Astma përgatitur për mot të ftohtë


 • Pse e do gripit të dimrit
 • Simple vetë-mbrojtjes
 • Po në lidhje me medikamente?
 • Një parandalim?

  Duket ato me kujdes - kështu që nuk ka, ende u mallkuar! Në mëngjes, zgjohen - rrjedhin nga hundë, fyt artikull. Dhe nganjëherë - temperatura e dyzet, ndarjes kokë, dhimbje të muskujve. Dhe pastaj mjeku thotë, "gripi".

  Pse e do gripit të dimrit

  Dhe gripit dhe sëmundje akute respiratore - sëmundje virale. Pse ata vijnë është gjatë motit të ftohtë? Jo më shumë e diellit të ndritshme të nxehtë, e cila mows viruset si një mitraloz - është koha. Në dimër njerëz të gjata në dhomë - dy. Ndryshme reduktuar mbrojtjet stresit - tre. Ajrit të ftohtë mund të prishin barrierat mbrojtëse në hundë - katër.

  Viruset kanë cikle të tyre të aktivitetit - pesë. Dhe ndoshta shumë gjëra që ne nuk e di - është gjashtë, tetë, dyzet e katër ...

  Gjëja kryesore - ka të ngjarë të merrni të sëmurë. Bëni atë në mënyrë që shansi ishte minimale ose në qoftë se sëmundja ka kaluar që nga ajo ishte më pak dëme - kjo është detyrë e të gjithë, sidomos asthmatics.


  Simple vetë-mbrojtjes

  Kujtojnë mënyrat e thjeshta për të parandaluar sëmundjet që mund të përdoren nga të gjithë.

 • Yndyrat hundë me vaj perimesh ose vaj oxolinic para se të nisej nga shtëpia. Në këtë rast, virusi më e vështirë për të të jetë fikse në mukozën e traktit të sipërm respirator.
 • Ju mund të larë hundën dhe gargarë pas kthimit në shtëpi - kjo është për të pastruar nga infeksioni të mundshëm.


 • Ajo ka kuptim që të veshin një maskë kur në shtëpi ose në afërsi të punës është i sëmurë. "Morale" apo shqetësim estetik shumë më pak të rëndësishme sesa në acarimin e astmës, në qoftë se një person i cili vuan atë, të infektuar, të tilla si gripi nga fqinji i saj në vendin e punës. A nuk e lënë pas dore gjërat e zakonshme - të mbuluar hundën dhe gojën me një shall në të ftohtë; Vishen për të motit të saktë - se nuk ishte as e nxehtë dhe as e ftohtë.
 • Përshëndetje, natyrisht, shpenzojnë forcim, por ajo duhet të fillojë në muajt e ngrohtë. Në çdo rast i thekur njeri të sëmurë më pak shpesh.
 • Po në lidhje me medikamente?

  Gripi nganjëherë merr Remantadin - përdoret si një parandalimin dhe trajtimin si në ditën e parë ose të dytë të sëmundjes.

  Kundër ARI nuk ka ilaçe specifike. Nëse një zastudzhuyetsya personit, ajo është zakonisht trajtohet me pirje të tepruar, çaj me gjalpë dhe mjaltë. Vetëm mos harroni të alergjive të mundshme. Me paracetamol antipiretik dërrmuese - sidomos ata që janë të sëmurë astmës aspirinë apo kanë polyps në hundë. Disa preferojnë trajtim homeopatik, të tilla si echinacea.

  Dhe antibiotikët? Vetëm me recetë! Sigurisht, zyrat e një mjeku me përvojë frekuentues i rregullt i dhe spitale shpesh përshkruajnë një trajtim të vetë. Por rregull është - antibiotikët mund të prodhojë një mjek. Sidomos asthmatics dhe allerhetykiv shpesh "japin" reagim ndaj antibiotikëve.  Një parandalim?

  Në mjetet themelore që kemi thënë. Si për vaksinën e gripit, në shumicën e rasteve për njerëzit që vuajnë nga astma, ose llojet e tjera të alergjive, kjo është e sigurt. Ndërkohë, gripi vetë mund të shkaktojë komplikime të rënda, dhe pastaj të vjen keq atë një mijë herë, ai nuk ishte dakord që të vaksinimit.

  Mjetet më të besueshme të parandaluar përkeqësimin astmë gjatë ARI apo grip - mbajtur atë nën kontroll gjithmonë përdorimin e drogës profilaktike. Gjatë të ftohtë mund të rrisë dozë veprimin e tyre koordinuar paraprakisht me mjekun tuaj. Dhe në qoftë se të shfaqen simptomat, pastaj në shenjë e parë e acarimit të astmës duhet në mënyrë dramatike të përmirësuar trajtimin parandalues.

  Në këto raste, metria rrjedhin pik sjell përfitime të paçmuar, në terma të cilat mund të jenë në kohë për të kapur fillimin e bronkokonstriktimi.

  Dhe, sigurisht, do të mbani mend - emocionet pozitive të forcuar sistemin imunitar.

  Informacion nga neni Irina Semenova "astmatik gjithmonë i gatshëm për të përmbushur të ftohtë."

  Diskutoni komuniteteve:

 • Astma, alergji, imuniteti
 • Ftohjet