Bartolini


 • Manifestimet bartolynyta
 • Diagnoza bartolynyta
 • Trajtimi bartolynyta


 • Bartolini - një inflamacion i gjëndrës Bartholin-së ose me fjalë të tjera, një holl i madh gjëndër. Inflamacion shkaktohet më shpesh një kombinim i mikroorganizmave. Kjo staphylococci dhe streptokoket dhe Escherichia coli, dhe, rrallë, megjithatë. Por Bartolini mund të ndodhë me gonorre dhe trichomoniasis. Humbja është shpesh një dorë, por ndonjëherë ka dy kalime dhe Bartolini.


  Manifestimet bartolynyta

  Në mënyrë tipike, së pari goditi bartolinievoy kancerin kanal nxjerrës. Ajo shtohet mukoza dhe kjo çon në vështirësi në fillim, dhe pastaj të pushojë daljeve gjëndrra sekretuese.

  Në të njëjtën kohë, qelizat që prodhojnë sekret të vazhdojë të funksionojë në të njëjtën mënyrë. Sekreti është akumuluar dhe kjo shkakton një rritje të kancerit. Formuar rreme (painfektuar) abscesi kancerin bartolinievoy. Me përhapjen e mëtejshme të infeksionit dhe depërtimit të tij brenda dhe përfshirjen e inflamacion në inde të kancerit, ekziston një shkrirje e vërtetë purulent abscesi i kancerit dhe indet përreth. Nëse nuk trajtohet, inflamacion mund të kapur dhe indeve përreth e vulvë. Kjo sëmundje bëhet kurs i vështirë.

  Çfarë duhet të paralajmërojë ju bëni dhe të shihni një mjek?

  Në fazën kur ndezi vetëm kancerin kanal bartolinievoy dhe formoi një absces të rremë, sidomos shteti i përgjithshëm nuk ndryshon.


  Ndonjëherë temperatura ngrihet në 37-37,40, nuk është një sëmundje e lehtë e lehtë. Në këtë fazë, sëmundja mund të shqetësojnë ndjenjë e plotësi, dhe nganjëherë ndjeu dhimbje në vulvë, më keq kur lëviz, dhimbje gjatë jetës seksuale.

  Në mënyrë të pavarur duke shqyrtuar veten, ju mund të vëreni skuqje dhe ënjtje e portikut mukoze në dalje faqe kancerit kanal bartolinievoy. Në ana e të tretëve të mesme dhe të ulëta të buzëve Labia, jashtë, ose, të paktën, brenda, tregon një ënjtje të shënuar, të dhimbshëm në prekje. Lëkurë mbi zonën e fryrë të nxehtë, e kuqe, ndonjëherë me një ngjyrë kaltërosh.

  Në një bartolynyta mëvonshëm fazë, dmth gjatë infeksionit të gjëndrës dhe formimin e një foto e vërtetë abscesi i sëmundjes bëhet i ashpër. Kushti i përgjithshëm i femrave ndryshon në mënyrë të konsiderueshme, duke rezultuar në rritjen e temperaturës së trupit në numrat e larta, pamja e ethe, dobësi, letargji. Në përgjithësi, ka shenja të dehjes së përgjithshme. Dhimbje në vulvë janë intensive, duke kufizuar lëvizjen e grave.
  Rritja e ënjtje në vendndodhjen e pacient kanceri, lëkura bëhet e kuqe të ndritshme, të shtrirë dhe me shkëlqim, me shenja të cianozë. Duke klikuar në gjëndër ka një dhimbje të mprehtë.

  Nëse nuk trajtohet BARTOLINI në këtë fazë, abscesi mund të hapen në mënyrë të pavarur. Qelb nga një absces fillon të rrjedhë jashtë nëpër vrima, dhe rezulton pëlhurë tension zvogëlohet. Kjo ka qenë një përmirësim i rëndësishëm i shëndetit: reduktuar temperaturën e zvogëlon dhimbjen dhe duket se e Retreats sëmundjes. Megjithatë, kjo nuk është për fat të keq rasti. Në mungesë të trajtimit të duhur, pas një periudhe të shkurtër të prosperitetit, sëmundje kthyer. Bartolini bëhet kronik. Manifestimet e sëmundjes janë të Vetëm të dukshme, por e përhershme. Në akute të bëhet më e theksuar. Kronike Bartolini shumë më e vështirë për të trajtuar.

  Duke kërkuar për një përpjekje të madhe nga ana e një mjeku dhe një furnizim të mirë të durimit nga ana e grave.

  Ekzistimi i zgjatur i inflamacion kronik, Bartholin gjëndër kist është formuar. Ajo nuk ka manifestimeve inflamatore dhe shprehur vetëm nga prania e një tumori në buzët Labia. Kist gjëndër Bartholin-së mund të acarohet.

  Pra, ju shenja kohë njoftim të inflamacionit në holl të madh gjëndër dhe u kthyen te gjinekologu.


  Diagnoza bartolynyta

  Çfarë teste do të keni shpenzuar?

  Para së gjithash, rishikimi zakonshme e organe gjenitale të brendshme dhe të jashtme. Në shqyrtimin e lezioneve, mjeku do të shihni foto e plotë të gjëndër inflamacionit Bartholin-së.

  Zgjedhur nga gypit, klikuar mbi plehun gjëndër do të merren për hulumtime mikrobiologjike. Rezultate qëndron kulture, flasim për mykroorhanyzme ose agregat e mikroorganizmave, duke shkaktuar inflamacion. A mund të merret swabs e vaginës. Kur zbulohen absces për kërkimin dhe vendosur përmbajtjen e saj.

  Rezultatet e testeve të gjakut të përjashtuar sëmundje të tilla të rrezikshme të tilla si sifilizi dhe HIV.

  Metoda të tjera të veçanta të ekzaminimit zakonisht nuk janë të nevojshme. Për të korrigjuar diagnozën dhe përzgjedhjen e trajtimit bartolynyta, mjeku mjaftueshme nga metodat e mësipërme.


  Trajtimi bartolynyta

  Trajtimi bartolynyta është gradual dhe varet nga faza e sëmundjes.

  Në fazën akute të sëmundjes tregohen:

 • Pjesa tjetër krevat, maturi nga aktiviteti seksual.
 • Chill mbi kancerin bartolinievoy zonë përflakur.
 • Terapi Total antibiotik, duke pasur parasysh ndjeshmërinë e mikroorganizmave të zgjedhura të antibiotikëve, ju do të jetë e përshkruar nga mjeku juaj.
 • Përdorimi i barnave anti-inflamator dhe analgjezik të tilla si tableta dhe në dritën e qiririt zorrës së trashë.
 • Terapi anti-inflamator Lokale (banja të ngrohta ulem me mangan, kremra furatsillina, aplikimit të krem ​​ihtiola, vaj për fërkim nga Vishnevsky).
 • Fizioterapia është përdorur në procesin stihanii vizuale.

  Me përkeqësimin e femrave - rritjen e efikasitetit,%
  Temperatura 88enii trupit për 38-39 gradë, dhimbje të forta në kancer bartolinievoy, dobësi të rënda, gjendje e sëmurë, i dyshuar formimin abscesi - mjeku do të ju dërgojnë në gjinekologji spital.

  Në rastin e formimit abscesi (abscesi) do të mbahet trajtim kirurgjik. Gjatë operacionit do të bëhet ulçerë e autopsisë, pleh organik, kullimit dhe ujitjes së zgjidhjes zgavër dezinfektues. Njëkohësisht porosis terapi antibiotik.

  Nëse një kist gjëndër grua barotolinievoy ajo të hiqet. Operacioni është kryer zakonisht kryhen pa acarimit.

  Me inflamacion të shpeshta Gjinekologët gjithashtu rekomandojmë bartolinievoy hequr kancerin.

  Në origjinë gonorrheal ose Trichomonas bartolynyta bashku e trajtimit të mësipërm, trajtimi i veçantë i infeksionit tregon një grua dhe partnerin e saj seksuale.