Atherosclerosis i aortësAtherosclerosis prek muret e arterieve të mëdha të trupit. Atherosclerosis i aortës është forma më e zakonshme e arteriosklerozës dhe është gjetur në shumicën e pacientëve me këtë sëmundje. Atherosclerosis mund të preken pjesë të ndryshme të aortës, e cila nga ana përcakton simptomat dhe prognoza e sëmundjes. Në këtë artikull ne do të shikojmë mundësitë e ndryshme për atherosclerosis aortës simptomat dhe komplikimet e tij.


Udhëtim përmes aortës

Aorta është arteria më e madhe sëmundje në trupin tonë. Aorta ka origjinën nga barkushe të majtë, dhe pastaj të degëzuar në shumë anije të vogla që janë dërguar te të gjitha organet dhe indet.

Aorta ka dy departamente janë në rajone të ndryshme anatomike të trupit:

 • Kraharorit aorta - pjesa fillestare e aortës, i cili niset arteriet që furnizojnë gjak në pjesën e sipërme të trupit (gjoks, kokë, qafë, gjymtyrëve të sipërme).
 • Barkut aorta - Pjesa e fundit e aortës, e cila niset arterieve të furnizimit me gjak të organeve të barkut. Pjesa e fundit e aortës abdominale ndan në dy degë (në Tevrat dhe arteriet majtë çapokor) që bartin gjak është dërguar në gjymtyrëve legenit dhe të ulëta.

 • Çfarë është atherosclerosis i aortës

  Ateroskleroza i aortën karakterizuar nga formimi i pllakave aterosklerotike në murin aortes.


  Atherosclerosis i aortës mund të kapur të aortës në të gjithë gjatësinë e saj ose të ndikojë në disa pjesë të anijes. Simptomet e arteriosklerozës aortës varet nga vendndodhja dhe ashpërsia e sëmundjes ndryshon muret e aortës.


  Simptomat dhe shenjat e arteriosklerozës të aortës torakale

  Atherosclerosis i aortës torakale zhvillon shumë më herët sesa format e tjera të atherosclerosis, por një kohë të gjatë nuk ka treguar asnjë simptomë. Shpesh atherosclerosis kraharorit aorta zhvillon në të njëjtën kohë me atherosclerosis koronare arterie koronare () dhe arteriosklerozës cerebrale.

  Simptomat e para të arteriosklerozës aortës duken të moshës 60-70 vjet, kur shkatërrimi i mureve të aortës ka arritur përmasa të konsiderueshme.

  Pacientët ankohen e përsëritura dhimbje gjoksi djegies (aortalhii), dhe një rritje të tensionit sistolik të gjakut, marramendje të ndodhë, vështirësi gëlltitjes.

  Në shenja të tjera më pak të veçanta të arteriosklerozës të aortës torakale mund të jetë shumë e parakohshme plakjes dhe graying flokët, rritjen bollshme e flokëve në veshët, pamja e vija të lehta në buzë e jashtme të syve të irisit, sjell shëndet në fytyrë.


  Simptomat dhe shenjat e aortës abdominale atherosclerosis

  Atherosclerosis aorta abdominale është i regjistruar në më shumë se gjysmën e të gjitha rastet e arteriosklerozës.

  Si dhe arteriosklerozës të aortës torakale, atherosclerosis barkut aorta mund të zhvillojë asimptomatike për një kohë të gjatë.


  Simptomat Shenjat e atherosclerosis aortës abdominale mund të përfshijnë:

 • Dispepsi, humbje e oreksit, diarre alternuara dhe kapsllëk, bloating;
 • Dhimbje barkut të ndodhë pasi të hahet dhe janë konvulsiv në natyrë. Zakonisht dhimbja nuk është shprehur, dhemb, pa lokalizimin preciz. Dhimbje vetëm janë 2-3 orë pas shfaqjes;
 • Pesha Humbje atherosclerosis aorta abdominale është progresive në natyrë dhe të rezultojë nga përçarje të qëndrueshme të tretjes.

 • Hipertensionit arterial në këtë rast zhvillohet pas çrregullimeve te qarkullimit te veshkave dhe aktivizimin e sistemit reninë-angiotensines-aldosteronit.
 • Dështimi i veshkave zhvillohet si pasojë e zëvendësimit gradual të indeve normale të veshkave indit lidhor (progresive nekroza e indeve të veshkave për shkak të mungesës së furnizimit me gjak).
 • Organeve të brendshme arterie trombozë - një vrasës komplikimet e arteriosklerozës të aortës abdominale, e cila kërkon kujdes të menjëhershëm mjekësor.

 • Trombozë si rezultat i aterosklerozës

  Trombozë e enëve të gjakut që furnizojnë zorrët, duke çuar në nekrozë të sythe të zorrëve dhe inflamacion masive të zgavrën e barkut dhe peritoneum (peritonit).

  Simptomet e trombozës organeve të brendshme të enëve të gjakut janë: dhimbje të forta që nuk është nën ndikimin e painkillers dhe antispasmodic. Për të dhimbjes shpejt i bashkohet një përkeqësim të mprehtë në gjendjen e përgjithshme e pacientit. Shfaqja e simptomave të tilla në pacientët me ishemike të barkut duhet të shkaktojë qasje të menjëhershme në një mjek. Pa përkujdesje mjekësore arterie i organeve të brendshme trombozë domosdoshmërisht të çojë në peritonit dhe vdekjen e pacientit.

  Informacion nga artikullin "Çfarë është atherosclerosis?"