Insomnia se si të merren me të


 • Çfarë në të parë - depresioni apo pagjumësia?
 • Mitet për pagjumësi
 • Të marrin në konsideratë ose jo konsiderojnë dele?

  Insomnia - është një nga shenjat e shëndetit të sëmurë. Çfarë bëni ju doni të ulen në frontin e monitoruar, lexoni faqen tonë njeri i lodhur?! Në mesin e qytetarëve moderne, të mbingarkuara stresin përmes një vuajtje nga sindromi i lodhjes kronike, të privuar nga të ajrit të freskët dhe gëzimin e lëvizjes, tërësisht personi i shëndetshëm - një gjë e rrallë të vërtetë.


  Çfarë në të parë - depresioni apo pagjumësia?

  Gjumi është aq e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit si ajër, ujë dhe ushqim. Sot, rreth gjysma e popullsisë së botës është përballur me ndonjë problem gjumi çrregullime.

  Ka mbi 90 sëmundje që shkaktojnë çrregullim të tij, duke rezultuar në një pasoja të rënda fizike dhe psikologjike. Ky depresion, sindromi i lodhjes kronike, stres dhe më shumë. Çfarë shfaq problemet e gjumit të përkeqësojnë sëmundjen ekzistuese. Njëjta depresioni, lodhjes kronike, çrregullime nervore. Pra, për të stresit që shkaktohet pagjumësia vetë bashkohet stresin e pagjumësi.

  Sipas statistikave, gjysma e të rriturve vuajnë nga ndonjë nga çrregullime të gjumit në 13% të këtyre problemeve janë aq të rënda që kërcënojnë shëndetin. Për fat të keq, shumica e njerëzve me një probleme 'përgjumur' nuk i diskutojnë ato me mjekun tuaj. Ndërkohë, efektet e këtyre problemeve të rrezikshme për jetën.


  Për shembull, pasojë e thjeshtë e pagjumësi - lodhjes është përmendur shpesh si shkak i aksidentit, i cili ndodhi gjatë gati një të tretën e aksidenteve të rënda makinë me pasoja fatale. Përafërsisht 50% e vdekjeve në rrugë është faji i shoferëve, shumë prej të cilëve vuajnë nga pagjumësia natën pa i dhënë asaj rëndësinë e duhur.


  Mitet për pagjumësi

  Shumë njerëz me naivitet besojnë se një gotë verë të kuqe ose pjesë uiski ndihmon për gjumë dhe të fle. Po, alkoolit mund të shkaktojë marramendje, por ju grabit e gjumë të thellë dhe të zgjoheni në natën e bën më shumë. I rregullt i alkoolit "trajtim" pagjumësi krijon një tendencë për të rritur dozën, përveç kësaj, rrit rrezikun e varësisë alkoolit.

  Përveç kësaj, alkooli rrit oreksin dhe të hahet natën vonë mund të kufizojë lëvizjen e diafragmë dhe e bëjnë të vështirë për frymë. Ushqim i bollshëm do të shkaktojë sistemin tuaj të tretjes për të punuar jashtë orarit pa lejuar të fle. Megjithatë, burkitlyvyy krejtësisht bosh stomak mund edhe të ndërtuar ëndrrën tuaj. Vakt e fundit duhet të jetë të paktën dy orë para gjumit.

  Disa njerëz thonë se ajo zbut cigare, një filxhan çaj, dush. Megjithatë, caffeine, dhe nikotina kanë efekt stimulues, irrituese mbi receptorët. Toning efekt gjithashtu mund të parandaluar zemër të pushojnë për gjumë.

  Të tjerë thonë se "sport mund të ndihmojë në lehtësimin e stresit, dhe unë do të bëj gjumë të rëndë!".

  Në të vërtetë, edukimit fizik - orë një pjesë e detyrueshme e programit të përditshme rimëkëmbjes burimeve njerëzore, por të paktën tre para gjumit duhet të ndalojë lëvizjet aktive, kështu që aktiviteti fizik nuk është e favorshme për relaksim.


  Të marrin në konsideratë ose jo konsiderojnë dele?

  Për ëndërr që ju nuk e torturojnë, por në mëngjes ishte e mirë dhe të fuqishme, ju lutem vini re orientime të thjeshta.

 • Shkojnë në shtrat në të njëjtën kohë. Ndiqni orë të caktuara për gjumë, madje edhe në fundjavë. Mundohuni të bëjë të njëjtën veprim para se të krevat, lënë trupin tuaj e di se është koha për të fjetur.
 • Fle në një shtrat të mirë. Dyshek që është shumë e vogël, shumë i butë, shumë i egër ose shumë të vjetër, mund të "trembë" gjumë.

  Për të fle mirë, ju duhet të zgjidhni një shtrat që ofron rehati maksimale dhe mbështetje të mirë për trupin tuaj. Get shpëtoj e jastëk shumë të lartë. Veshje për të fjetur duhet të jetë e lehtë dhe falas.
 • Shëtitje. Shëtitje të qetë në ajër të pastër para se të shkojnë në shtrat shumë të dobishme.
 • Heqin qafe e zhurmës. Fik TV dhe radio. Nëse partneri juaj snores, i pyet ata për të kuruar gërhitës veten ose përdorin earplugs.
 • Të kujdeset për ajër në dhomë gjumi. Përdorni ajer te kondicionuar, kur është e nxehtë dhe i lagësht në verë dhe një humidifier - dimër. Mbani temperaturën e dhomës plus 18-22 gradë. Get jashtë rregullisht në dhomë gjumi, që ka më pak pluhur.

 • A nuk mendojnë për problemin. Planifikoni mbrëmje tuaj ditë tjetër të hershëm. Mundohuni të zgjidhur problemet komplekse të gjatë para gjumit. Në shtrat, ju duhet vetëm për të fjetur. Lexuar libra, duke shikuar TV lëvizje në një tjetër vend. Dhe pastaj rruga e vjetër provuar dhe testuar për të marrë parasysh delet shpresojmë se jo të dobishme.
 • Informacion nga neni Kostyuchenkovoy keqe "pagjumësi, çrregullime të gjumit trajtim."