Mbani nyjeve tuaja nga të ftohtë


 • Arsyeja kryesore - dhimbje të fytit?
 • Përse një zemër objektiv?
 • Banane Peshku dobishme - nuk
 • Kjo do të ndihmojë për të diagnostikuar?

 • Arsyeja kryesore - dhimbje të fytit?

  Sulmet reumatike kryesisht joints, zemrës dhe sistemit nervor. Dhe në shumicën e rasteve fajtori kryesor i kësaj sëmundje në trup është "i parëndësishëm" angina nedolikovana (kjo është shkaktuar nga bakteret - streptokokeve beta-hemolitike). Ata hyjnë në gjak dhe, në qoftë se nuk e pranojnë menjëherë një rezistencë të fortë për të depërtojnë në sistemet e ndryshme të trupit.
  Pra atje reumatizma.

  Pse disa njerëz dhimbje të fytit dhe të gripit të kalojë pa u vënë re, dhe në të tjera në zhvillim këto komplikime?

  Shkencëtarët sugjerojnë se shkaku është çrregullime imunitetit dhe predispozicion gjenetik, shpesh vuajnë nga reumatizma familje të tëra.

  Simptomat: Ethet dhe dhimbje "të paqëndrueshme".

  Së pari fillojnë manifestimet reumatike zakonisht brenda 1 - 3 javë pas një dhimbje të fytit apo grip. Dhe sulm në disa fronte.

  Kështu, manifestimet kryesore të nyjave reumatike nga:

 • reumatoid artrit - ënjtje dhe skuqje e nyjeve të mëdha të duart dhe këmbët;
 • temperaturë dhe ethe, veçanërisht në mbrëmje;
 • dhimbje akute përçart (në një të përbashkët, pastaj një tjetër);
 • ënjtje e përbashkët është formuar, lëkura bëhet e kuqe dhe e nxehtë;
 • Tipar dallues - "të paqëndrueshmërisë së" ndryshime: disa inflamacion të përbashkët më kalon shpejt, por pastaj fillon të tjerët.


 • Kjo është një dëm dredha-dredha të përbashkët. Të gjitha problemet e përbashkëta të zhduket brenda 2 - 4 javë. Dhe me terapi të mirë-zgjedhur (antibiotikë plus glukokortikoideve plus voltaren) simptomat kyçeve mund të eliminohen sa më shpejt që ditën e parë të sëmundjes. Mirë efekt trajtim vendos është terapi fizike (p.sh., banja radonit, magnetike).

  Përse një zemër objektiv?

  Nuk është çudi mjekët thonë se reumatizma "Licks nyjeve dhe kafshon zemrën." Me manifestimet zbutur kyçeve në simptomat plan të parë kardiake. Manifestimi më i zakonshëm - miokardit reumatike (pezmatimi i muskulit të zemrës).

  Manifestimet e zemrës:

 • dhimbje e dobët e shurdhër në zemër ose vetëm siklet - në zemër të "shkrebut mace";
 • shurdhim në gjoks, veçanërisht me një frymëmarrje të thellë;
 • palpitations, gulçim;
 • takikardi - u rrit norma e zemrës.

 • Banane Peshku dobishme - nuk

  Kur reumatizmi dëshirueshme ligët më:

 • mish i kuq (viçi);
 • sheqer i rafinuar, pjekje dhe karbohidratet të tjera të shpejtë;
 • ushqime të lartë në niseshte (patate, banane);
 • kafe (në qoftë se ju mund të nuk pa atë - të mësojnë të jetë i kufizuar në një filxhan në ditë);
 • djathë yndyrë dhe qumësht;
 • kripë dhe gjithë kripësia.
 • Sigurisht, që heq dorë këto ushqime është e vështirë, por nuk i bëjnë ato bazën e dietën e tyre.

  Një reumatizmi i dobishëm:

 • peshk (në çdo formë, përveç tymosur);
 • vaj vegjetal (jo vetëm luledielli zakonisht dhe ulliri, por susam, liri);
 • fruta dhe perime në forma të ndryshme. E mirë për t'u përfshirë në menu, selino, avokado, sallatë jeshile (arugula, lakër).

 • Kjo do të ndihmojë për të diagnostikuar?

 • Gjaku i avancuar.
 • Ekzaminimi i nyjeve në rheumatologist.
 • Të jetë i sigurt kardiologji shqyrtim - EGC dhe kardyohrafyya echo (ultratinguj i zemrës).
 • Lëng limoni dhe hithër kundër inflamacionit

  Reumatizmi kërkon trajtim profesional mjekësor dhe kontrollin. Një vetëm herbs se sëmundje, natyrisht, nuk do të përzënë.

  Por si ndihmon në gjendje të mirë janë:

 • zierje e rrënjë rodhe (root 15 g për 200 ml ujë të vluar) pini 1 lugë gjelle 4 herë në ditë para ushqimit 2 - 3 javë;
 • hithër supë dhe thupër buds;
 • hani një ditë për të grejpfrut - ajo ka një shumë të substancave bioactive nyje tonik. Në Kinë dhe vendet e Azisë Qendrore trajtoj fruta reumatizma dhe rrënjët supë dogwood 1 lugë çaji rrënjët pour 1 filxhan ujë, vlim për 15 minuta. Merrni 2 lugë 3 herë në ditë për 2 - 3 javësh
 • e dobishme çdo ditë nga mëngjesi për të pirë lëng nga gjysmë limoni ose një në një gotë me ujë të ngrohtë.