Dhimbje në bark


 • Shkaqet dhimbje
 • Shkaqet e dhimbjes
  Apendicit , për shembull, duket dhimbje e parë pranë kërthizë. Atëherë ndërrime dhimbje në fund të barkut, dhe është e shoqëruar me të vjella, temperaturë, humbje e oreksit.

  Hernie tronditur mund gjithashtu të jetë një shkak për dhimbje në bark. Vend veçanërisht i dhimbshëm ku nuk kishte fryrë hernie dhe rreth. Shpesh mjekët nuk mund të përcaktuar hernie mbytur vetëm sepse ajo neglizhuar pamje të vendeve në murin e përparme peritoneum, të cilat mund të formojnë një hernie.

  Seksion erforatsii sigmoid diverticulum Dhimbje që i ngjan fort një përkeqësimin e apendiksit dhimbje.

  Dallimi kryesor është se në këtë rast, dhimbja përhapet në bark të ulët.

  Dhimbje në bark mund të tregojë salpingjitit akute - Sëmundje inflamatore e pelvikut dhe organeve të legenit, adnexitis akute. Dhimbja është e shpërndarë në bark të ulët, shpesh të shoqëruara nga ethet. Kur përzierja qafën e mitrës gjatë ekzaminimit vaginal apo zorrës së trashë, dhe mund të shkaktojë dhimbje të barkut që është shkaktuar nga ekspozimi ndaj organeve dhe indeve. Në salpynhyte akute shpesh ethe, por pacientët jashtë duket goxha e mirë.

  Dhimbje në bark në mes të ciklit menstrual është i njohur për shumë gra.


  Dhimbje që dalin këputje folikulare dhe prodhimi i vezëve. Dhimbje pari mprehtë, nuk është më nën brinjë (nga ana ku ka ndodhur ovulacionit) dhe pastaj të zhvendosur në bark të ulët, i tejmbushur në zonën e legenit.
  Dhimbja zakonisht këto të shkurtër, por disa gra mund të shkojë deri në dy ditë dhe i shoqëruar nga dobësia e përgjithshme, dhimbje kur ecin. Ju pastaj mund të marrë asnjë-kapanoneve. Nëse dhimbja është e shoqëruar nga një diktim në mes të ciklit - ju duhet të shihni një mjek. Kjo shpërndarje mund të tregojë praninë e inflamacionit, endometritis, cysts myometrium dhe kanalit të qafës së mitrës.

  Dhimbje në bark dhe aty pengim zorrë të hollë apo i madh . Lokalizuar dhimbje në fund të barkut ose rreth kërthizë. Së pari, ata janë të mprehta, prerja dhe episodik. Por si pengimi, dhimbje bëhet një natyrë të përhershme, e cila është shkaktuar nga hyperextension zorrëve ishemi dhe vaskulare mureve të zorrëve. Dhimbje në bark me një shurdhër, constricting.

  Në semundjeve te sistemit urogjenital dhe traktit urinar gjithashtu ndjeu dhimbje në bark. Dhimbje barku i veshkave shkaktuar nga mosveprimi i gur në uretër, atje në anën, por japin kursin e uretër në më të ulët bark dhe madje edhe hip.

  Kjo përcakton provë urinë për bakteret, rrit qelizat e gjakut të kuq dhe qelizat e bardha të gjakut. Prekje në vendndodhjen e veshkave është shumë e dhimbshme për pacientin, e cila përsëri konfirmon probleme. Për një foto të caktuar pyelography më të plotë, e cila në mënyrë të besueshme të vendosur diagnozën, edhe në qoftë se guri nuk është visualized.

  Pyelonephritis akute karakterizohet me butësi skajshme të veshkave prekur. Temperatura e trupit të durueshëm rritet, ka një ethe. Për të konfirmuar diagnozën e caktuar pyelography dhe urinalysis.

  Dhimbje barku gjithashtu ndodh përmes mbajtje urinar . Për të diagnostikuar mbajtjen urinar ndihmon ënjtje vetëm nën kërthizë.

  Pain ndërsa prerja e fortë të mjaftueshme. Kur mbajtje urinar tregon faqen instalimin dhe emërimi i hetimeve përkatëse për të përcaktuar shkaqet e sëmundjes.