Kujdes nga kanceri testicular


 • Pse është e rëndësishme për të zbuluar tumor testicular
 • Si për të kryer veten në aspektin e tumoreve testicular

 • Pse është e rëndësishme për të zbuluar tumor testicular

  Gjetja lythat përbashkëta mbi penis, njeriu menjëherë i dërgoi te mjeku. Megjithatë ënjtje pa dhimbje në të testiseve mund të rritet në madhësi të konsiderueshme, por nuk ka gjasa të shkaktojë të njëjtin shqetësim.

  Pothuajse të gjitha këto tumore janë të padëmshme, por ende rreth 6 mijë amerikanë në vit zhvillimit të kancerit testicular - formimin më të zakonshme malinje në meshkuj 15-34 vjet.

  Nëse gjeni veten diçka si, e konsiderojnë veten me fat, sepse pothuajse 100% zbuluar në një fazë të hershme të kancerit testicular shërohet.

  Në zbulimin e vonshëm të motit zakonisht nuk është aq e favorshme.
  Si për të kryer veten në aspektin e tumoreve testicular

  Pra, çfarë të gjej për, kryerjen e testiseve samoobsledovanii? Para së gjithash, test duhet të jetë pothuajse i njëjtë. Nëse njëri prej tyre kishte parregull, ai ndoshta atrofizuar pas një infeksioni të lashtë.

  Një koqe varet më i ulët se tjetri gjithmonë. Përndryshe, ju mund të vënë këmbët tuaja së bashku. Inspect veten çdo muaj, por vetëm në një vend të ngrohtë - scrotum ftohtë reduktuar në masë të madhe. Ideal për të inspektuar, duke marrë një banjë ose dush. Koqe Pokatayte ndërmjet gishtit të madh dhe gishtat e tjerë.


  Ata duhet të ndihet si një vezë të ziera fort (pa shell, natyrisht) për 3,5-4 cm në diametër; Madhësia nuk duhet të ndryshojnë me më shumë se 5,6 mm.
  Ndjenja e lartë e pasme të koqe, ju do të epididymis - trashësi të hollë kurrizit të spageti. Nëse keni gjetur të lehtë, ju vetëm mund të le të shkojë - çdo masë e bashkangjitur në shtojcë apo gënjyer lirë të ardhshëm për të, pothuajse me siguri beninje (për fat të keq, kjo nuk është e vërtetë e subjekteve të lidhura me të njëjtin koqe). Brenda në shtojcë është dredha-dredha ngushticë që lidh në krye të testiseve me një kanal të trashë ejaculatory.

  Nëse keni gjetur ndonjë ënjtje të pazakontë, gungë ose anomali të tjera, të kryejë test të thjeshtë diagnostike.

  Ecin në një dhomë të errët. Përfshirja e një llambë xhepi dhe e vënë atë prapa scrotum. Nëse drita është mjaft i lehtë nëpërmjet saj, atëherë arsimi është ndoshta e mbushur me lëng - një simptomë tipike e padëmshme testis kist Hydrocele ose kurrizit sperme. Por një provë e tillë në asnjë rast nuk mund të jetë një arsye për të mos vizitoni një mjek. Nëse ju obmatsaly testikul butësisht, ata nuk kanë për të lënduar butësi aq e qartë në ekzaminimin duhet të konsiderohet si një devijim, edhe pse kjo nuk është tipike e tumoreve malinje.

  Shumë pak të tumoreve testicular janë malinje, por mjekët ekzaminojnë dhe trajtojnë ndonjë prej tyre si i keq deri sa të ketë prova për të kundërtën.

  Për fat të mirë, një urolog me përvojë ose kirurg me besim mund të diagnostikojnë më e subjekteve beninje menjëherë gjatë inspektimit në zyrën e tij. Në raste të dyshimta, mjeku do të zbulojë scrotum për një ekzaminim më të hollësishëm të testiseve. Nëse ju ende keni dyshime, mjeku mund të hiqni testikul të dyshimtë dhe sim'yavyvidnuprotoku saj. Në raste të mjekëve të dyshuara me kancer testicular bëni një biopsi, shanset përhapjen e qelizave malinje është shumë e lartë.

  Edhe pse disa pacientë ankohen për dhimbje dhe një ndjenjë e shurdhim në scrotum, pothuajse të gjitha rastet e kancerit testicular fillon me paraqitjen e arsimit pa dhimbje. Një njeri që kryen vetë, nuk ka gjasa të ndihen simptoma të tjera (dhimbje prapa, kollë, humbje peshe) sepse ata zakonisht dëshmohet nga pamja e metastases.  Pra, mjeku duhet të zbatohet nëse:

 • Nëse keni gjetur një rritje në një prej testiseve;
 • hulumtim i dhimbshëm;
 • Nëse ju proschupuyete kodër që nuk është promatsuvaly kjo;
 • Nëse keni ndjenja e "shurdhim" në scrotum;
 • në një dhimbje konstante ne barkut, në ijë;
 • pamja e gjakut në urinë;
 • me rritjen e gjirit.
 • Tumoret testicular mund të jenë beninje dhe malinje. Mos harroni se një diagnozë e "kancerit testicular" vetëm mund oncologist. Vetë të rregullt mujor dhe qasja e menjëhershme të një mjeku në rast të një nga këto karakteristika për të parandaluar zhvillimin e tumoreve malinje, dhe në rast të zbulimit të hershëm - për të arritur një kurë.  Informacion nga artikullin "tumoreve testicular."