Insomnia, unë do të zyim


 • "Sleep, ju them! .. "
 • Perënditë larguar nga ju ...
 • Hape poshtë!
 • A nuk duan të - nuk bëni
 • Pa këmbë mbrapa ...
 • Insomnia, unë do të hani ju!
  "Sleep, ju them! .. "
 • Në kohët e lashta, healers kanë argumentuar se ëndrrës - gjellë më të mirë në një banket e Natyrës. Në Greqinë e lashtë, një nga vendet e nderit në mesin e banorëve të Olimpit përkiste zot e gjumit HYPNOS dhe morphs kudo krahë - perëndi e ëndrrave. Besohej se ata besnikërisht shërbejnë Akslepiyu - perëndinë e mjekëve.

  Pra, çfarë është kjo dhuratë i bekuar - një gjumë të shëndoshë? Mbivlerësim gjumin e natës rëndësinë e vështirë: ajo kthehet forcave të korruptuar efekte të dobishme për qelizat e trurit, disabling vetëdijen stres lodhje gjatë ditës kohën.

  Në fakt, për të trupit dhe të ushqyerit është i rëndësishëm, por uria është transferuar shumë më e lehtë se sa netë të gjata në stilin e "jo syve të zgjuar." Siç shkon duke thënë, "nedoest më të mirë se nedospaty." Syçeltësi Recall, të njohur për tortura pagjumësi ... për të përdorur "ekspertë" e tyre e dinte detyruar ka një goditje dërrmuese ndaj psikikës dhe shkakton pasojat më të rënda. Por shkencëtarët kanë deklaratë të kohëve të fundit krejtësisht të frikshme: pagjumësi zgjatur mund të çojë një "viktimë" për vetëvrasje.

  Sa kohë duhet të fle për të ndjehen të çlodhur? Të sapolindurit "forca fitim" pothuajse çdo ditë - 22 orë. Fëmijët nën shtatë vjet gënjeshtrave "të duket i shkëlqyer OLLE Lukoie» 9-10 orë në natë dhe disa orë në pasdite.


  Dhe të rriturit për të rikthyer energji e mendjes dhe trupi duhet të jetë të paktën 5-10 orë - kjo është e gjitha varet nga temperamenti. "Zjarri" "prikornet" kolerik për 5-6 orë dhe pastaj një argëtim i gëzuar dhe. Një ditë e një-track flegmatik dhe gjysmë arrin të mos fle.

  Perënditë larguar nga ju ...

  Shkencëtarët janë fryrë alarmin: njerëzit flenë më pak dhe më pak. Dissomnii (çrregullim gjumi) sot - ndoshta sëmundje më e zakonshme. Pagjumësia mund të "për të regjistruar" jetën si "app lirë" i mjerë dhe i dhimbshëm sëmundjeve të rënda - kancerit, kardiovaskulare, sëmundje të lëkurës dhe mund të shkaktojë paraqitjen e tyre.

  Por kjo është një rast ekstrem, dissomniya shpesh vjen në jetën tonë si "përcjellje" për stresi dhe depresioni. Asgjë nuk është për të bërë çdo ditë ne të derdhur një "det" të informacionit, dhe ne, gjëra të varfër, nuk mund abstrakte nga ajo që ai pa, dëgjoi, dhe që nuk është stulyayemo sytë deri në agim. Dhe ka "rojë natë" dhe arsye mjaft banale krevat pakëndshme, pizhame të shtrënguar apo i çmendur disko mur në lagjen shumë të gjallë.

  Çfarëdo ajo ishte, numri një objektiv - për t'u kthyer gjumë qetësues. Getting operacionet "Lamtumirë, pagjumësi!"

  Hape poshtë!

  Ajo do të duket se mënyra më e lehtë për të marrë në duart e Morpheus - Like "fjetur" pilulës.

  Stop, vetëm njëjtë dhe nuk nxitojnë. Pilula gjumi shpesh çon në dissomnii më të rëndë se ajo ishte për përdorimin e tij. A nuk duhet të joshet, duke besuar se respektimin e këtyre barnave të pafajshëm - jo varësisë, natyrisht, por edhe për ne "dhuratë nuk është e nevojshme." Fakti se pilula gjumi nuk e zgjidh problemin, i cili e ka privuar ju e paqes, dhe si një "mbyten" jashtë trupit, por ndërgjegjen jo të dëmtuar. Si rezultat, në mëngjes - kreu "i rëndë", dobësi, lodhje dhe një dëshirë e egër për të fjetur.

  Nëse keni kohë për të "marrë tëri" në pilula gatuaj "mënyra shter."
  Për të hedhur një pilulë gjumi për të gjithë krevat dhe shtratit të tabelave me jetë, keni nevojë për 4-5 javë.

  Në javën e parë të dozës së zakonshme të ulur me një të katërtën, e dyta - upolovinte reduktuar "version" deri në fund të arrini kokrra vogël. Dhe pastaj e saj larg!

  A nuk duan të - nuk bëni

  Mos harroni të vërtetën e thjeshtë: krevat duhet të fle! Mos gënjeshtër aimlessly, duke kërkuar në tavan, nuk punojnë në shtrat, veçanërisht trapeznichat televizion. Shto në listën e "tabu krevat" përballje me të dashurin e saj në "fle".

  Shkencëtarët këshillojnë të reduktuar kohën e shpenzuar në shtrat, jo "të ndodhë në gropën" menjëherë pas darke, dhe "vijnë" drejtpërdrejt para se të nisej në mbretërinë e ëndrrave.

  Dhe, sigurisht, nuk zalezhuytesya mëngjes. Në praktikë, parimi i "pak - më mirë" vepra të mëdha! Nuk ka nevojë për të qëndruar në shtrat në qoftë se ju nuk mund të fle, të merrni jashtë dhe të gëzojnë diçka. Në kundërshtim me besimin popullor, mjekët nuk e rekomandojmë që të lexojnë gjatë natës, duke bërë thirrje për një sy gjumë. Mjekët thonë se duke parë progresin e tregimit, lexues aktivizon vetëdijen pakënaqur, dhe rezultati është efekti i kundërt. Pra hero lirik Mandelstam ishte e gabuar, duke gëzuar një nate pa gjumë lexim Homer

  Pa këmbë mbrapa ...

  Në gjumë shumë armiq të shëndetshme, por për fat të mirë, nuk janë aleatë. Ndër këto dhoma gjumi të errët (pengon llambë shoh me inat?

  Dritaret Cover ndërprerje perde!), Të shëndosha monoton e shiut, shushurimë butë e lë, muzikë e bukur i ngadalshëm, ajri i freskët i ftohtë ... E pra, jo pse fle?

  Vjetër duke thënë "Easily dhe nuk tërheq peshk nga pellg" është mjaft pereinakshyty e "subjekte pa gjumë" - "jo lehtë të bjerë në gjumë." Kjo është, në qoftë se ju doni të fle "si një log" do të punojë në mënyrë aktive. Dhe fizikisht. Sigurisht shëndoshë dru zjarri dhe kopsht grub askush nuk është i detyruar që. Për një qëllimi larta - të ndjeni një lodhje bit - të përshtatshme: gjimnastikë, not, ecje të shpejtë. Limit vetëm një gjë - nuk e teproj! Jo rrëzuan nga fuqia, nuk shterur të lodhjes.

  Lodhje - një gjë e fshehtë, si ajo është "këmbët nuk e mbajnë" nga dobësisë dhe fle si ajo ishte, dhe nuk ka.
  Pasi ju të specifikoni një vepër do të ishte mirë për t'u çlodhur.

  Relaksimi - një faktor thelbësor në luftën kundër pagjumësi dhe, sipas ekspertëve, mënyra më e mirë për të arritur pjesën tjetër absolute - joga. Nuk është e nevojshme për të kuptuar misteret e doktrinës nga alfa tek omega mjaftueshme për të studiuar vetëm një pozicion. Emri i saj të shëmtuar - "vdekur", por ndihmon "më i gjallë se gjithë të gjallët e".

  Për një kohë të ndihen Yogi qetë, ju shtrihen në shpinë, shtrirje armëve dhe këmbët përgjatë trupit dhe frymëmarrje të ngadaltë.

  Filloni relaksim nga këpucë me majë dhe kokën të përfunduar. Imagjinoni një zog fluturues në qiellin blu. Të ndjehen të lehtësuar vet dhe e gravitetit. Le lumturi 3-5 minuta e fundit, e ndjekur nga "kthim ritual." Ndjehen të ngrohjes në të gjithë trupin, shtrirje e ëmbël, dhe sigurisht artificialisht yawning. Së fundi, të gëzojnë një breaths lira, të ulen dhe të hapur sytë tuaj. Një kusht i rëndësishëm: të gjitha hapat ngadalë dhe lazily duke bërë - dhe se "i vdekur jashtë"!

  Nëse ju nuk përshtaten yoga për arsye ideologjike, të zëvendësojë atë me një-minuta 20 të shtrirë në një të ngrohtë (jo të nxehtë!) Bath. Dhe kështu efekt zbutës ishte "njëqind", të shtoni ujin 4-6 pika vaj të kamomil, livando ose bergamot.

  Aromatnye avullimi Flakni larg e trishtim, dhembje, zëvendësimin e tyre me qetësi dhe paqe e mendjes.

  Insomnia, unë do të hani ju!

  Pra hipnotik "eliminuar" zotëruar bazat e relaksimit. Është koha të aksioneve deri në hormone "përgjumur". Ajo rezulton se ka nga ata - triptofan, melatonin dhe seratonin. Për më nuk i kishte shtypur psherëtimë: "Nuk ka gjumë, jo pjesa tjetër shpirt i lodhur! .. "- Kjo ka kuptim që të ulet në" përgjumur-hormonal "dietë. Mos u shqetësoni, nuk ka ushqime ekzotike dhe kimi, por të njohur dhe të preferuar.

  Lider në listën e "narkotik" goodies - një banane. Kjo është një hipnotik i vërtetë në lëkurat e tyre. Për më tepër, ai përmban melatonin dhe seratonin, kështu ajo gjithashtu e mbushur me fjalë për fjalë substancave-relaxants.

  Kërkesë çaj frutash të ëmbël me kamomil dëshirueshme. Kjo është me të vërtetë një "antidot" e vërtetë të stresit!

  Në pronat magjike të qumësht të ngrohtë me mjaltë ka kohë që njihet, por përqëndrohet më shumë në to. Qumështi përmban triptofan - një amino acid muskujt e tjerë zbutës. Nëse qumësht të shtoni disa pika të mjaltit ka marrë një "koktej" mund të quhet "Lullaby-bye". Gjëja kryesore - nuk e teproj me mjaltë. Fakti se një sasi e madhe e sheqerit stimulon trupin, por pak e bëjnë glukozës tonë të trurit "të zvogëluar shpejtësinë".

  Pjatë tjetër, duke i dhënë hapësirë ​​në "mbretërinë e fjetur" - e njohur nga bollgur fëmijërisë. E çuditshme se britanikët preferojnë këtë rrëmujë për mëngjes: është plot e përplot me melatonin, dhe shumë më shumë në mënyrë të përshtatshme do të marrë atë për darkë.


  Nëse ju e konsideroni veten të jetë "brejtësit" dhe indiferent ndaj arra, të ndaluar zgjedhjen për bajame. Një grusht arra seamlessly do të "bien në letargji" - ndikojnë në veprimin e triptofanit. Megjithatë, përmbajtja e këtij hormoni detyron bajame jo për të konkurruar me turqi. Shënim: Punimet triptofanit më mirë kur stomaku është bosh. Pra uritur siç duhet, gjeldeti Zakus, pini çaj bimor ... dhe ëndrrat e këndshme!

  Shko në krye.