Polyneuropathy shumë


 • Çfarë polyneuropathy
 • Simptomat dhe trajtimi i polyneuropathy infektive
 • Difteria nevropati, simptomat dhe trajtimi
 • Simptomat dhe trajtimi i polyneuropathy alkoolike
 • Si të njohin dhe trajtojnë nevropati diabetik
 • Lead dhe arsenit polyneuropathy: simptomat, rreziku, trajtim

 • Çfarë polyneuropathy

  Polyneuropathy - një grup i sëmundjeve që çojnë në zhvillimin e ndryshimeve të shumëfishta inflamatore në nervave periferike dhe kraniale. Shkaqet e polyneuropathy ndryshme.
  Kjo mund të jetë alkoolizmi, diabet, sëmundje të mëlçisë, sëmundje të veshkave, kripëra helmimi e merkurit, plumb, bakër dhe metale të tjera të rënda, avujt organike tretës, bojra, etj

  Polyneuropathy mund të zhvillohet në rastin e kancerit.
  Për të gjitha polyneuropathy, pavarësisht nga natyra, karakterizohet nga dhimbje përgjatë nervave, zvarritje ndjenja në duart tuaja, këmbët, mpirje në to. Duart dhe këmbët e lagësht në të prekur, ngrirjes. Nga shprehjet e mësipërme bashkohet dobësi në krahët dhe këmbët.

  Varësisht nga natyra e sëmundjes, polyneuropathy ndarë në disa lloje. Këtu janë ato më të zakonshme.

  Simptomat dhe trajtimi i polyneuropathy infektive

  Polyneuropathy Infektive karakterizuar nga procesi akut fillimin tipit febrile me temperatura në rritje në 38-39 ° C.  Kjo shkakton dhimbje në gjymtyrë, të zhvilluar dobësi dhe paraliza e muskujve të duarve dhe këmbëve, shkelje e dhimbje tipit ndjeshmërisë "doreza" dhe "çorape" duket të mprehta mbathje nervore dhimbje.

  Në temperatura të larta (sipër 39 ° C), do të zbulohet pacient, fshij me alkool ose vodka. Ndihmon në uljen e temperaturës e shishe me ujë të nxehtë mbi kokë të ftohtë - apo paketave të ftohtë, akull, shishe me ujë të ftohtë, të vendosur përgjatë enëve të mëdha të gjymtyrëve dhe qafën (zona bërryl, ijë, qafën në të dy anët e kërc tiroide). Nëse ka dhimbje të forta në shkalla më treguar qetësues, ju lutem.

  Në prani të infeksionit caktohet antibiotikë për infeksion viral - antiviralëve. Në ditën e parë të sëmundjes tregon vitamina B Në mungesë të masazh dobishme temperaturës, akupunkturë, terapi lazer.

  Difteria nevropati, simptomat dhe trajtimi

  Difteria nevropati ndodh në 2-3 javë nga koha e sëmundjes. Për shkak të humbjes së glossopharyngeal toksina difterisë dhe nerva vagus në pacientët me gllabërim i thyer, ka asfiksim, quickens pulsin dhe frymëmarrja është ndërprerë. Ndërmjet 30-50 ditësh të sëmundjes është shkatërrimi i fibrave parasympathetic dhe muskujt e qafës, kolapsi me lodhje dhe të vjella.

  Pacienti mund të vdesë nga çrregullime të frymëmarrjes dhe aktivitetit kardiak. Për difterisë polyneuritis - deri në disa muaj.

  Në këtë lloj të polyneuropathy duhet të trajtojnë sëmundje themelor, të kryer stimulimin e frymëmarrjes, zemrës treguar vitaminë.
  Simptomat dhe trajtimi i polyneuropathy alkoolike

  Polyneuropathy alkoolike zhvilluar subakut përdorimin sistematik të alkoolit për shkak të efekteve të saj toksike në sistemin nervor dhe metabolizmit.

  Së pari, ka dobësi në këmbë, dhimbje në muskuj viç, këpucë me majë konvulsive mbledhje, prekje - mbathje nervore dhimbje.

  Pastaj të zhvillojnë parezë dhe paraliza e pjesët e poshtme të këmbëve, të shqetësuar ecje - kjo i ngjan "pulla" ose "karin". Si rezultat, çrregullime ndjeshmëri pacienti ndjen se ai gjithmonë shkon "në leshi," kat "butë". Muskujt e atrofizuar këmbë, të paktën - duart.
  Djersitje e tepruar e mundur duart dhe këmbët, cianoza e duart dhe këmbët, çrregullime të të folurit, e cila është e lubrifikuar nga lezioni vagus nervore. Si rezultat i disfatës së nervit phrenic në një pacient mund të tregojnë hiccups vazhdueshme. Picture shpesh polyneuritis kombinuar me çrregullime mendore, si çrregullime të kujtesës, çorientimin në kohën dhe vendin e; ndërsa pacienti shpesh flet për ngjarjet që ndodhin në realitet.  Trajtimi: vitaminë; Drogat që përmirësojnë metabolizmin indeve dhe frymëmarrje indeve. Treguar si masazh, fizioterapi, akupunkturë.
  Si të njohin dhe trajtojnë nevropati diabetik

  Nevropati diabetik zhvillon kundër diabetit mbi të moderuar dhe të rëndë.
  Për këtë lloj të polyneuropathy karakterizohet nga dhimbje në këmbë, ndjesi shpimi gjilpërash siklet, të djegur, "zvarritje". Më vonë u bashkua me çrregullime e ndjesi në këmbët dhe duart, reduktimi në rritje e reflekseve pjezë, aty oculomotor çrregullime.

  Diabetes duhet të monitorojnë me kujdes dietë të përfshijë shumë fruta e saj dhe perime, peshk, shpezë, produkte bulmeti (veçanërisht bifidokefira djathë); Mundohuni të shmangur situata shqetësuese.

  Kur dhimbje dhe parehati në këmbët vitamina të dobishme B përdoret gjithashtu masazh dhe akupunkturë, terapi oksigjeni, terapi magnetike, trajtim baltë.
  Lead dhe arsenit polyneuropathy: simptomat, rreziku, trajtim

  Nevropati Lead (neyrotoksikoz plumbi) zhvillon ngadalë në punë sistematike me plumb.

  Së pari, dobësi të përgjithshme, nervozizëm, gjumë të dobët, dhimbje koke, të përzier, duke u dridhur gishtat. Simptomat e helmimit me plumb, "plumb" (blu-gri) rim mbi mishrat, i zbehtë e lëkurës ngjyrë gri, të çojë dhimbje barku, kapsllëk spastik, dhimbje në mëlçi.

  Për të çojë polyneuropathy karakterizohet nga paraliza e radiale dhe peroneal nerva, duke rezultuar në zhvillimin e "varur" furçë, straightening pamundësinë e tyre; varur "kalë" këmbë, paaftësia për zgjerimin dhe duke qëndruar në këmbë, çrregullime të ndjesi në duart dhe këmbët e tipit "doreza" e dhe "çorape". Lezionet e nervave kraniale çon në oculomotor shqetësime, çrregullime të fjalës, gëlltitjes.

  Në aneminë gjakut zbuluar, rrit përmbajtjen e plumbit. Ajo rezulton çojë në urinë.

  Arsenik nevropati ndodh në punëtorë të industrisë farmaceutike, nxjerrjen e arsenikut mineraleve dhe kur punojnë me ngjyra, kur prekje arsenik në trup përmes traktit digjestiv, sistemin e frymëmarrjes dhe të lëkurës.  Helmimi kronik karakterizohet nga skuqje e lëkurës, pigmentim të zgjeruara dhe lëkurë të lëkurës, rritje të fortë të flokëve dhe thonjve. Në thonjtë duken shirita të bardhë kryq. Contractures muskujve mundshme dhe koordinimi i dobët i lëvizjeve. Karakterizohet nga dhimbje të forta, siklet mpirje, ndjesi shpimi gjilpërash, djegie ndjesi në këmbët dhe duart, prekje - dhimbje të mprehtë përgjatë rrënjët nervore, duke reduktuar ton muskujve, më pak parezë e muskujve të këmbëve apo muskujt e vogla të duarve; lëkurë të dallueshme thatë, pigmentim i saj, keratinization, ulceration e mishit të dhëmbëve. Ndonjëherë ka konfiskimet, të dridhura të gjymtyrëve dhe të trupit, dëmtim i kujtesës.

  Kursi i ngadalshëm helmimit, kronike janë sëmundje të mëlçisë, zorrë, stomak, etj

  Trajtimi i plumbit dhe polyneuropathy arsenikut. Në prani të prekursorëve të sëmundjes në formën e dobësisë së përgjithshme, dhimbje koke, ndryshimet e lëkurës, dhimbje barku, dhe kështu me radhë.
  d. të punuar me të çojë ose arsenit, shikoni një doktor. Useful pije të bollshme bën të dalë djersë (çaj me mjedër, mjaltë, qumësht të nxehtë, etj), ushqim i pasur me vitamina. Përshkruesit për detoxification, vitaminë B, E. masazhet, fizioterapi, akupunkturë.

  Informacion nga neni "polyneuritis (polyneuropathy)."