Rheumatoid arthritis, reaktive, psoriatik, infeksion, simptomat dhe trajtimi artrita


 • Artrit
 • Trajtimi i Arthritis


  Artrit

  Rheumatoid arthritis - Një sëmundje autoimune që shkakton inflamacion kronik të nyjeve, përveç prekur dhe disa të tjerë periarticular indet, organet dhe sistemet e trupit si artriti reumatoid përfshijnë sëmundjet sistemike.

  Rheumatoid arthritis - një sëmundje kronike, ajo ka kurs gradualisht progresive, nganjëherë ndërprerë nga remissions (periudhat e përmirësimit të përkohshëm). Inflamacion karakterizohet nga ënjtje të përbashkët të saj, dhimbje dhe ndonjëherë pamja skuqje. Siç është përmendur tashmë, në artrit reumatoid mund të bëhet i përflakur indet dhe periarticular - muskujt dhe komunikimit.

  Inflamacion kronik çon në shkatërrimin e përbashkët të kërc kyçeve dhe deformimit të përbashkët, e cila nga ana e vet i jep funksionin e tij - ka dhimbje dhe ngurtësi në lëvizje.

  Artrit reaktiv - Purulent sëmundje inflamatore të përbashkët zhvillim pas infeksionit akut të zorrëve ose urogjenital. Sëmundja është më shpesh në meshkujt e rinj.

  Në artritit reaktiv karakterizuar nga një shkatërrimin e një prej nyjeve të gjymtyrëve të ulëta (gju, kyçin e këmbës). Ndoshta humbja e nyjeve sacroiliac. Kur jet artriteneredko ka inflamacion i ligaments dhe tendons (p.sh. lezione pjezë Akilit).


  Humbja e mukozës mund të ndodhë konjuktivit, zhvillimin e gërryerjet në gojë, uretritin. Lëkura e këmbëve shputës, pëllëmbët duken më pak të dhimbshme fokale zonat apo kontrolle vulat - Keratoderma. Në disa raste mund të ketë infeksionet e thonjëve (ndryshimet degjenerative).

  Artrit Psoriatic - Kronike, sëmundje progresive përbashkët shoqëruar me psoriasis.

  Prevalenca e psoriasis në popullsinë është 2-3%, dhe prevalenca e artritit në mesin e pacientëve me psoriasis shkonin 13,5-47%. Artrit psoriatic më e zakonshme fillon në mes moshave 20 dhe 50, dhe burrat dhe gratë vuajnë po aq shpesh.

  Ka raste natyrisht veçanërisht të rënda e artritit psoriatic në meshkuj të rinj. Shkaku i psoriasis dhe artritit psoriatic aktualisht është i panjohur. Parandalimi i artritit psoriatic nuk është zhvilluar për shkak të mungesës së njohurive rreth shkakut të saj. Një i ashtuquajtur Parandalimi sekondar (dmth parandalimi i përkeqësimit të pacientëve pas fillimit) për qëllim ruajtjen e kapacitetit funksional të nyjeve dhe të ngadalësuar përparimin e artritit psoriatic.

  Artrit infektive është një sëmundje e rëndë infektive e nyjeve karakterizuar nga dhimbje, ethe, rrëqethje, skuqje dhe ënjtje e një ose më shumë nyje, dhe humbja e lëvizshmërisë së nyjeve të prekura.

  Kjo gjendje kërkon kujdes emergjent.


  Trajtimi artrita

  Arthritis Mjekimi duhet të drejtohen në reduktimin e simptomave të sëmundjes, për të rivendosur metabolizmin në kërc kyçeve (dmth të parandaluar shkatërrimin e mëtejshëm të kërc) dhe ruajtja maksimale e funksionit të joints prekur. Artrit Trajtimi përfshin largimin e shkaqe kryesore të artritit ose trajtimin e sëmundjeve të shkaktuara nga artriti. Prandaj, varësisht nga natyra e artritit, trajtim artrit duhet të jetë gjithëpërfshirës, ​​i vazhdueshëm dhe sistematik.
  Ajo duhet të përfshijë të dy metodave të ndikuar proceset e shërimit në kërc, dhe trupin si një e tërë, duke përdorur jo-farmakologjike, trajtime farmakologjike dhe kirurgjike për artrit.

  Nga trajtimet jo-farmakologjike e artritit përfshijnë:

 • Reduktimi i stresit në joints, humbje peshe; Përzgjedhja e këpucëve ortopedike me thembra të buta dhe thembra të caktuar, duke përdorur insoles, gju, kallam kur në këmbë.
 • Ushtrime terapeutike, të cilat duhet të kryhen ndërsa ulur, shtrirë apo në ujë (dmth pa ngarkesa statike) dhe nuk duhet të shkaktojë rritjen e dhimbje në nyje. Krejtësisht të përjashtuara ushtrime mbi gjunjët e përkulur dhe mbledhje. Rekomandohet për notim.
 • Trajtim Fizioterapia: Procedurat termike, ultratinguj, terapi magnetike, terapi lazer, akupunkturë, hidroterapi, masazh, stimulim elektro i muskujve.

  Çdo fizioterapi kryer në mungesë të contraindications.
 • Getting shpëtoj e zakone të këqija: asnjë pirjen e duhanit, konsumit të tepërt të pijeve kafe.
 • Trajtime farmakologjike për artrit:

 • Terapi lokale: përdorimi i krem ​​anti-inflamator nonsteroidal, ointments ose gels; intra ose periarticular hlyukokortikosteraidov hyrje.
 • Në dhimbje të moderuar të përbashkët duke përdorur analgesics thjeshta (paracetamol), me efekt të vogël të përshkruara drogës jo-steroidal anti-inflamator.
 • Aktualisht, shumë vëmendje i është kushtuar trajtimit të drogës artrit që janë në gjendje për të eliminuar jo vetëm dhimbje, por për të parandaluar, i ngadalshëm apo nënshtruar regresionit të proceseve patologjike në nyje në sëmundje arthritis.

  Këto barna janë quajtur chondroprotectors, droga dmth që mbrojnë kërc. Në emërimin e tyre është shpesh në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon dhimbjen, rrit varg e levizjes, e reduktuar funksion të përbashkët. Chondroprotectors tolerohet mirë dhe rrallë shkaktojnë efekte anësore.
 • Trajtimi kirurgjik (zëvendësim arthroplasty) përdoret vetëm në më të madhe një formë e avancuar e artritit.
 • Trajtimi i artritit reumatoid . Shëruar plotësisht e pamundur artrit reumatoid. Trajtimet aktuale janë për qëllim uljen e inflamacionit, të përmirësojë funksionin e përbashkët dhe për të parandaluar aftësinë e kufizuar. Para fillimit të mjekimit përmirëson prognozë.

  Trajtim optimal përfshin jo vetëm për ilaçe, por edhe ushtrim terapeutik, ndryshimet e jetesës dhe ngjarje të tjera. Në trajtimin e artritit reumatoid përdorur dy llojet e barnave: barnave anti-inflamator ose shpejtë "pare-line" dhe prparaty medlennodeystvuyuschie "linjës dytë" (quajtur gjithashtu sëmundje-modifikuar droga ose baza). Grupi i parë i barnave përfshijnë aspirinë dhe hormonet (kortikosteroidet) që zvogëlojnë inflamimin dhe të reduktuar dhimbje. Droga themelore (p.sh., methotrexate) shkaku ndjesë dhe për të parandaluar ose ngadalësojnë shkatërrimin e nyjave, por droga jo anti-inflamator.

  Trajtimi kirurgjik është përdorur për korrigjimin e deformime të përbashkëta.

  Trajtimi i artritit reaktiv . Masat e përgjithshme higjienike për të parandaluar infeksionet e zorrëve, përdorimin e prezervativëve për të zvogëluar rrezikun e klamidia urogjenital dhe sëmundjet e tjera, sëmundjet seksualisht të transmetueshme.

  Trajtimi i artritit infektive . Normalisht, artrit infektive kërkon disa ditë të trajtimit spitalor, e ndjekur nga ilaçeve dhe fizioterapie seancat për disa javë apo muaj.

  Diskutoni komuniteteve:

 • Arthrosis dhe artritit
 • Rheumatoid arthritis
 • Psoriasis