Dermatit atopic shkaqet dhe manifestimet


 • Çfarë po ndodh?
 • Çfarë bën?

 • Dermatitis atopik zakonisht zhvillohet në fëmijërinë e hershme (zakonisht - 2-3 muaj) dhe është 3-4 vjet, por mund të mbetet për një jetë.

  Rreziku i dermatit atopic rritur me predispozicion trashëgimore të reaksioneve alergjike, ose në qoftë se nëna konsumojnë një sasi të madhe të alergeneve (të tilla si fruta agrume, luleshtrydhe, etj), veçanërisht në tremujorin e fundit të shtatzënisë.


  Çfarë po ndodh?

  Dermatitis atopik - nuk është një sëmundje e lëkurës. Ky është një manifestim i problemeve të brendshme në trupin e fëmijës dhe papjekurisë së tij të traktit gastrointestinal. Situata është si vijon.

  Disa substanca të hyjë trupi nuk është zhytur, nuk mund të tretet në zorrë, mëlçisë neutralizuar ose hequr nga veshkat dhe mushkëritë. Këto substanca, si rezultat i ndryshimeve të caktuara, bëhet e antigjeneve (substanca të huaja në trup) dhe të shkaktojnë prodhimin e antitrupave. Komplekset antigjen-antitrup provokojnë shfaqjen e njerëzve të pamend.

  Nga ana tjetër, një grua shtatzënë kontaktuar (hahet, mastylasya, frymëmarrje) me disa "rreziqe". Ate çokollatë, për shembull. Proteina kakao shkaktuar shfaqjen e antitrupave për të fetusit. Më vonë, kur fëmija ha antitrupat çokollatë reagojnë afishohet nxituar. Çdo skuqje alergjik është një pasojë.


  Kontakt shkak-trup me një substancë që është për këtë organizëm janë burimet e alergji-alergeneve.

  Një alergjen është në gjendje për të marrë në tre mënyra natyrore të fëmijës:

 • Kur ushqim dhe pije - alergjive ushqimore (më të shpeshta);
 • Në një ndikim të drejtpërdrejtë në alergjen alergjive të lëkurës-të kontaktit. Për shembull, ndryshimet e lëkurës erdhi pasi prindërit i kanë larë sende fëmija detergjent të re;
 • Në procesin e frymëmarrjes - frymëmarrjes apo alergji të frymëmarrjes.
 • Shpesh të gjeni një alergji të veçantë të verës dështon.


  Çfarë bën?

  Shenjat e para të dermatit atopic promovon konsumin e proteinave të qumështit të lopës (komponimeve zakonisht kur administruara) dhe vezë, fruta agrume, luleshtrydhe, luleshtrydhe, bollgur dhe drithëra të tjera.

  Nëse fëmija është ushqyer me gji, diatez mund të ndodhë si rezultat i përdorimit të nënës që ushqen këto produkte. Rrallë, skuqje ndodh ndërsa veshur me rroba larë detergjent.

  Pezmatim i lëkurës atopic ndodh me acarimin dhe remissions. Keqësimi i manifestimeve lëkurore mund të shkaktohet nga një shkelje e dietë, dhe një ndryshim të mprehtë në kushtet e motit të lidhura, dysbiosis, vaksinim, etj Në të njëjtën kohë, një udhëtim në det mund të përmirësojë në masë të madhe një fëmijë.

  Manifestimet më të zakonshme të dermatit atopic janë skuqje, thatësi dhe cheeks flaking (skuqje mund të reduktohet ose tërësisht zhduken kur të hyjnë në të ftohtë dhe pastaj përditësuar).

  Nga një moshë e hershme në këto foshnje mund të përjetojnë lëkurën totale të thatë, gjatë rrezikuar skuqje pelenë në folds e lëkurës, veçanërisht në bigëzim dhe mollaqe. Në lëkurën e kokës formuar një "kore qumësht" ose gneiss (thekon që janë ngjitur gjëndra dhjamor të fshehtë). Mund të zhvillojë skuqjen të ndryshme, nodules itchy mbushur me përmbajtje të qartë (strofulyus), oozing lëkurës.

  Fëmijët e tilla karakterizohen si "gjeografike" gjuhës (gjuha është linja turret hulli të ndryshme), konjuktivit të gjatë, rinitit. SARS shpesh ndodh në to me sindromi pengues (problemet me udhë ajrore) ose imët guri rreme (inflamacion të laring), mund të ketë një problem me një karrige (kapsllëk ose diarre).

  Pesha e trupit rritet shpesh pabarabartë.

  Deri në fund të vitit të dytë të manifestimeve jetësore të dermatit atopic zakonisht zbutur dhe zbehet, por disa fëmijë mund të zhvillojë një sëmundje të rënda alergjike të tilla si astma, rinitit alergjik. Kjo është arsyeja pse ajo është e domosdoshme për të ndihmuar trupin të vogël përmes kësaj periudhe me rrezik minimal dhe për të marrë jashtë këtij shteti.