është gjithashtu karakteristikë e gju, hip, bërryl.

  Pra shkoni luftën


  Kur bursit do të ketë një efekt herën tjetër, të vënë një goditje. Këshilla e mëposhtme do të ju ndihmojë të përballen me dhimbje.

  Ice - mirë

  Tërhoqi akullin në një peshqir, e vënë atë në shpatull lënduar apo gju për 20 minuta tri herë në ditë. Për të rregulluar peshqir me akull, përdorni fashë elastike.

  Shmangni ngrohjes

  Dy ditët e para nuk janë të Grillet zonën e prekur si ngrohjes çon në rritjen e ënjtje. Ju pastaj mund të përdorni një kompresë ose ngrohje të ngrohtë pads në mënyrë të ulët, në mënyrë që të lehtësojë dhimbjen.

  Ju do të "ARNIKA"

  Pas trajtimit me akull, furçë Arnica zonën e prekur.

  Ky vaj homeopatik është përdorur për të reduktuar ënjtje dhe lehtësimin e dhimbjeve.

  Masazh heq dhimbjen

  Masazh dritë spot i lënduar zbut indet tregon. Por ju nuk mund të shtyjë shumë e vështirë.

  Merrni aspirinë

  Zvogëlojë dhimbjen dhe ënjtje do nonprescription drogë nonsteroidal anti-inflamator (NPP), të tilla si aspirina. Megjithatë, mos e përdorni aspirina ose NEPQV tjetër, në qoftë se ju nuk janë të gjithë të traktit digjestiv e drejtë apo gjak.


  I rëndësishëm për të mbajtur lëvizjen e përbashkët

  Edhe pse ju duhet të shmangur stresin panevojshme per supe gjatë bursit akute, pronë të plotë edhe më e rrezikshme.

  Sup i lënduar bursit si varet dyer.

  Majtas lak pambikëqyrur fillon të ndryshk dhe shpëtim. E njëjta gjë ndodh me të përbashkët. Pra, ushtrime të lehta rekomanduara nga ekspertët për të ndihmuar të mbajtur fuqinë tuaj sup dhe lëvizshmërinë.

 • Vënë në një qese plastike tri banka peshon 450 g Qëndroni anash në tryezë zihnitsya bel, vuri dorën në tavolinë të shëndetshëm dhe mendje - bending bërryl. Mbajeni qese me anën tjetër, fillojnë të rrotullohen kjo paralele në dysheme. Ky ushtrim mbështet muskujve ton krah, i cili është nën seminar. Rregullisht kryer këtë ushtrim, ju vosprepyatstvuete përkeqësim të seminarit.

 • Stand up drejtë, përkulem krahun tek bërryli të sëmurë kështu që parakrahët tuaja paralele në dysheme doli. Push jastëk pas murit me duart e tij grusht pacientit. Pastaj të ndryshojë pozicionin e mbrapa tuaj kundër një mur. Një jastëk të mbajë duart bërryl mur sëmurë. Së fundi, të qëndrojë anash në mur. Duart parakrah pacientin duhet të vazhdojë të jetë paralel me dyshemenë. Ata dhe me kusht një jastëk kundër murit. A çdo ushtrim 10 herë, duke mbajtur një jastëk kundër murit për 5 sekonda. Seria e ushtrimeve përsëritet çdo ditë për 5 herë.
 • Ngritja duart tuaja mbi kokën tuaj, atëherë pokachayte ata nga njëra anë në tjetrën. A këtë ushtrim 10 deri 15 herë në ditë.

  Ky ushtrim do t'ju ndihmojë të ruajtur punën e përbashkët dhe krahu i juaj nuk është "ngrijë".
  Nëse ju ndjeni disa siklet vetëm, vazhdojnë të punësimit nëse - dhimbje, të ndaluar dhe të konsultohet me një mjek.
 • Informacion nga artikullin "bursit".