Astma Q & A


 • Të ftohtë
 • Unë jam aparat për thithje ilaçi frikë ...
 • E pra, ku ne nuk e punoni?
 • Aspirina astma
 • Njihuni me spacer!

  Të ftohtë

  "Me fillimin e vjeshtës pothuajse gjithkush vuan nga astma, shqetësohet reja. Shefi në mesin e tyre: si për të shmangur të ftohtë të përbashkët? »

  Probabiliteti i sëmundjes varet më shumë në gjendjen e trupit tuaj se në agresivitetin e mikrob apo virus. Prandaj, të gjithë faktorët që reduktojnë rezistencën, duhet të minimizohen. Ne duhet të ha mirë, fle shumë dhe lëvizin, nuk pi duhan dhe nuk e abuzimit të alkoolit, për të shmangur trazira. Konfliktet - një rrugë të drejtpërdrejtë të sëmundjes.

  Nëse dikush në familje të ftohtë, të izolojnë veten nga kontakti me pacientin.

  Nëse ju kujdeseni për të që të veshin veten dhe maskë e tij mbrojtëse, e cila duhet të jetë të paktën gjashtë shtresa të garzë. Blej një llambë kuarc dhe rrezatuara me dritën ultravjollcë dhomën tuaj dhe dhoma e pacientit të paktën dy herë në ditë për një orë. Më të hedh në dhomë dy herë në ditë me një pastrim të lagur në dhomën ku fle.

  Dhe, sigurisht, të marrë drogë që forcojnë sistemin tuaj imunitar, Echinacea dhe derivatet e tij ose dibazol tableta. Në kontakt të ngushtë me të sëmurë të dobishme për të varrosur hundë tuaj në interferon 4 herë në ditë 4-5 pika. Para se të shkojnë jashtë gjatë epidemive virale vë për disa minuta në swabs hundë ngopura me ndonjë vaj perimesh - të mbrojtur film mucous është formuar nga futja e viruseve.


  Pas kthimit në shtëpi, shpëlarje fyt dhe hundë pije ujë. Nëse fëmija juaj ka astmë, periudha e pikut incidencës së ARI do të lirë atë nga pjesëmarrja në kopshtin apo shkollën, edhe nëse karantinë nuk është i instaluar.

  Unë jam aparat për thithje ilaçi frikë ...

  "Unë jam 18 vjeç, unë kam astmë. Një mjek përshkruara aparat për thithje ilaçi hormonal, dhe unë jam i frikësuar për të përdorur atë ... "

  Pacientët me astmë janë të prirur për ankthit. Fakti që një person i shëndetshëm shkon pa u vënë re në asthmatics mund të shkaktojë frikë apo edhe fobi - dhimbshme, frikë e pakontrollueshme. Një nga problemet kryesore që lidhen me frikë, është frika nga kortikosteroidet - droga zakonisht i quajtur hormonet.

  Ata janë përdorur për të trajtimin e shumë sëmundjeve dhe veçanërisht astmë.

  Hormonet shumë thithur në shumicën e rasteve nuk shkaktojnë ndonjë komplikime të rëndësishme madje edhe me përdorim shumë të gjatë - ata edhe obligim për gratë shtatzëna dhe fëmijët. Komplikime hormonale ndodhin në njerëz të cilët kanë qenë duke marrë pilula të hormoneve. Ata filluan trajtimin më parë, kur nuk kishte hormonet moderne thithur. Hape hormon sot merren vetëm në rastet kur kjo është e nevojshme për të shpejt të merren me përkeqësimin e sëmundjes. Kurse të shkurtra të këtij trajtimi absolutisht nuk është e dëmtojnë trupin, por për të përballuar me përkeqësuar shpejt të jetë e mundur.

  Format e sëmundjes, trajtim i cili kërkon pilula të hormoneve, ka gjithnjë e më shumë në sajë të një mjet shumë efektiv të inhalacion, të marra në fazat e hershme të sëmundjes. Ki frikë nga ata në asnjë rast nuk është e nevojshme.

  E pra, ku ne nuk e punoni?

  "Droga e importuara mund të jetë edhe e mirë, por jo të gjithë mund të përballojë. Unë kam nevojë ingakort, por kjo nuk është e lirë mjeku lëshon. Si mund që të jetë? »

  Në jetën e rusëve të cilët vuajnë nga astma, ka pasur një ngjarje e rëndësishme, e cila ishte duke u përgatitur për vite me rradhë. Ne kemi të reja drogë moderne brendshme të astmës: benakort - aparat për thithje ilaçi që përmbajnë hormon budesonid, një nga më modern; salben - aparat për thithje ilaçi që përmban pluhur salbutamol; saltos - tableta që përmbajnë salbutamol, ata operojnë 12 orë.

  Droga të reja janë efektive në pothuajse të gjitha rastet e astmës. Kjo do të thotë se trajtimi do të kushtojë shumë më pak.

  Për shumë vite, shkencëtarët kanë punuar intensivisht në një klasë të re të barnave për trajtimin e astmës - leukotriene kundërshtarët. Leukotrienes - substanca që shkaktojnë ngushtimin e pemës bronkiale dhe luajnë një rol të rëndësishëm në zhvillimin e sëmundjes. Tani këto barna janë në - kjo quhet akolat dhe i prodhuar nga "Zeneca". Mekanizmi i veprimit akolata është pikërisht ajo që bllokon leukotrienes. Drogës mund të ndihmojë me forma të butë e astmës, të zvogëlojë dozën e hormoneve të ndërmarra për të përmirësuar gjendjen e pacientëve që vuajnë nga një formë e astmës aspirinë.

  Dhe më shumë kohët e fundit, barnatore mund të gjeni një tjetër të drogës e të njëjtën klasë - synhulyar.

  Aspirina astma

  "Unë kam qenë i interesuar në emrin e sëmundjes - astmës aspirinë. Asnjëherë mos e dëgjuar rreth saj. Ju lutemi të na çfarë lloj sulmi them. "

  Kur të ftohtë, dentare ose dhimbje koke shumë prej nesh të marrë, ndonjëherë në sasi të mëdha, të njohur nga medikamente të fëmijërisë - aspirina.
  Por mund të ndodhë që pas marrjes së një sulm astmë fillon, vë hundë shfaqen ënjtje të fytyrës, skuqje të kuqe. Kjo duket si fillimi i të ashtuquajturit astmës aspirinë. Autorët e kësaj sëmundjeje mund të jetë analgjezik të tjera dhe drogë antipiretik: analginum, indometacin, ortofen, naproxen, voltaren, brufen dhe të tjerët.

  Ato janë një grup i drogës jo-steroidal anti-inflamator.

  Disa përgatitjet komplekse gjithashtu të përmbajnë këto substanca të rrezikshme për asthmatics - Teofedrin, baralgin dhe të tjerët. Rreth 6% e popullsisë së botës nuk mund të tolerojë këto barna, hap gojën, të ndjehen kruarje dhe disa të humbur vetëdijen.

  Në mënyrë të ngjashme, që vepron në këta pacientë janë pikturuar në medikamente të verdhë apo ushqime të cilat përfshijnë tartrazine natyrore bojë, dhe produktet bimore që përmbajnë substanca natyrore aspirinopodobnyh - salicylates. Pacientët që vuajnë nga aspirina astmë gjithashtu nuk mund të tolerojë alkool, duke përfshirë shampanjë dhe verëra të thata.

  Terapi medikament ne trajtimin akut aspirin astmës është i ndryshëm nga format e tjera të sëmundjes. Herët në sëmundje jep efekt të mirë dhe Kromoglikate nedocromil natriumi. Në sëmundje më të rënda duhet të përdorin glukokortikoideve thithur. Aktualisht, një efekt të mirë terapeutik dhe mund të sigurojë akolat synhulyar, të diskutuar më sipër.

  Dhe të jetë i durueshëm, nëse ai ka, për shembull, do të fillojë një dhimbje koke? Vetëm drogës që ajo mund të marrë, është paracetamol. Por me atë që ju duhet të jenë të kujdesshëm sepse nganjëherë paracetamol shkakton simptoma të njëjta si aspirina.

  Njihuni me spacer!

  "Mjeku më këshilloi për të blerë një spacer. Për çfarë është, në qoftë se unë e përdorin inhalers? ".

  Gjithkush vuan nga astma di se shumë droga astmës janë pompa. Thjesht klikoni në pjesën e poshtme dhe droga off nga aparat për thithje ilaçi, dhe me shpejtësi mbi 100 km / h. Pacienti duhet të marr frymë atë të drogës mori në bronke. Por shpejtësia e mbytje 2 herë më pak, dhe kështu shumica e ilaçeve të shtrenjta dhe efektiv mbetet në gojë. Ku aparat për thithje ilaçi është një hormon, kjo mund të shkaktojë në zhvillimin mukozës orale e mëllenjë. Disa ilaçe nga goja mund të merrni në stomak dhe pastaj në gjak, e cila duhet të shmanget.

  Jo çdo pacienti është në gjendje të marrë frymë si duhet ilaçe nga një enë. A fort grabs pjesën e gojës të aparat për thithje ilaçi, tjetri bën një frymëmarrje të nxituar dhe të cekët. Por, çfarë të bëjmë, sepse mjekësi duhet të arrijnë bronke?!

  Për këtë u shpik spacer - kapacitet shtesë, të cilat vënë në një aparat për thithje ilaçi. Medicines merr atje parë, dhe inhales pacienti të gjithë e kanë larguar nga pjesa pompa, jo pjesë e jet, të cilën ai arriti të kapur. Spacer lejon koordinojë momentin e spërkatje dhe frymëmarrje, e cila është shumë e rëndësishme gjatë një sulm astmë.

  Informacion nga Elias artikull ngadhënjyesi.