Insomnia - shok intelektual


 • Insomnia - lopatë?
 • Droga Cedativnye: një rreth vicioz
 • Jo-barnat do të thotë i luftës kundër pagjumësi
  Insomnia - lopatë?
 • Insomnia - kjo është pothuajse gjithmonë rezultat i lodhjes kronike. Ne nuk do të konsiderojë rastin ku pagjumësia është një pasojë e sëmundjes mendore. Pas pjesës tjetër - procesi është aktiv (përfshirë gjumit). Dhe edhe në gjumë njerëzit kanë nevojë fuqi. Megjithatë, kur është fjala për lodhje pagjumësi nuk është fizike dhe intelektuale. Kur lodhje fizike është vetëm më e lehtë në qoftë se një person, për shembull, edhe namahalasya lopatë, ai ra në gjumë sa më shpejt që koka e tij të prekte jastëk. Por, kur i ngacmuar vazhdimisht, kusht mbingarkuara i trurit - atëherë ajo është shumë e vështirë të bie në gjumë.

  Në përgjithësi mund të themi se pagjumësi - njerëz të privilegjuar të inteligjencës. Kushdo që nuk është veçanërisht kërkon të mbingarkoj trurin tuaj, atë që jeton në pështyn afërsisht në çdo gjë, kurrë nuk pothuajse kanë probleme me gjumin ... Dhe ata që truri i të cilit fizikisht i paaftë për të përballuar me ngarkesën e propozuar dhe është vazhdimisht duke punuar për të Mënyra transcendent dhe të kesh vështirësi bie në gjumë.

  Për më tepër, njeriu modern me jetën e tij të automatizuar dhe të mekanizuara shpesh merr bllokuar lodhje intelektuale në mungesë të lodhjes fizike. Sot, ne jemi të mungojnë në shumicën e trafikut punës ulur, plus një tërësi shumë që u zhvendos në makina dhe transportin publik mund të konsiderohet një burim i veçantë i stërvitjes - madje edhe gjatë orëve të pikut.


  Një problem Inteligjente të merrni më e vështirë. Prandaj, nga rruga, problemi i pagjumësia është më e zakonshme në qytetet e mëdha, ku aktiviteti fizik të paktën - me rrjetin e transportit të zhvilluar dhe një nivel të madh të automatizimit, dhe më personale probleme. Dhe koha është zakonisht e mbushur dendur është aktivitet intelektual, dhe mbingarkimi trurit - nuk është e pazakontë.

  Shteti lodhje intelektuale bëhet një shoqërues i vazhdueshëm i atyre jetët e të cilëve kanë pikturuar një burim i rrallë. Pa dyshim, më shumë se ju bëni atë të bëjë, më në dukje të marrë dividentët. Megjithatë, në praktikë, shpesh rezulton se kur planifikon vetë ditën tuaj të dështimit, ju ndoshta e presin këtë refuzim.

  Sepse rasti nuk është përfunduar sot është nesër dhe ditën pas, por nuk është një tjetër pjesë e emërimeve dhe detyrat, dhe kështu me radhë ... Në një përpjekje për të bërë atë në disa vende në të njëjtën kohë, një person fillon të llojit - dhe vuajnë si rezultat i cilësisë së planifikuar të çështjeve të rëndësishme. Kështu në kanë të bëjnë me njerëzit që ju tensionuara se ajo do të kishte qenë e nevojshme; i lodhur immeasurably më të fortë; ndjenjat e zemërimit që ju keqkuptuar, shpesh vjen; dhe në mbrëmje truri nuk mund të kaloni në gjumë pas një dite të punës në mënyrë transcendente. Dhe ky shtet është i ruajtur për muaj dhe vite, dhe gradualisht reduktohet kohezgjatja e gjumit.

  Kjo situatë është ndoshta më e thjeshtë psikologjikisht. Në mënyrë që të gjeni një mënyrë për të dalë nga kjo është parë e nevojshme për fjalë për fjalë të mësoni veten për të planifikuar vet pushimet. Dhe jo një herë në vit për një pushim javor në ishujt Kanarie, dhe nevojën për të pushuar në planet për çdo ditë. Highlight i rëndësishëm në veprat e tua, që ju keni për të bërë atë më parë. Nëse ju mendoni se disa lloj takimi jo vetëm të ju merr një orë ose dy kohë, por një bandë e nervave - Le planet tuaja për atë ditë nuk do të ketë asgjë. Më mirë të mbajë një takim me përfitim sesa të dështojnë dy ose tre.

  Megjithatë, lodhje të trurit mund të arrihet jo vetëm me ditë shumë të dendur të punës.

  Çdo problem që në njëfarë mënyre ju pesters mund të jetë shkaku i pagjumësi. Kjo dashuri pashpërblyerë, dhe mungesa e problemeve të parave dhe problemi të pazgjidhur shkencore, dhe probleme seksuale, dhe vështirësitë me fëmijë dhe humbjen e një të dashur, dhe më shumë dhe më shumë.
  Megjithatë, në qoftë se ju mendoni rreth saj, arsyeja për të gjitha këto raste është e njëjta: lodhje të trurit. Sepse, pa marrë parasysh se çfarë problemi, në qoftë se kjo ju bën të mendoni për të ditë e natë - atëherë truri juaj është vazhdimisht në punë. Dhe është duke punuar më shumë se zakonisht. Dhe që ju nuk mund të kaloni, kur vjen nata, truri shkon për të fjetur, sepse ajo vazhdimisht të sinjalit: Puna, puna, puna!

  Në këtë mënyrë, truri nuk mund të bëjë ndonjë punë të dobishme, e gjithë forca e tij shkon për përpunimin e të squiggles psikologjike që ju privon e gjumit. Nëse një person është i detyruar të punojë gjatë natës - nuk është pagjumësi.

  Insomnia - një kusht ku ju vetëm rri tërë natën dhe fjalë për fjalë nuk e di se çfarë të bëjë, nuk është një vend, por gjumë - nuk mund të. Si rezultat, nuk pushimi, dhe nuk e përdorin këtë kohë për të mirën e rasteve të tyre.

  Droga qetësues: një rreth vicioz

  Ndonjëherë, në mënyrë për të çaktivizuar trurin përdorur të ashtuquajturat hipnotike (drogë qetësues psikotropike). Veprimi i tyre është i bazuar në idenë për të bërë trurin tuaj, më falni, dumber, se ai ishte i pështyu në problemin tuaj, ajo do të shkyçen nga ajo dhe le të ju fle.

  Por ajo mund të jetë e vërtetë se niveli i overstimulation tuaj është një punë e tillë vështirë se truri juaj nuk ndalet pas një dozë të vogël terapeutik të pilula gjumi - dhe ju keni për të rritur dozën për vetëm anestezi shtetit. Në këtë rast nuk ka pyetje të tjera gjatë gjumit truri juaj nuk pati fare prehje, por për t'u marrë me helmin, e cila ju ka dhënë.

  Son duke përdorur pilula gjumi - vetëm një iluzion i gjumit, vetë-mashtrim, dhe kjo i jep ndjenjën e relaksimit. Në mënyrë tipike, një person zgjohet pas pilula gjumi thyera, mos mendoni se e zuri gjumi dhe i zuri gjumi. Dhe në qoftë se ju keni për të marrë pilula gjumi çdo ditë (veçanërisht e ashtuquajtura butë - më pak e theksuar, por më i gjatë-veprim), edhe pasi ju nuk zgjim të shpëtoj të kësaj droge: një njeri të detyruar të përdorin pilula gjumi çdo natë, gjatë ditës dhe për të lëvizur në të habitur .

  Dhe më e rëndësishmja - truri juaj nuk është duke punuar në mënyrë aktive në problemin që ju penguar nga bie në gjumë. Si rezultat, problemet e grumbulluar, shteti mund të shkojnë në depresion, pagjumësi madje intensifikohet. Ju do të rrisë dozën e pilula gjumi - të gjithë në fillim, por në rritje.

  Prandaj, këto barna duhet të merren vetëm nga një mjek (dhe kjo nuk do të kap fytin e mjekut, duke kërkuar të shkruaj gjumi pilula), dhe vetëm mos kur të gjithë bezlekarstvennyye ndihmojë mjetet juridike pagjumësi. Por këto kosto janë.

  Jo-barnat do të thotë i luftës kundër pagjumësi

  Lodhje fizike. Për këtë qëllim, mjekët dhe të rekomandojë një shëtitje të shkurtër para gjumit; më mirë akoma ecin me një qen - ajo ndoshta të bëjë që ju të drejtuar!

  Switching për përvojën më pak emocionuese dhe më të kënaqshme. Shikoni të gjumit film të preferuar, lexoni një libër të preferuar, të dëgjoni muzikën tuaj të preferuar, të marrë një masazh relaksues.

  Mirë duke vepruar butë qetësues ndjehen intime - por në çdo rast jo më seksi mekanik në atë çfarëdo koston, dhe ndonjëherë edhe nëpërmjet fuqisë!

  Përfshirja e mekanizmave fiziologjik të gjumit. Ajo i ndihmon dush aromatik (jo shumë të nxehtë -! Për të qetësuar dhe jo të jenë të ngacmuar) (! Jo vodka) Kupa e çajit (! Nuk kafe) dhe një gotë qumësht. Dhe një nga recetë më efektive për pagjumësi - pini një gotë qumësht të ngrohtë ngadalë nëpërmjet një kashte.

  Siç e dini, mekanizëm thithje përfshira qetësim, e cila te njerëzit është i rrjedhshëm refleks, e cila është arsyeja pse fëmija në gji të nënës si shpejt qetësohet dhe shkon për të fjetur ... Është interesante se ky mekanizëm funksionon në fusha të tjera, të tilla si qetësues efekt të pirjes së duhanit ndodh pikërisht sepse posmoktuye pi duhan cigare në gojën e tij, dhe jo për shkak të efekteve të nikotinës. Nga rruga, i referohet stimuluesve nikotina, kështu që të përpiqet të vë në gjumë duhanin intensive gjatë natës - kot klasit të parë.

  Nëse ju bien në gjumë me vështirësi, të marrë mjaltin para shtrat. Brenda 20 minuta pas marrjes ajo hyn në gjak.

  Mjekësi kronike lodhje tradicionale rekomandon futje gjumit e 1 lugë çaji mjaltë me një sasi të vogël me lëng limoni në një gjysmë gotë me ujë. Siç doli, ata që vuajnë nga lodhja kronike, jo para gjumit për të larë me sapun dhe ujë. Sapuni - një zgjidhje e fortë alkaline dhe duke marrë një dozë të tillë të madhe të ujit alkaline nëpërmjet lëkurës, personi ndjehet lëkurë të lodhur dhe itchy atë. Por në qoftë se keni nevojë për të larë me sapun dhe ujë, pastaj pije me ujë pastaj acidifikuara, dhe pa marrë parasysh - në qoftë se ju të marrë një dush të plotë ose vetëm larë kokën. Për acidifikimin ju mund të shtoni një lëng limoni ose uthull musht molle pak.

  Mungesa e jodit në trup - është gjithashtu të shkaktojë lodhje. Është shumë e dobishme për të ngrënë ushqim deti dhe më i mirë - Kale detit.

  Nga mjetet juridike popullore për pagjumësi është gjithashtu kopër dhe HOPS.

  Kopër (farë). 50 g fara kopër kuzhinier për 15 - 20 minuta në ngrohje të ulët për 0,5 litra verë apo port vera e Cahors, të lënë, të mbështjella, 1 orë. Strain, të kapërcyer. Merrni 50-60 h para gjumit. Ilaç popullore. Padëmshme, siguron gjumë të mirë.

  Hops, 2 teaspoons e kone hop deri 1 filxhan me ujë të valë. Insistojnë, përfundoi, 4 orë, tendosje. Pini një gotë një natë e pagjumësi. 1 pjesë grimcuar kone hop te 4 pjesë sipas peshës së vodka ose 50 ° alkoolit.

  Insistojnë 2 javë në një vend të errët, kullimin, shtrydh. Merrni 5 pika të tretësirë ​​në 1 tbsp. një lugë ujë. Merrni 2 herë në ditë para ushqimit. Herën e dytë të pijshëm natë. Ajo është përdorur për pagjumësi.

  HOPS. Pluhur nga kone grimcuar hop mund të marrë vetëm natë si një qetësues dhe të drogës hipnozës.

  Valeriana officinalis. Valerian tretësirë: p. rrënjë copëtuar derdh një gotë me ujë të ftohtë zier, të lënë për 6 -8 orë, ikjen. Merrni shekulli. lugë, fëmijët - një lugë çaji 3 herë në ditë.

  HOPS. Të stuff një jastëk kone freskëta Khmeleva, vendosni një leckë të trashë dhe të mbani në dollap. Në rast të gjumit pagjumësi mbi podushechtsi më parë shkundur atë.

  Suksesi është i garantuar edhe në pagjumësi të rënda.

  Por kjo është vetëm heqja e mekanizmave ngacmim për momentin, dhe ata janë të gjatë. Dhe në qoftë se ju doni të merrni shpëtoj nga pagjumësia për të mirë - ju duhet për të zgjidhur këtë problem, i cili nuk lejon ju për të fjetur (ose të paktën të hequr rëndësinë e saj). Dhe nuk mendoj se ju nuk jeni në rregull me kokë - vetëm të ju jap kokën time tendosje shumë, dhe ndoshta jo në të gjitha rastet e!

  Shko në krye.