Llogari pagjumësi si dele


 • Është koha për alarmin!
 • Stresi si një shkak i pagjumësia
 • Si për të tërhequr Morpheus?
 • 3 rregulla të thjeshta të "mëngjesit gëzuar"
 • Çfarë ju nuk duhet të pini
  Është koha për alarmin!

  Pra, në vend të shijuar pushime të mirë-merituar, ju mayetesya zapivnich minuta thellësisht besimtare humbur ose bie në gjumë, por zgjoheni çdo tani dhe pastaj. Morpheus, në këtë pikë ju duket mik të besueshëm, tani vjen me gjysmë zemre dhe i gjatë, dhe ju nuk e kuptoni arsyet e kësaj neglizhence.
  Pagjumësi ideal nuk ekziston: Personi plotësisht i zgjuar mund të jetojnë deri në njëmbëdhjetë ditë. Sepse shkenca moderne shmang termin "pagjumësi", duke preferuar atij konceptin e "pagjumësi" nuk është aq kategorik.

  Në qoftë se ju zgjoheni për asnjë arsye të dukshme më shumë se tri herë në natë për një kohë të gjatë nuk mund të fle apo probudzhuyetesya ende e nevojshme - është koha për alarmin!
 • Stresi si një shkak i pagjumësia

  Mjekësisë moderne Tetëdhjetë e tetë çrregullime të gjumit të njohura. Disa kërkojnë trajtim të menjëhershëm, të tjerët përfundimisht shkoj me veten e tyre, të tjerët janë vdekjeprurës. Arsyeja shumica e tyre - stresi. Ritmi nganjëherë shumë i zënë e jetës, parashikim i ngjarjeve të pakëndshme (dhe madje të kënaqshme!) Akumuluara epërsinë e lodhje për të fjetur çrregullime. Dhe ata nga ana e përkeqësojnë sëmundjen ekzistuese. Njëjta depresioni, lodhjes kronike, çrregullime nervore.


  Si për të tërhequr Morpheus?

  Mos harroni, ai është edhe një njeri në një farë mënyre. I intereson zavlekalochki e grave "zakonshëm" s!

 • Mëso tendosje
 • Fizikisht. Asgjë promovon gjumë i rëndë, një ushtrim i mirë për katër orë para saj. Cikli ose shëtitje rreth rul lagje nëse kjo ditë nuk e keni planifikuar një trajnim të plotë në palestër ose në pishinë. Belly shtëpi shikuar një videoregjistrues. Breath thellë, duart më të gjerë ... Morpheus pëlqen të pakta: paund tepërt mund të çojë në pagjumësi.

 • Shtrirë "në shkencë"
 • Mjekët besojnë se ju nuk duhet të fle në të majtë "të zemrës" krah.

  Ajo është e padëshirueshme për të fjetur mbi barkun e tij dhe, në këtë pozicion majë organet e brendshme, duke shkaktuar gjumë i shqetësuar. Fjetur në shpinë tuaj, shumë keq, sepse bile përmes një rrjedhë të hapur në stomak portierit dhe ha larg Mukoza e saj. Pra, më mirë të të gjitha - në anën e djathtë, pushimi dorën e majtë nën krye të tij dhe duke tërhequr të drejtën pak përpara. Praktika 7-8 orë çdo natë - dhe suksesi është i garantuar!

 • Mëso të relaksoheni
 • A nuk mendoni punën e një njeriu të varur nga birrë dhe djalin twos, dhe në shtëpi - rreth bosi stervoznist dhe detyrë Underexecution. Mëso se si për të kaluar. Dhe me i fortë looped dhe shpiku disqe me regjistrimet e zhurma e shiut, shfletoj dhe shushurimë shushurimë e gjetheve.

  Le të jetë kjo album pse Ricky Martin - përveç nëse sigurisht ju pëlqen dhe promovon relaksim! Ka objekte të veçanta për autotreninhovye relaksim muzikës "meditative" dhe rekomandimet e dhëna nga zë të këndshëm mashkullor. Nightly dëgjuar këtë kompleks dhe të mësoni veten për t'u çlodhur.

 • Ndryshimi krevat
 • Ndoshta një gjumë i trazuar me faj krevat juaj Procrustean? Ndoshta është shumë i butë? Ose batanije shumë të ngrohtë? Ose jastëk i pavlefshëm? Regjistrohu për pajisje ortopedike për të fjetur. "Ideal" dyshek duhet të jetë breathable dhe termikisht i qëndrueshëm - për të siguruar një temperaturë konstante dhe të lëkurës marrë frymë nuk thithin aromat.

  Përbërja e dyshek duhet të bëhet nga materiale ekologjikisht miqësore që nuk e lëshojnë kimike, pluhuri dhe alergeneve.

 • Treat veten linens bukura natyrore!
 • Shko te mjeku
 • Ajo duhet të shërojë sëmundje kronike! Urth, konfiskimet, gërhitës, dhimbje gjoksi - pengesë për të tingëllojë gjumë në krahët e Morpheus. Vetvete Insomnia nuk është një sëmundje - zakonisht si rezultat i një sëmundje të tjera.
  Rastësisht, stresi mund të fle privuar si i drejtë (të gjitha në buzë, unë nuk mund të fle), dhe në mënyrë indirekte, duke shkaktuar mosfunksionim të organeve të brendshme dhe sistemeve që, nga ana tjetër, çojnë në pagjumësi.

 • Dritë ëndrra juaj
 • Fjalë New në trajtimin e trajtimit pagjumësi mund të quhet lehta. Njeriu merr llambat veçantë 'dush dritë' në një kohë të caktuar, kontribuon për të fjetur. Kjo është një nga metodat më efektive në këtë moment, por ajo është në dispozicion vetëm për të kontaktuar një qendër somnolohichnyy.

 • Leviz krevat
 • Feng Shui - tani doktrinë modë e energjive që prekin njeriun nga të gjitha që e rrethon atë: mobilje, ngjyrat e brendshme, etj, etj E gjithë kjo është një kompleks pushtet në të cilën ne jetojmë. Edhe mohuar efektivitetin e Feng Shui si "shkencë e lashtë", nuk zbritje efektin terapeutik të vetë-hipnozë.

  Get shpëtoj nga pasqyra - prania shpirtëror i "dyfishtë" nuk është e favorshme për relaksim. Dekoroj nuskë gjumi: dekoratë dush sjellë harmoni në jetën personale, të shënojë dhe fatkeqësia juaj të ndikojë pozitivisht gjendjen e brendshme dhe aromalampa përmirësuar gjumin. Çrregullime të gjumit Feng Shui rekomandon që përdorin naftë u rrit, tenuiflorum Ocimum, jasemini, zymbyl, ylang-ylang, patchouli, Amber, kokosit, kanellë, bajame.

 • Dekoroj ngjyrat dhoma gjumi dhe aquariums
 • Ndoshta ajrit në dhomë është shumë e thatë. Transmetimin në kohën e gjumit dhe pastrim më i shpeshtë vetëm të përmirësojë atmosferën dhe murmuritur kompresor qetësues akuariumi nuk është më e keqe se muzika veçantë.

 • Dhe në të njëjtën kohë të lëvizur ngrohës, dhoma gjumi temperaturën ideale - 16-18 gradë.
 • kujdesen për veten
 • Le "gjumit" paraprin dush, e cila shtoi se bimeve zbutur sistemin nervor, Motherwort, rrënjë sanëz, angelica. Sot, mjekësi bimore është njohur zyrtarisht si një nga mënyrat më efektive për të luftuar pagjumësi. Por dush në kohën e gjumit mund të shmangur Morpheus anasjelltas. Masazh duart dhe këmbët, kreh flokët tuaj siç duhet - stroking i qetë! Gjumë të shëndetshëm nuk është vetëm ozdorovlyaye por i dekoruar me të vërtetë.

  3 rregulla të thjeshta të "mëngjesit gëzuar"

  Për të shikojmë në të freskëta në mëngjes dhe e zuri gjumi, kishte vetëm ora tetë në nëntë shpenzojnë në shtrat, ju duhet të ndiqni disa rregulla të thjeshta:

 • darkë duhet të jenë të lehta dhe jo më pak se dy orë para gjumit;
 • ai person mëngjes nuk duket i fryrë, është më mirë të mos pini shumë lëngje natë;
 • Sonte duhet të përdorni për të pastruar fytyrën dhe qafën kremra, qumësht kozmetike, dhe të aplikojnë vetëm për të pastruar lëkurën natën krem.
 • Çfarë ju nuk duhet të pini

 • Hipnotike.
 • Çfarë-jo, dhe se droga dhe Addictive, kështu që me kalimin e kohës ju mund të kenë nevojë doza në rritje. Përveç fjetur duke luftuar me pasojë pagjumësi, jo shkaku. Dhe sigurisht nuk e marrin e tyre "të rastit" pa u konsultuar me mjekun tuaj.

 • Alkooli.
 • Ajo mund të shkaktojë marramendje, por do të japë një gjumë të thellë dhe zgjohen në fuqi natës.

  Përveç alkoolit zgjon oreksin dhe të shkoni në shtrat me të mbushur barkun e dëmshme: ushqim të bollshme do të shkaktojë sistemin e tretjes për të punuar jashtë orarit të punës, përsëri nuk jep gjumë.

 • Tea.
 • Tanin në efektin e saj tonik jo më pak kafeinë. Një filxhan qumësht të ngrohtë dhe mjaltë kur është i dobishëm "në kohën e gjumit."

  Shko në krye.