Bee helm


 • Koncepti i helmit të bletëve
 • Komponentët kryesorë të helmit të bletëve
 • Veprimi i helmit të bletëve në trup

 • Koncepti i helmit të bletëve

  Në bletët e mjaltit (bletët punëtore dhe mitër) në fund të barkut është mbrojtja e trupit - aparate thumbues përbërë nga një goditje, dy gjëndra helmuese dhe helm tank.

  Qepur djeg e të pasurit zazubrinki që parandalojnë largimin e saj nga lëkura. Kur uzhalenyy tip djeg bletë shpon lëkurën. Sting, mizat e bletës dhe djeg, mbetur në lëkurë vjen off me të gjithë aparatin e thumbues. Nën ndikimin e aparatit kontraktil muskujve të gjithë helm gradualisht rrjedhje nga rezervuari në mëngjes.

  Disa orë më pas vdes thumbues bletëve.

  Bee helm - apitoksyn (nga greke «Apis» - bletës dhe «toksina» - helm) është një lëng i pangjyrë transparente colloidal me një erë karakteristike erë mjaltë, i hidhur dhe shije të athët. Reagimi i helmit acid, përqindja e 1,131. Solids Përmbajtja në helm bee 41%.


  Komponentët kryesorë të helmit të bletëve

  Përbërja kimike e helmit të bletëve është shumë kompleks dhe nuk është kuptuar plotësisht. Shumica e hulumtuesve janë helm bleta si një grup kompleks të yndyrë-si, minerale, aminoacidet dhe proteinat.

  Kompleks i proteinave i helmit të bletëve është i ndarë në tri fraksione kryesore:


 • zero (F-0)
 • fraksion 1 (F1)
 • fraksion 2 (F-2)
 • Proteinat zero fraksion i lirë të veprimit toksik është substancë çakëll i helmit bee.

  Fraksion 1 ka një efekt toksik dhe është rezistent ndaj të lartë proteine ​​temperaturat quajtur Melittin. Melittin - lojtarët kryesorë në fillim të helmit bee. Shumica e ndryshimeve në trup gjatë avancimit bletë thumbues shkaktuar veprime Melittin në sistemin nervor, muskujt, gjakun dhe qarkullimin.

  Në rast të kontaktit me melittin gjakut shkakton hemolizë (erythrocytolysis). Melittin dilates enët e gjakut. Përveç kësaj, ajo zotëron dhe veprim lokal irrituese, duke çuar në zhvillimin e reaksionit inflamator në vendin e injektimit.

  Rezistente ndaj acideve, alkalet, të lartë dhe temperatura të ulëta Melittin.

  Fraksion 2 toksiciteti relativisht i ulët, e përbërë kryesisht nga aminoacidet. Përveç kësaj, ky fraksion përmban dy enzimë shumë aktiv - Fosfolipaza A dhe hijalouronidazë. Çan enzimë parë letitsin, pjesë e membranave qelizore, të cilat mund të çojë në dëmtime të qelizave, deri në shembjen e tyre. Ndërveprimet e eritrociteve, Fosfolipaza (letsytynazoyu), duke shkaktuar ato për të hemolizës. Enzimë i dytë i këtij fraksioni - hialuronidaza - rrit pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut, duke shkaktuar niveli i thithjes së helmit në thumbues dhe forcimin efektin e saj lokal.

  Fraksion 2 shtyp një nga enzimat e nevojshme për koagulimit të gjakut - trombokinazu, duke rezultuar në të reduktuar koagulimit të gjakut. Prandaj, në doza të larta, helm bletë shkakton hemorragji (gjakderdhje) në organet e brendshme.

  Temperaturat e larta enzimat helm bletë janë shkatërruar. Ndjesi djegie kur thumbues ndodh kur ekspozohen ndaj trupit të substancave aktive acetilkolinës dhe histaminës dhe acide inorganike (formik, klorhidrik, fosforik).

  Perberja e helmit bee përbëhet nga elementet kimike mëposhtme:

 • hidrogjen
 • karbon
 • oksigjen
 • azot
 • kalium
 • kalcium
 • hekur
 • magnez
 • fosfor
 • bakër
 • zink
 • squfuri
 • mangan
 • jod
 • klor
 • Kompleksiteti i përbërjes kimike të helmit bee përcakton kompleksitetin e veprimit të tij në trupin e njeriut.

  Bee helm është rezistent ndaj acideve dhe alkalet, për temperaturë. Nxehtësia deri 100 ° C dhe ngrirje nuk e ndryshon përbërjen e tij. Megjithatë, kur administrohet nën ndikimin e ndihmon tretjen e ushqimit enzimat helm bleta është shkatërruar. On helm ajrit thahet shpejt, por në formë të thatë mbetet aktiv për disa vjet.

  Helm Bee është agjent shumë i fortë dezinfektimi: edhe në një hollim të 1: 50.000 ajo mban sterilitetin nuk përmban mikroorganizma.


  Veprimi i helmit të bletëve në trup

  Efektet e helm të bletëve në trupin e njeriut është shumë kompleks dhe kryesisht varet nga numri i kafshon, stings dhe lokalizimin e ndjeshmërisë individuale të organizmit.

  Kur prekje sasi të mëdha të helmeve së bashku me reagimin lokal (shfaqjen e dhimbjeve, djegies, ënjtje dhe skuqje në vendin e kafshimit) vëzhguar reagimin e përgjithshëm.

  Në raste të butë, ajo mund të shprehet në ankth, ethe, dhimbje koke, llojit i nxituar e urtikaria. Në rastet më të rënda, këto simptoma janë të bashkuar të vjella, diarre, dyspnea, cianozë, impuls të shpejtë, rënie të tensionit të gjakut, humbja e vetëdijes, hemolizë e qelizave të kuqe të gjakut, hemoglobinë në urinë, konfiskimet.

  Ndjeshmëria e njerëzve për të bee helm është e ndryshme. Mekanizmi i efektit toksik të helmit të bletëve në trup është komplekse dhe është rezultat i efektit të kombinuar të shumë përbërësve të helm në organe dhe sisteme të ndryshme.

  Në doza toksike e helm shkakton shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut (të hemolizës), për shkak të efektit të kuqe qelizat e gjakut pjesë 1 dhe pjesë të Fosfolipaza A 2.

  Për shkak të shtypjes fosfolypazoy një nga enzimat e nevojshme për koagulimit të gjakut normale (trombokinazy), helm bletë redukton koagulimit të gjakut, kështu që nuk mund të jetë helmuar rritje gjakderdhje dhe gjakderdhje nën lëkurë.

  Edemë, ënjtje ndodhin në thumbues site dhe rënie të presionit të gjakut është kryesisht e lidhur me efektet në gjak anijet hialuronidaza fraksion 2, histamine, acetilkolinës dhe Melittin në sistemin nervor, duke rezultuar në rritjen dramatike pėrshkueshmėrisė kapilar dhe pika e gjakut pllaka dhe presion.

  Efekti i përgjithshëm toksik të helmit bee është kryesisht për shkak të fraksioneve 1 dhe në një masë më të madhe nga ana e mellittina posedojnë me dhunti të shumta dhe pronat, shumica e të cilat janë efekte neuro.

  Midis doza toksike dhe terapeutike të helmit bee ka dallime të mëdha, gjë që e bën të mundur që të ndryshojnë gjerësisht dozë terapeutike për çdo pacient.

  Informacion nga neni "Apitherapy"