Insomnia nuk është përgjithmonë


 • Phytotherapy dhe melanina
 • Në ritmin e zemrës
 • Recetë gjyshes
 • Trajnimi auditory, yoga, meditim
 • Kur keni nevojë për një ekspert?


  Phytotherapy dhe melanina

  Provoni para se të pini gjumit infusions bimor. Hape kryesore gjumi bimor mund të konsiderohet si shkallë e Jakobit - ajo 5-10 herë më të forta sanëz. Efektet narkotik kanë lulesahati, murriz, bozhure shmangin, Motherwort.

  Gjysmë ore para gjumit të marrë një dush qetësues bimor. Mix në barabartë nenexhik proporcione me bar, Motherwort, kamomil, rrënjë sanëz. Hidh ujë të valë, vlim për 20 minuta dhe derdh në vaskë. Merrni ajo e rekomanduar 15-20 minuta.

  Nëse ju jeni mbi 35 dhe kanë probleme me gjumin - të përpiqet të bëjë melaninës - një hormon e gjumit, e cila është prodhuar në trupin tonë ...


  Në ritmin e zemrës

  Shkencëtarët nga Universiteti i Tajvanit sugjerojnë zëvendësuar dele e numërimit dëgjuar jazz apo muzikë klasike.
  Ata gjetën se 45 minuta muzikë relaksuese para gjumit ndihmon ata që e kanë të vështirë të bie në gjumë. Shkencëtarët e fundit kërkimore tregojnë se veçanërisht ndihmon në rënie ritmin gjumë në 80 rrahje në minutë.


  Recetë gjyshes

  Qumësht të ngrohtë para se të shkojnë në shtrat - një recetë klasike e gjysheve tona. Qumështi përmban doza të mëdha të substancave që përshpejtojnë fillimin e gjumit.


  Ju mund të shtoni një lugë çaji mjaltë.

  Biri i do cool. Nëse keni lexuar natën, nga ana e jastëk - të nxehtë gjumë më keq. Hedh në dhomë. Temperatura ideale për mbushjen - 16-19 gradë.


  Trajnimi auditory, yoga, meditim

  E gjithë kjo - klasa ideale gjatë natës. Ndiqni ata çdo ditë, në mbrëmje, por jo më vonë se 23 orë - dhe gjumi yt do të jetë i qetë! Lojra Podmazin, instruktor yoga: "Ne duhet të kthehemi në ndonjë rul. Holluar xhiro pesë dhe lidheni. Të heqë dorë, të bëjë kokën e tyre dhe marr frymë me qetësi. " Kjo sjellje heq tension lehtëson punën e mushkërive dhe zemrës. Frymëmarrja bëhet e lirë, përmirëson qarkullimin e gjakut.

  Rezultati ju nuk mund të vëreni edhe!


  Kur keni nevojë për një ekspert?

  Nëse pagjumësi dhemb më shumë se 3 netë në javë për disa javë në një rresht, ju duhet të shkoni në pritjen tek një specialist. Dhe mos kini frikë caktuan droga: droga brezit të fundit jo vetëm efikase, por edhe të sigurt. Droga Prezhnie duhej të merren çdo ditë, që nga ana e vet i dha të rritet në problemet e reja gjumi. Dhe me mjete moderne mund të arrihen herë pas here. Për shembull, në qoftë se ju e dini me siguri se nuk do të jetë në gjendje të fle përmes përvojave të vështira, dhe nesër pret një ditë e keqe.

  Informacion nga artikullin "Insomnia".