Atopik cheilitis


 • Shkaqet dhe simptomat e atopic heylita
 • Memo vuajnë atopic heylita

 • Shkaqet dhe simptomat e atopic heylita
  Malocclusion fëmijë, pështymë rrjedhin, nuk mësuar për të përdorur një shami, ai Licks atë. Dhe era, gjuha e ftohtë është thjesht nuk ndalur, kufirin vazhdimisht mekanikisht irrituese kuqe e buzëve. Ajo do të duket zakon aq të padëmshme se ajo shpesh bëhet pika e fillimit në zhvillimit cheilitis.

  Dermatologists besojnë se ndodhja e atopic heylita - inflamacion i buzëve të kufirit të kuqe - luan një rol të rëndësishëm predispozitë gjenetike, duke përfshirë disponimin alergjik të trupit. Të afërmit, familjarët e atyre që vuajnë heylita ose të prirur për të, shpesh të prirur për alergji, nuk mund të tolerojë medikamente të caktuara, ushqime.  Deri në një pikë të caktuar kjo tendencë bën vetë ndihet, por dikur nën ndikimin e kushteve meteorologjike, produkte kimike që përdoren në jetën e përditshme, apo thjesht për shkak të acarim të tepruar mekanike ajo mund të realizohet.

  Nëse një moshë të hershme, një fëmijë (cheilitis dhe nganjëherë madje fillon 4-5 muaj) më i rëndësishëm në shkaktimin heylita ka varfër të ushqyerit, atëherë, si fëmija rritet, duke u bërë mendjen e tij, gabime në dietë mënjanua dhe barra bie mbi sistemin nervor, stresi, lodhje të shpeshta, ndihmë vehetonevroz historisë familjare realizuar.
  Ndikojnë sëmundjen funksional, dhe jo vetëm çrregullime funksionale të sistemit tretës. Edhe dietë të gabuar mund të luajë një rol destruktiv.

  Për një kohë të gjatë fëmijëve sëmundje konsiderohet atopik Cheilitis. Tekstet vitet e mëparshme edhe ishte fraza që para se në fund të pubertetit ndodh shërim spontan. Por vstrechyutsya pacientët më të vjetër se 40. Sigurisht, kjo është e lidhur me aplikimin e kimikateve dhe mjedisit, jetës dhe rritjen e numrit të situata të vështira, si dhe ndryshime në dietë.

  Tipar kryesor i atopic heylita konsiderohet i ashtuquajturi lichenification kufirit të kuqe të buzëve kur ajo trashet dhe lëkurë bëhet i mprehtë model diamant-formë përreth buzëve dhe sidomos në qoshet e gojës shfaqen luspa të vogla.

  Pacientët shqetësuar për kruarje, ënjtje. Lips mbuluara më pas nga crusts, plasaritur gjatë një telefonate.


  Memo vuajnë atopic heylita

  heylitov sezonalitetit natyrshme. Acarimin janë shpesh në vjeshtë-dimër dhe dimër-pranverë periudha spetsiality lidhur me variacionet sezonale imunitetit. Natyrisht, ata janë më të theksuara në njerëzit me sistemet imun të dobësuar. Cheilitis Pranvera është shkaktuar shpesh nga beriberi.

  Jepni kontributin tuaj për rëndim të temperaturave të larta ose të ulëta, rrezet e diellit, era dhe të thatë, dhomë pluhurosur.

  Gjatë acarimin mëngjes larë fytyra nuk është më e mirë për të thjesht të fshirë shtupë pambuku sy zhytur në çaj është në gjumë.

  Vjen nga në ditën e ftohtë apo shumë erë, lyej brendshme lip rafinuar sallo ose chapstick ose fëmijë krem, por në çdo rast krem ​​nuk hidratantnymi.
  Mos harroni gjithashtu se çara që formuan mbi buzët e tij, infeksioni mund të merrni. Pra, çdo natë e bojë të gjelbër lyhet apo kalium permanganat pak rozë.

  Fëmijë, të prirur për sëmundje alergjike është e nevojshme nga një moshë të re për të mësuar një lloj të caktuar të ushqimit. Ushqim Nedosalyvat, më pak të jepnin sheqer. Le tryezë do të jetë gjithmonë bukë e zezë. Dhe fëmijët dhe të rriturit duhet të reduktohet në ëmbëlsira të përditshme dietë, bukë e bardhë, e kuqe, fruta dhe perime portokalli.

  Por kjo është këshillë e përgjithshme. Të gjithë duhet në mënyrë të vendosur e di se ai nuk mund ta duroj.

  Siç e dini, një rëndim i pacientit aderon në një dietë të rreptë, mishi i gatuar, produktet e qumështit, drithërat, qumështi gjysmë gatuar. Kur gjendja përmirësohet, mjeku juaj mund të zgjerohet gradualisht dietë. Pastaj hyjnë çdo produkt i ri duhet të jetë i vetëm, për të monitoruar nga afër reagimin e trupit në të. Shumica kanë reaksione alergjike të tipit të menjëhershëm kur shenja të refuzimit të një produkti të shfaqet pas 30-40 minuta pas hahet atë. Në raste të tilla, produkt do të eliminojë nga dietën tuaj.  Mos hezitoni të heqë dorë djegëse, i kripur dhe me aromë Foods, alkoolin, ëmbëlsirat. Komponentët e këtyre produkteve, ngjyhet në gjak, reagimet e të shkaktojë fortë alergjike përfshirë edemë alergjik.

  Ndiqni zorrët. Dhe karrige domahaytesya nëse burimet e mundshme natyrore, duke përfshirë një kos të përditshme menu, panxhar, kumbulla të thara, kajsi, që nga zorrë laksativ merr përdorur shpejt.

  Pacientët e rritur të cilët janë të ndjeshëm ndaj rekomandimeve të mjekut. Por fëmijët mësohen me shtrëngesa të mëdha. Mundohuni për të shkëputur fëmijën dhe fut se ajo është e njëjtë si gjithë të tjerët. Është vetëm se çdo person ka mënyrën e vet të jetës, dhe ai - që është.

  Dhe të paguajnë më shumë vëmendje sportive, forcim të përmirësojnë imunitetin e trupit të fëmijës.

  Informacion nga artikullin "rrezet e diellit, era, dhomë të thatë pluhur -. Heylita besnik shërbëtorëve"