Insomnia natë paftuar mysafir


 • natë paftuar mysafir
 • Cila është arsyeja?
 • Ne duhet urgjentisht të marrin masa!
 • natë paftuar mysafir

  Night. Problemet ditë të zhurmshme gjatë prapa, dhe ju nuk mund edhe të fle. Një tjetër natë pa gjumë ... Mendimet e ngulët, ankthi, të përziera me shumë ëndrra të këqija zgjuar "shtrydhur lëng e fundit." Në mëngjes ju zgjoheni i ngadaltë dhe thyer gjatë ditës edhe nuk e ngjitur, konfliktet dhe problemet në punë dhe në shtëpi konstante. Mbrëmje - një tjetër "depressnyak" dhe përpara - një tjetër natë pa gjumë. Duket i njohur? Prandaj, pagjumësi dhe navidalasya për të vizituar ju.

  Cila është arsyeja?

  Ritëm i çmendur i jetës, veshin punë, ankthi dhe ndjenjat - janë aleatët kryesorë të netëve pa gjumë.

  Total në datë 88 shkaqet e njohura të pagjumësi, stres, por në mesin e tyre qëndron jashtë. Stresi është i njohur për të shkaktojë tendosje të rënda nga të cilat sistemi nervor është rivendosur menjëherë. Dhe pas këtyre gjërave, ju do të jetë e vështirë për t'u çlodhur dhe të fjetur siç duhet për aq kohë sa sistemi nervor nuk kthehen në rrugën e duhur.

  Ne duhet urgjentisht të marrin masa!

  Rreziku i vazhdueshëm nga mungesa e gjumit të bërë çrregullim mendor. Pra, në qoftë se duke kërcyer dele mesnatë numërimi mbi bar nuk ndihmon për të marrë në duart e Morpheus, një nevojë urgjente për të marrë veprim.

 • Fyzkultmynutka.
 • Mundohuni ditë për të bërë stërvitje.


  Më mirë akoma, të blerë një anëtarësim palestër ose një pishinë. Pa marrë parasysh atë që ju zgjidhni. Gjëja kryesore - për mbrëmje, ju vetëm thërrmuar poshtë (në kuptimin literal të fjalës), atëherë ju jeni të garantuar një gjumë të shëndetshëm. Vetëm mbani në mend se 2-3 orë gjumë për të ndëshkuar trupin tuaj me ushtrim të padëshirueshme.

 • A nuk e gjumit uplitaty në të dy faqet e "veprave të artit kuzhinës."
 • Stomaku i plotë nuk është e favorshme për gjumë, kështu që darka duhet të jenë të lehta. Turi i qumështit të ngrohtë, një sallatë të lehta, fruta - kjo është ajo që ju duhet. Por në qoftë se ju rezistojnë tundimit nuk ka fuqi, nuk do të shkojnë për të fjetur për të paktën tre orë pas një darkë përzemërt.

  Poshtë me ankth dhe eksitim. Secili prej nesh priren të përjetojnë. Vetëm këtu, vini re se kjo është një humbje kohe dhe kujdes, veçanërisht para gjumit. Si ju të korrigjuar situatën, dhe më në fund vetë vymotayete. Prandaj, edhe në qoftë se ditë dhe nuk ishte diçka "e jashtëzakonshme", nuk e vras ​​mendjen se si të bëjë dikush diçka merzosvitna. Pas gjithë kësaj ka stres dhe pagjumësi. Më mirë të them vetes se mëngjes është më e ditur se në mbrëmje dhe të përpiqen për t'u çlodhur.
  Por nëse ju bie në gjumë në shtetin e parë, trupi juaj nuk do të jetë në gjendje për të shërohem zgjim.

 • Shmangni alkool para gjumit.
 • Sigurisht, një gotë verë të kuqe në darkë nuk ka të lënduar pjesën tjetër natë tuaj.

  Por, në fund të një dite të vështirë ose dy çift charochok relaksuese pije të mirë dëshmon. Megjithatë, sot ekziston një mendim krejtësisht të ndryshme. Ata thonë se alkooli ndihmon gjumin. Ndonjë të vërtetë në këtë, natyrisht. Eliminimi diçka që ju bie në gjumë, por vetëm i ndjeshëm ime dhe do të fle restlessly dhe zgjohen herët (ne dimë për çfarëdo arsye).

 • Një dush i ngrohtë.
 • Nuk është sekret se një dush të ngrohtë - një mënyrë e madhe për t'u çlodhur. Pra, nuk e lënë pas dore procedurat "dush": poplyuhaytes para se të shkojnë në shtrat 20 minuta në banjo. A nuk të vjen keq!

 • Ajër më i freskët.
 • Një shëtitje në ajër të pastër para se të shkojnë në shtrat do të jetë shumë e dobishme: ajo jo vetëm që do të pushojnë, por edhe të shërbejë si një rast për të shpenzuar një mbrëmje në kompani të këndshme.

 • Leximi.
 • Leximi - një kohë të mirë, sidomos para se të shkojnë në shtrat: ai jo vetëm argëton, por ... lulls. Revista Pra ju lutem, libër autori tuaj të preferuar dhe më shumë! Një alternativë për pilula gjumi që mund të jenë të dëgjuar muzikë të butë. Për shembull, është provuar se meloditë e Mozart lehtësimin e nervozizmi.

 • Gjumë të shëndetshëm - një popull përpiktë.
 • Më të mirë për të shkuar për të fjetur dhe të zgjohem në të njëjtën kohë.

 • Dhoma gjumi - një vend i ëndrrave.
 • Mos harroni se gjumi është për të fjetur vetëm. Prandaj, e tërë situata duhet të jenë të lidhur vetëm me pjesën tjetër një natë të këndshme s. Dhe jo domosdoshmërisht të shtrirë në typing krevat në një kompjuter portativ ose të angazhohet në vlerësimet tekst leme madhore.

  Më mirë prochynit dritaren dhe shkoni për të fjetur.

 • Dhe më shumë. Mendoni e juaj të preferuar (oops).
 • Kujtimet e ëmbla të artë rrugën kryesore për në vendin e ëndrrave. Nëse të tjera të rëndësishme është në dorë, përqafojnë atë dhe nuk njoftim sa në gjumë. Në të vërtetë, gjatë gjumit një shkëmbim të energjisë, kështu që të plotësoni në krahët e një të dashur - Sekreti është jo vetëm gjumë të shëndetshëm, por ëndrrat e këndshme.

  Shko në krye.