Manifestimet Ascariasis dhe trajtimi


 • Çfarë ascariasis
 • Cilat janë manifestime të ascariasis
 • Si është diagnoza e ascariasis
 • Si është trajtimi i ascariasis
 • Cilat janë komplikimet e ascariasis

 • Çfarë ascariasis

  Ascariasis - Pushtimi hlystyani që ndodh në fazat e hershme të mushkërive
  (Zakonisht asimptomatik), reaksionet alergjike, në fazat e mëvonshme - crregullimeve të gastrointestinale
  trakt me komplikime të mundshme të rënda.

  Patogjen kryesor - rrumbullakëta krimb (nematode) lumbricoides Ascaris. I ngjashëm
  lezione mund të shkaktojë nematodat tjera të vërejtura
  në njerëzit është e rrallë.

  Ascariasis është e përhapur në vendet me të butë dhe të ngrohtë

  Klima, ajo është regjistruar rrallë në rajonet polare dhe nënpolar dhe
  zonat shkretëtirë. Mesatare Incidenca e popullsisë së botës arrin 1
  miliard raste në vit. Mekanizmi i kontaminimit - fekal-orale (dmth,
  nëpër duart e pista, i palarë fruta dhe perime). Burimi i infeksionit - tokë,
  perime, manaferrat, fruta, vezë infektuar me nematodikeve.


  Cilat janë manifestime të ascariasis


  Pas gëlltitjes vezë roundworm njeri të pjekur në zorrë e sipërme të vogla janë
  larvat, depërtojnë murin e zorrëve në gjak dhe hyri në venë portal
  përmes mëlçisë dhe Cava vena e sipërme në zemër të drejtë. Për arteries pulmonare
  larvat hyjë në mushkëri përmes mureve pulmonare kapilar migrojnë në alveole.  Traktit respirator migrojnë në gojë (zakonisht gjatë natës) dhe të përziera
  me pështymë, gëlltiti përsëri. Larvë përsëri mori në zorrë përmes 2,5-3 muaj maturimi në të rriturit. Fotografia klinike e shkaktuar nga ascariasis allerhyzatsyey
  Mbetjet e trupit të parazitit dhe mbyllje mekanike të organeve të prekura.

  Faza e zorrëve ascariasis mund të vazhdojë fshehurazi, për shkak të një numri të vogël të
  specie parazite. Formimi i popullsive të mëdha të Ascaris (më shumë
  50 individë) shkakton karakteristikat e tilla si ethe; të rriturit - humbje e oreksit, marramendje, vjellje, ndjenjë e shurdhim në pankreas

  zonë; fëmijë - drooling, grinds dhëmbët e tij në natën, dhimbje dhe ënjtje
  stomak, depresioni, dhimbje koke.

  "Mushkërive" (migrimi) fazë ka simptomat e mëposhtme: ethe
  trup, kollë, Eozinofilet këlbazë zbulimin, infiltrohet në
  eosinophilia mushkërive (përmbajtja e lartë e eozinofileve në gjak).


  Si është diagnoza e ascariasis

 • Zbulimi i vezëve Ascaris në feçe
 • Faza pulmonar ascariasis: hypereosinophilia dhe pështymë mikroskopi (show larvat roundworm)
 • Metoda serologjike (reagimet reshje, Riga, RSK).

 • Si është trajtimi i ascariasis

  Droga te zgjedhur ne trajtimin e ascariasis:

 • Pyrantel 10 mg / kg (1 g) brenda vendit dikur, marrja përsëritet pas 2
  javë. Kundërindikuar në shtatzëni
 • Mebendazole 100 mg 2 herë në ditë për 3 ditëve. Pas 6 muaj për të përsëritur
  trajtim. Kundërindikuar në shtatzëni
 • Nëse ju dyshoni një zorrë e pengesave dhe biliare kanalet tregojë input
  nëpërmjet një tub 5% solucion Naso-gastrike e piperazinë adipat në një dozë prej 150 mg / kg, pasuar
  në 65 mg / kg çdo 12 orë 6 herë.

  Kur contraindications për drogat e mësipërme - oksigjen (input
  oksigjeni nëpërmjet një tubi në zorrë).

  Efektiviteti i trajtimit përcaktohet trefishtë (çdo 2 javë) studim

  feçe.


  Cilat janë komplikimet e ascariasis

 • Pengimi zorrëve
 • Asfiksia (asfiksi) si rezultat i migrimit të Ascaris në pasazhet e hundës dhe të frymëmarrjes
  mënyra
 • Verdhëz pengues
 • Pancreatitis akute
 • Informacion nga neni "Ascariasis".