Atherosclerosis e ekstremiteteve të ulëtaAtherosclerosis i arterieve të ekstremiteteve të ulëta

Arterie barkut aorta njeriu më i madh në bark që mbart gjakun nga zemra në të këmbëve. Në nivelin e kërthizë është i ndarë në arteriet çapokor, të cilat në të kalojë ijë në femurit dhe arteriet popliteal më vonë në arteriet dhe këmbë të ulët.
Shkaku më i zakonshëm i çrregullimeve të qarkullimit të gjakut atherosclerosis (Atherothrombosis) - kolesterolit depozitimit në murin e enëve të gjakut. Kjo çon në formimin e të ashtuquajturave pllaka që ngushtojnë ose plotësisht mbulojnë lumen. Këto pllaka mund të formojnë në arteriet e këmbëve (femurit, arteriet popliteal dhe shin), ngushtimi dhe / ose clogging ato.

Ngushtim ose mbyllje e çapokor, arteriet femurit në këmbë nuk ka marrë gjakun dhe oksigjen në sasi të mjaftueshme në të cilat ata kanë nevojë, një rezultat i furnizimit me gjak të reduktuar në një ose të dy këmbët. Kjo mungesë e oksigjenit quhet iskemi që shkakton dhimbje. Në raste të rënda, mund të zhvillohet plagë dhe gangrenë, të cilat mund të çojë në amputim. Megjithatë, është e rrallë, progresion të arteriosklerozës dhe trajtim kur running.


Simptomat

Në fazat e hershme të sëmundjes ndodh dhimbje, vrull muskujve, lodhje në këmbë kur ecin. Për shembull, një person është 100 metra dhe ka pasur një therur në muskujt e këmbëve detyruar atë për të ndaluar, pas një kohë dhimbje shkon dhe ajo vazhdon.


Dhimbje të tilla të njohura si "klaudikimit të përhershme." Me progresion të sëmundjes zvogëlon distancën që ju mund të ecin pa u ndalur. Progresion më tej çon në një dhimbje të vazhdueshme në gishta apo këmbë jo vetëm gjatë në këmbë, por vetëm. Patrajtuar do të çojë në zhvillimin e fazës së fundit të sëmundjes - gangrenë të këmbëve apo këmbë, e cila mund të rezultojë në nevojën për këmbët amputimin pacientit. Amputim në 10-40% të rasteve rezultojnë në vdekje. Përveç kësaj, shumica e pacientëve pas amputim vdesin brenda 2-3 vjetësh. Disa burra me arterie çapokor okluzion mund të përjetojnë mosfunksionim ngrerë.Simptomat që mund të ndodhin:

 • Dhimbje të forta, mpirje në gjymtyrë
 • Plagë të pashëruara në gishta apo këmbët
 • Lëkurë, të çara në lëkurë, i cili mund të jetë një portë për të infeksioneve
 • Gangrenë, duke çuar në amputim
 • Nëse keni ndonjë nga këto simptoma, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një kirurg të enëve të gjakut për të parandaluar amputim.


  Arsyet obliterating sëmundjet e arterieve më të ulët gjymtyrë

  Atherosclerosis është shkaku kryesor obliterating sëmundjet e arterieve më të ulët gjymtyrë.
  Faktorë të rrezikshëm:

 • Pirja e duhanit
 • Kolesterolit të lartë
 • Presionin e lartë të gjakut
 • Adiposity
 • Prania e predispozicion gjenetik
 • Diabet

 • Si ekzaminohet

  Matje tejzanor Doppler i indeksit sup-lodyzhechno. Bën të mundur për të përcaktuar nivelin dhe shkallën e okluzion aterosklerotike e furnizimit me gjak në gjymtyrë skajor prekur.
  X-rreze angiografi. Kjo ju lejon për të përcaktuar vendndodhjen dhe shtrirjen e procesit patologjik, shkallën e sëmundjes arterial (okluzion, stenozë).
  Tomoanhiohrafiya Spiral llogaritur dhe rezonancë magnetike angiografi kontrast X-ray nuk është inferior për cilësinë e informacionit por nuk kërkon shtrimin në spital dhe ka një siguri të lartë për pacientët, që nga kontrasti administrohet intravenoz.


  Si për të trajtuar

  Ndryshimet e jetesës

  Një nga çelësi është për të ndaluar pirjen e duhanit, duke ruajtur një peshë normale (dmth skremuar dhe ushqime të lartë proteinike). Nëse vuani nga diabeti, atëherë të mbajë nivele normale të sheqerit në gjak dhe për të mbajtur këmbët e higjienës personale (përshtatur mirë dhe këpucë të buta larg nga dëmtimit të lëkurës).

  Trajtimi i lezioneve aterosklerotike duhet të jetë gjithëpërfshirës dhe i vazhdueshëm. Vetëm një qasje e tillë e lejon për vite për të ruajtur jetën dhe aktivitetin fizik. Trajtimi konservativ përfshin uljen e normës së progresion të atherosclerosis, të zvogëlojë rrezikun e komplikacioneve trombotike.

  Për përdorim të vazhdueshëm mund të rekomandohet kolesterolit uljen e drogës statin - (p.sh., Zokora, apo droga të tjera të këtij grupi) ose allikor (medikament natyror anti arterosklerotik përmes hudhër). Përdor droga që zgjerojnë enët e gjakut (verapamil, tsilostazol) përmirësimin e rrjedhshmëri e gjakut dhe të zvogëlojë rrezikun e clots gjakut (pentoxifylline, reopolyglukine, aspirina ose tromboflebit ACC, Vessel F shkak, Courant). Në ishemi rënda përdorur me sukses drogë prostaglandins (alprostan, Vazaprostan). Agjentët terapeutike të japë një efekt pozitiv vetëm pas muajsh të pranimit, dhe në këtë situatë duhet të konsiderohen si tepër të detyrueshme për kirurgji.

  Kirurgji

  Trajtimi kirurgjik është treguar me një rënie të konsiderueshme në cilësinë e jetës për shkak të lezioneve aterosklerotike. Është për të hequr pllakën oklyuzuyuchyh lumenin e arterieve ose krijoni një workaround (anashkalojë). Kur mbyllje ose stenozë e arterie çapokor kryhet aorto-femurit-femurit aortobiffurkatsiono apo anashkalojë kirurgji. Çdo dëmtim të arteries femurit është kryer hip-popliteal anashkalojë kirurgji ose profundoplastika.

  trajtim endovaskulare

  Çdo dëmtim në arterie çapokor është përdorur me sukses angioplasty arterie dhe stenting. Angioplasty - një mënyrë për të zgjeruar lumen e brendshme të enëve të gjakut duke përdorur një enë të veçantë.

  Ky specialist - radiolog ndërhyrje përmes një birë të vogël paraqet një tub i hollë (kateter) dhe të çon në enët e ngushtuar zonën e kontrolluar nga X-rrezeve. Tullumbace zgjeron, shtyn pllakën aterosklerotike, dhe shtretër për anije restauruar. Në disa raste pastaj vendoset kornizë metalike - stent cila është e implantuar ju lejon të ruani përpjekje.

  Informacion nga artikullin "atherosclerosis e ekstremiteteve të ulëta"