E bardhë thupër - një ilaç i vërtetëBuds thupër

Pranvera është mirë buds Mblidhni thupër, dhe lë të rinj. Buds thupër janë më të mirë të mbledhura në prill, kur ata ishin fryrë por ende nuk ka filluar të rritet.

Buds thupër përmbajnë vaj esencial, acid Askorbik, flavonoids, resins, taninet, i hidhur, sheqer rrushi. Ata janë përdorur për sëmundjet e frymëmarrjes (pezmatim i fytit, tracheitis, bronkit) si një antiseptik dhe expectorant. Buds thupër janë përdorur si agjent anti-inflamator, duke shtuar në larje higjienike ose duke përdorur formularin e kremra dhe të zakonshëm për dëmtime të lehta dhe të dëmtimeve në punë të indeve të buta, dhe bedsores, kronike, plagë të qelbëzuar, ulcerat trofike dhe plagët gjatë shërimit.Nga buds thupër mund të jenë të përgatitur infuzion për të ndihmuar zhvillimin e traktit gastrointestinal, është e dobishme në sëmundjet e lëkurës, edemë e shkaktuara nga veshkave ose infarkt në zemër. Për ta bërë këtë, të marrë 1 tbsp. nga veshkat, derdh 250 ml ujë të ftohtë dhe të insistojnë në një banjë me ujë për 20-30 minuta, pastaj të ftohtë dhe tendosje. Lejoni të krijoj 1 tbsp. lugë 4-6 herë në ditë.

Në shtëpi ju mund të përgatisë një tretësirë ​​e buds thupër. Ajo i ndihmon me kushte spastik e stomak, lodhje dhe pagjumësi, lehtësinë gjatë menopauzës. Ju duhet të plotësoni 15-20 g të buds thupër 0,5 litra alkool, të tashmen dhe të marrë 15-20 pika në ditë 2-3 herë në ditë.


Kjo tretësirë ​​mund të aplikuar jashtë për fërkim dhe fasha nyje në artrit dhe reumatizma.

Si një antiemetic përdorni ekstrakt ujor te buds thupër. 1 tbsp. buds e thata derdh një gotë me ujë të zier për 30 minuta, tendosje dhe merr 30-50 gram çdo orë.


Lë thupër

Lë thupër janë korrur gjatë nis të lulëzojë dhe të lulëzuar në mot të thatë, marramendës duart e tyre. Vlera është zhvilluar vetëm rrjedhin basal dhe gjethe. Venitur, uvyadayuschye, kafshonin nga insektet apo kërpudhave gjethet e infektuara nuk mund të mbledhin - plotë i këtyre barnave nuk do të funksionojë.

Peak fletë mbledhur thupër bie në verë.


Por ata janë korrur në shtator. Një gjethe e majit do të jetë veçanërisht e dobishme për ata që janë të shqetësuar për krizë nervash dhe arteriosklerozës. Në një letër thupër zbuluar vitaminë C, carotene, taninet, vajra esenciale, flavonoids, substancave rrëshinor, alkoolit, saponins, sheqer dhe substancat që përmban të paqëndrueshme.

Phytomedication i lë thupër kanë gjakut pastrimi, diuretik, cholagogue, bën të dalë djersë, dezinfektues dhe efekt antiseptik dhe antifungal dhe anti-inflamator pronave. Ato ndikojnë Giardia, krimbat dhe Trichomonas. Përveç kësaj, lë thupër janë përdorur në çrregullime të shumta metabolike.

Gjethet e thupër në gjendje të vrasin mikrobet e 2-3 orë.

Nuk është rastësi infuzion i tyre është i domosdoshëm parandalues ​​dhe ilaç për ftohjet. Sidomos e rëndësishme është marrja e infusions dhe decoctions e thupër lë në pranverë dhe në vjeshtë për parandalimin e reumatizma dhe përdhes.

Birch lë një efekt të dobishëm në sistemin nervor, veçanërisht lëngun, e cila eshte pergatitur si vijon: 2 tbsp. lugë copëtuar gjethe të freskëta thupër derdh 500 ml ujë dhe vlim për 20 minuta, pastaj shtoni majë e sode buke dhe bërë këtë supë gjatë ditës për vetëm disa gllënjka.

Një infuzion i shkëlqyer diuretik përgatitet nga recetë e mëposhtme. 50 g të lë të freskëta thupër derdh 500 ml ujë të zier në një vend të ngrohtë për 5-6 orë dhe filtruar.

Merrni 150 ml 3 herë në ditë.

Kur edemë është e rekomanduar për të pirë çaj me gjethe thupër. 2 h. Të lugë (nga lartë) lë thupër derdh 250 ml ujë të valë dhe të insistojnë 10 minuta, ngrohje përfundoi. Nevoja për të pirë çaj të ngrohtë, duke pirë 3 gota në ditë. Pas zhdukjes së marrjes edema e çajit mund të ndalet.

Infusions dhe ekstraktet e gjetheve thupër është përdorur si një cholagogue dhe antimicrobials në sëmundje të ndryshme të mëlçisë. Kjo rënie ose zhduken dhimbje, të përzier, të vjella, gjendja e përgjithshme e përmirëson, e reduktuar madhësinë e mëlçisë, rrit urinë, biliare dhe. Kujdes është e nevojshme në aplikimin e tyre për njerëzit që vuajnë nga nefrit (sidomos formën akute), dhe gratë shtatzëna.


Birch llogore

Në të vjetër pije lëng thupër nga tuberkulozi, u përdor si një mjet të jashtëm për ulcerat, bën që ato të rrjedh gjak dhe oozing plagë. Healers këshilluar për të filluar vidpoyuvaty pacientëve lëng thupër në Maxim (11 maj) - në këtë ditë, ai është konsideruar më i shëndetshëm. Birch llogore përdorur në poshtër dhe verdhëz. Ai u shtua për qumësht, që ishte dhënë për të pirë fëmijët e vegjël kur teething.


Trajtimi thupër

Banja zierje e lë thupër. Fresh brewed lë thupër dhe të shtoni në banjë për të trajtuar reumatizmi.

Ngjesh . Lë thupër, steamed dhe pure mirë, e përdorur si një kompresë për të reduktuar dhimbje të përbashkët.

Ata vënë në zonën e prekur, të bëjë një copë toke pëlhurë mbi krye dhe të mbuluar me fletë metalike. Ora trajtim 2-4 orë. Gjithashtu ndihmon me radiculitis.

Dush thatë . Vënë në një fuçi të thellë të freskëta lë thupër. Pastaj, për ngrohjen e lë fuçi mbulojë asgjë. Pacienti lë strofkë në bel ose qafë dhe u ul atje për një orë. Një ilaç efektiv për artrit, reumatizmi kyçeve.

Trajtimit për reumatike. Nëse trajtimi i pasuksesshëm i reumatizma me ënjtje dhe forcim e shumë mjeteve të përbashkëta mund të shërohet ndryshe. Nëse reumatizma në këmbë, ju duhet të qep një pantallona të mëdha pantallona sewn, plotësoni këto pantallona lë thupër.

Në mbrëmje, para se të krevat, të vënë këmbët tuaja në këto pantallona të pacientit në mënyrë që të në mënyrë të drejtë shtresë e trashë e lë të rrethuar sipërfaqen e këmbët dhe kofshët nga të gjitha anët. Këmbë do djerse shumë. Në mes të natës, gjethet duhet të ndryshohet nëse ata janë shumë të lagësht. Disa prej këtyre procedurave - dhe vjen shërim të plotë.

Vaji i buds thupër . Kjo është një nga trajtimet më të fortë dhe më të efektshme për reumatizma. Ky vaj është përdorur për lustrim pacientët reumatike përfshijnë, pa përjashtuar reumatizma dhe trashëgiminë. Vaj është i përgatitur si më poshtë: 800 g gjalpë të freskët të vendosur në një tenxhere balte me buds thupër shtresa: një shtresë e naftës 1,5 cm shtresë e trashë e veshkave alternative të njëjtën trashësi sa të gjata si tenxhere është pothuajse i plotë.Atëherë tenxhere të mbuluar, shpifjeve testin dhe e vënë atë në ditën në furrë. Pastaj shtrydh vaj nga buds dhe shtoni 8 gram kamfuri, njëpasnjëshëm në pluhur. Mbajeni këtë vaj të parfumuar mbyllur fort në frigorifer. Fshij njollat ​​e lënduar të paktën një herë në ditë, mundësisht në mbrëmje para se të shkojnë në shtrat.

Bathhouse me fshesë thupër. Dhimbje të nervit shiatik - sëmundje shumë mizor, sidomos në fazën e tij kronike. Healers siberian përdorur trajtime shumë i thjeshtë për dhimbje të nervit shiatik. Pacienti duhet të shkojnë dy herë në javë, dhe në fillim të trajtimit në një ditë, një sauna dhe fshesë me avull spote shumë të lënduar ruse apo finlandez.

Healers rekomandojmë fshisave thupër.

Në Bjellorusi dhe vende të tjera për të përgatitur infusions thupër e dimrit dhe decoctions janë përdorur jo vetëm gjethet dhe buds, por edhe degë të prera imët thupër.

Informacion nga artikullin "thupër Medical"