Astma dhe Stresi


Ndikimi i emocioneve në rrjedhën e astmës

Asthmatics shpesh pyesin veten: "Si Emocionet ndikojnë astmë tim?" Veten stres dhe mbingarkesë nervoz nuk është shkaku i astmës, por shumica asthmatics gjendja fizike, ata mund të ndikojnë. Zemërimi, frika, ankthi, e qeshur dhe qarë, emocionet negative shpesh provokojnë sulme dhe përkeqësimin. Stresi është mbytje e pacientit. Studiuesit gjetën se stresi emocional "befasues" 70% e të rriturve me astmë, dhe 5% e fëmijëve pas një gjendje pak stres përkeqësohet dhe ajo nuk mund të stabilizohet deri sa është koha, ndërsa arsyeja është fikse.

Në 44% të pacientëve me sëmundje të përkeqësojnë konfliktet në familje, 9% - në punë, dhe në disa kjo është e lidhur me kujdesin në rritje apo neglizhencës nga prindërit. Në parim, kjo nuk është për t'u habitur, sepse emocionet e forta pothuajse gjithmonë ndikojnë në gjendjen fizike. Në këtë drejtim, tregues i Artist Popullore të përvojës BRSS Inna Makarova, astmë të cilit ishte i parë i shpallur veten kur ajo është e ngrirë në turne në fustan të ulët-prerë. Atëherë kur ajo ndjeu eksitim, ashensor i fortë emocional si astma bërë menjëherë vetë ndjerë. Unë kisha për të përdorur thithjen e hormoneve.

Çfarë duhet të bëni?

Kur nervat kalojnë situatë të tensionuar, të gjejnë forcën për të ... relaksohuni!


Kontrolloni Dale Carnegie festojnë dështimin e tyre, të marrë një dush qetësues me kripë deti dhe bimëve (në qoftë se ata nuk kanë alergji). Në situata të rritjes ankthit dhe terrorit duket frymëmarrje të shpejtë që mund të ndodhë jo vetëm frekuencën por psherëtimë cekët konvulsive, gjë e mërzitshme. Kur ju të gjithë ditën psherëtin yawns da - Ju procesit të çekuilibruar të frymëmarrje, e cila nga ana shkakton rritjen e ankthit. Pasi ju nxjerr më shumë dioksid karboni dhe qendra e frymëmarrjes e trurit tuaj ndihet i detyruar për të ndaluar këtë rrëmujë dhe të marrë frymë ngadalëson të zbehta. Nuk është çudi muslimanët yawning konsiderohet veprim shumë të pahijshme që hap kalimin ndaj forcave të lig.

Nëse ju mendoni jo vetëm frikën e të ardhmes, dhe panik, provoni metodën e ekspertëve të SHBA.
Uluni poshtë, shpjegoj shpinën, shtytje majën e gjuhës për të buhorkam në dhëmbëve të sipërm dhe për të mbajtur atë mirë gjatë gjithë ushtrimit. Pra, të hapur gojën, por nxjerr frymë përmes hundës. Mbyllni gojën tuaj dhe thith ngadalë nëpër hundë tuaj dorahuvavshy vetvete deri në 4. Pastaj mbaj frymën tuaj dhe 7. dolichit ta bërë atë të 8 nxjerr plot përmes gojës. Tym duhet të jetë dy herë më e gjatë se një frymë. Përsëri thith dhe të përsëritur 2 herë më shumë. Duke u përqëndruar në proces, ju do të harrojmë për ju dukuri të frikshme ose ngjarje që gradualisht të humbur nadznachuschymy saj.

Dhe në çdo rast jo stres suppresses alkoolit, pirja e duhanit dhe tableta (pa mbikëqyrje mjekësore, natyrisht). Këto "paterica" ​​shpirt kurrë mësojmë për të ecin përmes jetës me kokë të mbajtur të lartë.