Erizipelë


 • Si funksionon turi
 • Cilat janë komplikimet e erizipela
 • Si është diagnoza e erizipela
 • Si është trajtimi i erizipela
 • Parandalimi dhe fytyrat parashikim

 • Rózsa - është një sëmundje ngjitëse e lëkurës.

  Pacientët turi
  malozaraznoe. Femrat vuajnë më shpesh burra turi. Më shumë se 60% të rasteve
  të lindë tolerojë njerëz të moshës 40 vjeç e më të vjetër. Erizipelë karakterizohet
  verë të dallueshme dhe vjeshtë sezonal.


  Si funksionon turi

  Inkubatori
  Periudha përballet - nga disa orë për 3-5 ditë. Në pacientët me
  përballet me kursin përsëritura të sulmit të ardhshëm të sëmundjes
  shpesh paraprihet hipotermi, stresin. Në më
  Rastet e fillon akute.

  Periudha fillestare e fytyrave
  karakterizohet nga fenomene të zhvillimit të shpejtë zahalnotoksychnu se
  më shumë se gjysma e pacientëve për një periudhë prej disa orë për 1-2 ditë
  parandalimin e shfaqjes së manifestimeve lokale të sëmundjes. Nuk kanë qenë të mëdha
  dhimbje, dobësi, të dridhura, dhimbje të muskujve. Në 25-30% të pacientëve kanë
  të përzier dhe të vjella. Tashmë në orët e hershme të sëmundjes temperatura ngrihet në
  38-40 ° C. Në zonat e lëkurës në manifestimet e ardhshme të disa pacientëve
  ka ndjenjat e plotësi apo djegies, dhimbje të dobët.


  Lartësi
  turi sëmundje vjen në kohë nga disa orë për 1-2 ditë
  pasi simptomat e para të sëmundjes. Arrin maksimumin e vet


  Implikimet toksike dhe ethe. Nuk janë tipike lokale
  tregon fytyrat. Më turi është lokalizuar në gjymtyrë të ulëta,
  të paktën në fytyrë dhe gjymtyrë e sipërme, vetëm rrallë në trup, në
  gjirit, perineumit, vulvë.

  I parë
  lëkura duket një vend të vogël të kuqe ose rozë, të cilat
  Brenda pak orësh kthehet në një erizipela tipik
  skuqje. Skuqje është e ndarë në mënyrë të qartë zonë
  lëkurë me dhëmbë dehur jashtë si "gjuhë". Lëkurës në zonën e
  e kuqe e vështirë, e nxehtë në të prekur, të moderuar të dhimbshme në
  ndjenjë. Në disa raste, ju mund të identifikojë "kurriz të kufirit" në formën

  në rritje edges skuqje. Së bashku me skuqje zhvillon
  ënjtje e saj që shtrihet përtej skuqje.

  Zhvillim
  flluska i lidhur me një efuzioni rritur në inflamacionit. Në
  bubbles dëme apo këputje spontan ndodh
  rrjedhje, faqja e flluska shfaqet plagët sipërfaqësore. Në
  ruajtur integritetin e flluska janë gradualisht zsyhayutsya për të formuar
  crusts verdhë ose kafe.

  Nga efektet e mbetura të fytyrave,
  ruhet për disa javë apo muaj, janë
  ënjtje dhe lëkurë pigmentim, të trasha, kore e thatë në flluska vend.


  Cilat janë komplikimet e erizipela

  Komplikimet fytyrat, kryesisht lokale
  Natyra, vërejtur në një numër të vogël të pacientëve. Lokal
  përballet me komplikime të përfshijnë abscese, cellulitis, nekrozë e lëkurës, qelbëzim
  bubbles, inflamacion venë, trombozë, inflamacion i limfatike
  enët. Komplikime të përbashkëta në zhvillim në pacientët me erizipela mjaftueshme
  rrallë përfshijnë sepsë, toksike-infektive tronditjen, akut
  dështim kardiovaskular, emboli pulmonare dhe
  etj Pasojat përfshijnë përballet me ngecje të vazhdueshme të limfatike. Sipas rrymën
  Idetë, shumica ndenjur limfë e rasteve zhvillohet në pacientët
  turi kundër sfondit të dështimit ekzistues funksional

  lëkurë limfatike (kongjenitale, post-traumatik, etj).


  Si është diagnoza e erizipela

  Diagnoza është bërë fytyrat terapist ose infetsionistom.

 • Zbulim
  Streptokoku në gjakun e pacientëve (duke përdorur PCR (reaksion zinxhir polimeraza))
 • Ndryshimet inflamatore në gjak
 • Kriteret diagnostike përballet në mënyrë tipike përfshijnë:

 • Fillimin akute e simptomave të rënda të dehjes, rrit temperaturën e trupit në 38-39 ° C dhe më lart;
 • Lokalizimi preferencial i inflamacionit lokal në gjymtyrë të ulëta dhe fytyrë;
 • zhvillimi i manifestimeve tipike lokale të skuqje karakteristike;
 • nyje fryrë limfatike në zonën e inflamacionit;
 • Mungesa e dhimbje të forta në inflamacion vetëm

 • Si është trajtimi i erizipela

  Fytyrat e trajtimit duhet të bazohen format e sëmundjes, natyra
  lezione, prania e komplikimeve dhe pasojat. Aktualisht,
  shumica e pacientëve me fytyrat e butë dhe shumë pacientë me
  Fytyrat moderuar formë janë trajtuar në një klinikë.

  Indikacionet
  për pranim të detyrueshëm të infeksioneve spitalore (departamenti)
  jane:

 • përballet me kurs të ashpër;
 • përsëritje të shpeshta të erizipela;
 • Prania e comorbidities rënda të përbashkëta;
 • mosha e vjetër apo fëmijë.
 • Më e rëndësishme
  vendosni në trajtimin e pacientëve me erizipelë merr antimicrobial
  terapi. Kur trajtimin e pacientëve në një klinikë dhe në shtëpi

  tableta këshillueshme antibiotik, erythromycin,
  oletetrin, doxycycline, Spiramycin (trajtimi 7-10 ditë);
  azithromycin; Ciprofloxacin (5-7 ditë); rifampicin (7-10 ditë). Në
  intolerancën antibiotik treguar furazolidone (10 ditë); delagil
  (10 ditë). Trajtim në një spital të përballet me sjelljen e duhur
  benzylpenytsyllynom, kursi i 7-10 ditësh.
  Në rastet e rënda,
  i komplikimeve (absces, cellulitis, etj) kombinimet e mundshme
  benzylpenicillin dhe gentamicin, cefalosporinat qëllim.

  Në inflamacion shënuar të tregojnë lëkurë barnave anti-inflamator: hlotazol ose phenylbutazone brenda 10-15 ditëve.


  Pacientët
  qëllim turi vitamina komplekse të nevojshme për 2-4 javë. Në
  Fytyrat rënda kryer detoxification intravenoz
  Terapia (reopolyglukine gemodez, 5% solucion glukoze, fiziologjik
  solucion) me shtimin e 5.10 ml solucion 5% të acidit askorbik
  prednisolon. Emëruar kardiovaskulare, diuretike,
  antipyretics.

  Trajtimi i pacientëve me erizipela korrente . Trajtimi i erizipela përsëritura duhet të kryhet në një spital.
  Të jetë i sigurt për të rezervoj antibiotikët e emërimit që nuk janë përdorur në
  trajtim rikthim i mëparshëm. Cefalosporinat emëruar intramuskulare

  lincomycin ose intramuskulare, rifampicin intramuskulare. Kurs
  Trajtimi me antibiotikë - 8-10 ditë. Në erizipela veçanërisht të vazhdueshme periodike
  dvuhkursovoe trajtim të përshtatshme. I emëruar në mënyrë të vazhdueshme
  antibiotikët miri aktiv në Streptococcus. Pjatë e parë
  antibiotik cephalosporin kryer (7-8 ditë). Pas
  Break 5-7-ditë, një kurs i dytë i trajtimit lincomycin (7/6
  ditë). Në erizipela korrente tregon korrigjimin e imunitetit
  (Methyluracilum, prodigiozan nucleinate sodium, T-aktivin).

  Fytyrat terapi lokale . Trajtimi i manifestimeve lokale të erizipela kryhet vetëm kur ajo është forma cistike

  me procesit të lokalizimit në ekstremitetet. Jo erizipelë eritematoz
  kërkon përdorimin e terapive lokale, dhe shumë prej tyre (ihtiolovaya
  krem, balsam Vishnevsky krem ​​me antibiotikë) të bëjë
  kundërindikuar. Në periudhën akute e përmbys në praninë e paprekur
  flluska me kujdes nivel në një nga skajet dhe pas
  lëng në fashë inflamatore me 0,1% zgjidhje
  rivanola ose zgjidhje 0,02% furatsillina, duke ndryshuar atyre disa herë në
  gjatë ditës. Lidhurit ngushtë papranueshme. Prania e madhe
  oozing sipërfaqet plagë në vend zbuloi flluska lokal
  Fytyrat fillojnë trajtimin me vaske mangan për gjymtyrë pasuan

  imponimi i dressings mësipërme. Për trajtimin e gjakderdhje
  duke përdorur 5-10% vaj për fërkim dibunola si aplikime në zjarr
  inflamacion, 2 herë në ditë për 5-7 ditë.

  Tradicionalisht,
  përballet periudhë akute caktuar për ultravjollcë rrezatim rajonin
  Fokusi inflamator në nyjet limfatike rajon. Cakto aplikacione
  dylli ose dressings me melhem nxehtë naftalanovoy (më i ulët
  Gjymtyrët), banjot parafine (per person), electrophoresis lidasa,
  klorur kalciumi, banja radonit. Efikasitet të lartë
  nyzkoyntensyvnoy lazerterapii ndezjen lokal zjarr. Aplikohet

  Doza e rrezatimit lazer ndryshon në varësi të zjarrit,
  Sëmundjet shoqëruese.


  Parandalimi dhe fytyrat parashikim

  Parandalimi i rishfaqjes së erizipela është pjesë e një integruar
  trajtim punishte barnash në spital i pacientëve me forma relapsing
  sëmundje. Profilaktike bytsyllyna intramuskular injeksion (5-1,5
  milion njësi) ose retarpena (2.4 milion njësi) parandalon përsëritjen e sëmundjes,
  lidhur me infeksioni i Streptococcus.

  Me relapses shpeshta
  (Të paktën për 3 vitet e fundit) përballet me vend i vazhdueshëm
  (Viti raundin) bitsylinoprofilaktyky 2-3 vjet
  bytsyllyna interval hyrje të 3-4 javë (në intervalin e parë të muajit të

  mund të reduktohet në 2 javë). Kur drogës përsëritura sezonal
  Filloni duke shkruar një muaj para fillimit të sezonit në incidencën e
  Pacienti në intervale prej 4 javësh për 3-4 muaj
  çdo vit. Në prani të efekteve të rëndësishme të mbetur pas
  erizipelë transferuar bitsillina administrohet në intervale prej 4 javësh për
  4-6 muaj.

  Parashikimi:

 • Me trajtimin adekuat të formave të lehta dhe të mesme - një shërim të plotë.
 • Edemë kronik limfatik (elefantiazë) ose dhëmbëza në kurs kronike relapsing.
 • Në të moshuar dhe debilitated - lartë norma e komplikimeve dhe sensibilitet për përsëritje të shpeshtë.
 • Informacion nga artikullin "Rózsa."