Bartolini - jashtë bordit


 • Çfarë fsheh "IT"
 • Paralajmëruese - të huaj në trup
 • Hekuri në rrezik të inflamacionit
 • shpëtoj përgjithmonë
 • Këmbët së bashku dhe mjeku juaj

 • Çfarë fsheh "IT"

  Inflamacion - një "përgjigje" e trupit për pushtimin e mikroorganizmave të huaj ose "sinjal" e dëmtimit të qelizave.

  Shumë prej nesh e di se zona ndezur dhemb, shtohet, kthen të kuqe, por pse kjo ndodh, pak njerëz e dinë. Në fakt, në përgjigje të dëmit fillon një ujëvarë të reaksioneve komplekse, dhe një rol kyç në reaksioneve inflamatore luajnë enët tona të gjakut dhe qelizat mbrojtëse.

  Inflamim mund të prekë çdo trup: sytë, veshët, mëlçisë, nyjeve, stomak dhe kështu me radhë.

  Dhe tani për të shmangur konfuzionin në terma, u vendos për të shtuar emrin latin e trupit të pacientit (ose pjesë të saj) duke i dhënë fund "një është" e cila nënkupton inflamimin e saj. Për shembull, inflamacion të lëkurës - një "pezmatim i lëkurës", infeksionet e veshit - "otitis media", me inflamacion në diagnozat bronke mjeku "bronkit".

  Me sa duket, inflamacionet gjinekologjike ndodhin shpesh, dhe ata mund të prekë organe gjenitale të dy brendshme dhe të jashtme. Këto sëmundje përfshijnë: vulvitis, vaginitis, adnexitis, endometritis, BARTOLINI.

  Inflamacion eshte akute ose kronike. E para është e shpejtë dhe të shpejtë, me dhimbje, rritja e temperaturës dhe reagimit të përgjithshëm.


  Shtrihet dytë të gjata dhe të lodhshme, me rotacion rëndim me përmirësime të përkohshme. Nëse inflamacioni akut është infektimi nuk trajtohet, përfundimisht ai do të shkojë në formën kronike.


  Paralajmëruese - të huaj në trup

  Inflamacion i organeve gjenitale femërore dyshoni fare e thjeshtë. Papritmas kishte dhimbje në fund të barkut, çrregullim menstrual, kruajtje dhe e çuditshme (ngjyrë dhe erë) e shkarkimit vaginal - e gjithë kjo tregon praninë e inflamacionit. Në qoftë se, për më tepër, ethe dhe dobësi atje - ka shumë të ngjarë, është inflamim në fazën akute.

  Në organet gjenitale femërore patogjene mund të hyjë në dy mënyra: përmes gjakut dhe përmes vaginës, kjo e fundit është shumë më e shkurtër rruga e parë.

  Për organe gjenitale të brendshme femra - sistem nga natyra e saj është e hapur për mjedis është raportuar përmes vaginës dhe mitrës. Sëmundje inflamatore Call mund të kesh seks pa kondom, traumave gjenital i çdo origjinës, higjienën jo personal, abortit dhe lindjes. Kur infeksioni është që qarkullojnë në gjak, të tilla si gripi dhe fruth i keq, dhe ai mund të merrni në organet gjenitale femërore. E njëjta gjë është e vërtetë kur diçka është tashmë në inflamacion trupit, prishjen e dhëmbëve, sinusit kronik, grykët, etj Infeksion i fjetur në çdo moment mund të "zgjohen" me gjak "lundrojnë" në organet gjenitale dhe të "mbajë" inflamacion.

  Në një artikull që është e pamundur për të të treguar në lidhje me të gjitha sëmundje inflamatore e pelvikut, ne do të përqëndrohet në një prej tyre - BARTOLINI.


  Hekuri në rrezik të inflamacionit

  Bartolini - pezmatimi i gjëndrave të mëdha holl (gjëndër Bartholin-së). Duke rezultuar jo-pajtueshmërisë gjenitale higjiena, dobësimin e imunitetit, sëmundjet seksualisht të transmetueshme, ndonjëherë pa arsye të regjistruara.

  Më e zakonshme e njëanshme kancer plagë bartolinievoy. Edemë inflamator mund të bllokoj kancer kanal duke parandaluar lirimin e sekrecioneve purulent, të cilat mbetem në kanalin, ajo shtrihet, duke formuar një cist, abscesi i gabuar.

  Nëse kanalet bllokuar dhe mbajtja e qelb në atë bartolinievoy gjëndër bëhet rritje të dhimbshme, nganjëherë ajo mund të arrijë madhësinë e vezëve patë. Në raste të rralla, inflamacion mund të kapur direkt kancerin e indeve, ndërsa ka një shkrirje e vërtetë purulent abscesi i kancerit dhe indet përreth. Arsimi purulent mund të zbulohet spontanisht me lirimin e një përmbajtje të trashë të verdhë-gjelbër, atëherë gjendja e pacientit përmirësohet. Inflamim mund të zhduket vetë pa qelbëzim. Njëkohësisht, një vulë dhe një rritje të vogël në kancer. Megjithatë, mjaft shpesh pas një inflamacion ndërsa është restauruar dhe e komplikuar.

  Fillimisht, sëmundja nuk mund të shkaktojë ankth të rëndë: një vulë të vogël në hyrje të vaginës pak të dhimbshme, nganjëherë ndjeva një ndjesi shpimi gjilpërash lehtë në perineum, djegie. Kur degradimi shfaqen dhimbje të mprehtë në vulvë të femrave, e provokuara nga lëvizje dhe raportit seksual, e gjithë kjo mund të shoqërohet me një rritje të temperaturës në temperaturë 38-39 ° C.

  Akut Bartolini mund të ketë dy veneriane dhe natyrën nevenerychnoho. Për të kuptuar natyrën e bartolynyta, gjinekolog duhet hetuar swabs marrë gjatë inspektimit. Mjekimi me këtë diagnozë mund të jenë të ndryshme, në varësi të simptomave.
  shpëtoj përgjithmonë

  Në fazat fillestare të rekomanduar regjim shtrati, mbajtur analgjezik dhe terapi me antibiotikë; Përkeqësimi i kist apo problematike kancerit Bartholin s nevojë për kirurgji.

  Ka disa teknika kirurgjikale antirecurrent për të trajtimin e cysts. Një prej tyre - heqja e kist, operacioni mund të kryhet vetëm në "ftohtë" periudhë, dmth deri kist nuk acarohet. Ky operacion i takon kategorisë së operacioneve komplekse gjinekologjike, ndërsa ajo mund të jetë gjakderdhje e harlisur. Kist pak traumatik është marsupilizatsiya gjëndër Bartholin. Thelbi i këtij operacioni është se duke krijuar një vrimë të re - hyrje të bartolinievoy kancerin.

  Nëse kjo vrimë vazhdon, kist është formuar përsëri. Komplikimet pas një operacioni të tillë është shumë më pak normë përsëritje - 1-2%. Në qendrën tonë, të dy operacionet janë kryer nën anestezi intravenoze. Pacientët e shtruar, zakonisht natën, pastaj shkarkohen shtëpi nga rekomandimet e mjekut për trajtim postoperative. Përcjellja vizitë në gjinekologu - një javë.

  Nëse ju gjeni bartolynyta seksualisht aktive pacientët është i kundërindikuar për shkak të kancerit infeksion i mundshëm ose partner problematike.
  Parandalimi i sëmundjes është higjiena personale, të përjashtimit marrëdhëniet seksuale të rastit, trajtim vulvita, vaginitis, Uretriti.


  Këmbët së bashku dhe mjeku juaj

  Për fat të keq, shumë pacientë me të dyshuar BARTOLINI nuk preferojnë për të parë një mjek. Por ata janë të gabuara. Jetëgjatë vatra inflamator në kancer bartolinevoy (dhe organet e tjera) duhet të trajtohen, si ajo është një burim i infeksionit jo vetëm për organet gjenitale, por për të gjithë trupin. Prandaj, në rastet e dyshuara Bartolini, të jetë i sigurt që të konsultoheni me një gjinekolog, i cili do të vlerësojë situatën dhe të përshkruajnë trajtim të duhur.