Bletë mjaltë


 • Varieteteve dhe përbërja e mjaltit
 • Pronat e dobishme e mjaltit

 • Varieteteve dhe përbërja e mjaltit

  Honey - një produkt i ëmbël i prodhuar bletët e mjaltit nga nektar ose lëngje të ëmbla PADI, të vendosura në pjesë të ndryshme të bimëve ose pemëve, dhe substancave të lëshuar nga gjëndra e pështymës e bletëve.

  Në varësi të burimit, e cila mori mjaltë, ajo është e ndarë në dy lloje kryesore: lules dhe nektar.

  Mjaltë Fresh është e trashë transparent masë gjysmë të lëngshme, duke filluar me kalimin e kohës gradualisht kthjelloj. Mjaltë i pastër është i lëngët për sa kohë që ai vulosi njëqind qeliza që janë në koshere në një temperaturë prej 20-30 ° C.

  Në konsistencën e mjaltit ndikon jo vetëm përqendrimin e sheqernave, por pamjen e tyre. Mjalti përmban fruktozë madhe (levuloza), rrallë se mjalti, ku më shumë glukozë dhe sheqerna tjera më të larta.

  Honey ruan Konsistenca lëngshme vetëm një kohë të caktuar, dhe pastaj kristalizuar. Përqendrimi i sheqernave, lloji dhe struktura e tyre janë faktorët kryesorë që ndikojnë në kristalizimi i mjaltit. Kristalizimi i mjaltit tregon pastërtinë e saj.

  Në varësi të pigmenteve që janë nektar (carotene, xanthophylls, hlorofillopodobnyh, etj), ngjyra e mjaltit ndryshon. Më të lehta mjaltë - Acacia, me hije delikate krem.


  Me kalimin e kohës, mjaltë humbet ngjyrën e saj origjinale. Zakonisht ajo errësohet dhe brightens gjatë kristalizimit.

  Mjaltë dhe varieteteve të ndryshojnë në shije. Era e mjaltit është shkaktuar nga prania në të e komponimeve organike të paqëndrueshme karakteristike që janë në nektar të luleve. Vajra esenciale janë ndarë nga qelizat e veçanta të gjëndra të vendosura pranë gjendrrat e nektarit me specificitet të jashtëzakonshme, të cilat mund të i imët origjinën e mjaltë. Intensiteti i aromë varet nga sasia e komponimeve organike të paqëndrueshme në mjaltë.

  Mjaltë bletë është e ndryshme nga ushqime të tjera shije të këndshme, pa marrë parasysh origjinën e saj dhe përbërjen.

  Ëmbëlsia e mjaltit varet nga përqendrimi i sheqernave komponent dhe origjinën e tyre. A është mjaltë e ëmbël, e cila dominon fruktoza.

  Si pjesë e mjaltit gjetur - fosfor, hekur, magnez, kalcium, klor, bakri, squfuri, të çojë dhe minerale të tjera. Mjalti është i pasur me elementet gjurmë të produktit bimore-shtazore.

  Në mjaltë përmban edhe disa vitamina: BI, B2, acid Pantothenic, PP - niacin, B6, acid folik, acid Askorbik, vitaminë E, C, carotene.


  Pronat e dobishme e mjaltit

  Sipas shkencëtarëve në mjaltë janë dhe stimuluesve biogenic që përmirësojnë jetesën e trupit.

  Themeluar se mjalti është një koncentruar ushqime kalori të lartë, të ngjashme në përbërjen e plazmës së gjakut dhe ndryshon në mënyrë të konsiderueshme në përbërjen kimike nga ushqime të tjera.

  Si një burim i energjisë, mjaltë është një nga vendet e para në vlerën tryezë me kalori të ushqimeve. Proteinat që përmban mjaltë, të luajë rolin e një substance plastike në trup dhe janë të përfshirë në formimin e hormoneve. Mineralet mjaltë luajnë një rol të rëndësishëm biologjik, sepse përmes marrëdhënieve të tyre me një numër të enzima, vitamina dhe hormonet ndikojnë excitability e sistemit nervor, frymëmarrje e indeve, gjakut dhe proceset e tjera enzimat mjaltë kontribuojnë në proceset e ndihmon tretjen e ushqimit në trup, stimulon aktivitetin sekretore e stomakut dhe zorrët, të lehtësuar thithjen lëndë ushqyese.

  Mjalti përmban faktorët e rritjes.

  Përbërja kimike dhe biologjike e mjaltë e bën atë jo vetëm një kalori të madh, por edhe një objekt i rëndësishëm farmakologjik. Sheqer, Mjaltë vjen nga trupi nuk është element vetëm të energjisë, por gjithashtu të sigurojë një efekt terapeutik. Ata janë të gjithanshëm agjent anti-toksike. Glukoza dhe fruktoza të kontribuojë në rregullimin e aktivitetit nervor, tensioni i gjakut, përhapje të enëve të gjakut, duke përmirësuar furnizimin e muskujve të zemrës, të rrisë prodhimin e urinës, të përmirësuar metabolizmin, përshpejtimin kardiak, si ata të ndaluar gjakderdhje.

  Pranohet në mjaltë rregullon aciditetit të stomakut rrit formimin e mucin dhe për këtë arsye rekomandohet për trajtimin e ulçerë duodenale dhe rritjen e aciditetit.

  Rëndësia e madhe dhe proteinat (komponente proteina) që janë në mjaltë, veçanërisht për fëmijët, të cilat janë të nevojshme për rritjen.

  Përdorimi i vazhdueshëm i mjaltit rrit imunologjike reaktivitetin, duke e bërë atë rezistent ndaj infeksionit, dhe trupi i pacientit më të lehtë për të tolerojë sëmundjen.

  Informacion nga neni "Apitherapy"