Apitherapy ëmbël dhe toksik


 • Çfarë është Apitherapy?
 • Helm terapeutik
 • Në një pritje në apiterapevta
 • Shumë shumë bletët
 • Dolce Vita dhe bletët

 • Çfarë është Apitherapy?

  B lashtë kohët Bletaria (bleta-mbajtja në atë që ishte atëherë) është konsideruar si një nga profesionet më të rrezikshme. Bletar gjetur në pemë e pyjeve (bordit) të folesë, "lypin Inonu" Mjalti tufë, dhe caktuar atë si të vetin. Por që bletët nuk dinte asgjë në lidhje me të dhe stung "pronar" së bashku me të gjithë, shkel mbi pasurinë e tyre.

  Për fat të mirë deri në kohën kur bletët trajtimit (Apitherapy) është gjetur të jetë efektive, bletët mbarështimit u bë më e lehtë. Tani, rënie shërimi i helmit të bletëve nuk është e nevojshme të rritet në askund.

  Në Shtetet e Bashkuara për të trajtuar helm bletë për një arsye ose një tjetër vendpushim 5000-10 000 pacientë në vit.

  Që nga bletët djeg trupin merr një dozë të vogël të përbërjes shumë të ndërlikuar kimike (50 substanca të ndryshme) helmit bee. Ai përfshin minerale (fosfor, kalcium, magnez, bakër), acide (klorhidrik, formik, acid fosforik), yndyrna dhe sterole, proteina, aminoacidet, karbohidratet (glukozë, fruktozë) dhe acetilkolinės dhe histamine.

  Megjithatë, problemi kryesor në trajtimin e të pchelouzhalivaniem mbështetet në peptides - komponimeve që përmbajnë mbetjet e një ose më shumë aminoacidet. Peptidet melittin ul inflamimin dhe vret bakteret e ndryshme.


  Adolapin znebolyuye më mirë se opiumit dhe aspirina së bashku. Apamin tonet e sistemit nervor, dhe kardiopeptid stabilizuar kardiovaskulare.


  Helm terapeutik

  Shpesh bee helm "të përshkruajnë" ata që vuajnë nga pezmatimi i nyjeve dhe muskujt. Dhimbje të ulët mbrapa dhimbje të nervit shiatik ose torturuar? Bee bimëve në zonën e prekur. Ky trajtim nominuar edhe në çrregullime të tretjes, nevralgji, dhimbje të nervit shiatik, astma, hipertension dhe atherosclerosis, migrenë. Besohet se stings bee përmirësuar gjendjen edhe me sëmundje të tilla komplekse si sklerozë të shumëfishtë.

  Burrat nuk kanë frikë të helmit bee për të trajtuar gjënë më të shtrenjtë që kanë - prostatës.


  Gratë "helm" ata ishin në këmbët anijeve të tyre me forma të butë e venat me variçe dhe nyje përflakur: komponentet e helmit bee ka një efekt stimulues në enët e gjakut dhe capillaries, të zvogëlojë koagulimit të gjakut.

  Quite një grup sfiduese e një qytetari të Kinës me "të rrallë" për ato vende mbiemrin Lee. Sëmundja e tij ishte një nga ata që nuk shërohet gjithë: varësisë. Shpenzimeve për të luftuar këtë sëmundje dhjetë vjet dhe shumë para, Lee në 1999 shkoi në male, ku ai jetoi si një vetmitar. Pasi (rastësisht!) Ajo ishte izzhalen bletët e egra. Bites ndihmuar atë të kapërcyer simptomat e tërheqjes.

  Përsëriteni procedurën sa më shpejt që ka pasur shenja të kësaj pafuqie, Li shëruar plotësisht.


  Në një pritje në apiterapevta

  Vendosni për të shfrytëzuar trim kinez nuk është aq e thjeshtë. Apiterapevty të bëjë çdo përpjekje për të bërë procesin sa më pak të pakëndshme. Në studimin e Apitherapy gjithmonë tingëllon muzikë qetësues, shumë gjelbërim.

  Pacienti ishte vendosur me rehati maksimale, të marrë piskatore të bletëve dhe të vënë në vend të lënduar - nëse problemi është "i afërt në sipërfaqe." Nëse sëmundja ndodh më thellë për të dhëna përdorur pikat acupressure. Pushimi Sting për 10-15 minuta në të gjithë helmit në mikron hyrë në trup.

  Bee djeg e dhimbshme, por veprimi i helmit vazhduar, djegie dhe ënjtje nuk mund të shkojnë disa ditë. Bletët gjithashtu të ketë edhe më keq duke e lënë thumbin të çrregullt, ajo vdes shpejt - ". Inventar, një herë"


  Shumë shumë bletët

  Më shumë se 100 kafshon në një kohë - dozë vdekjeprurëse për njerëzit. Edhe pse herë pas here nxjerr në informatat e mediave në lidhje me njerëzit që vuajtën në 1000 dhe edhe më shumë kafshon në të njëjtën kohë - më tepër, kjo është një përjashtim. Për më tepër, "të dhënat" janë pothuajse gjithmonë të moshuar dhe me përvojë bletarë, organ i cili me kalimin e viteve ka zhvilluar imunitet.

  Numri i procedurave dhe kohëzgjatjen e trajtimit janë të krijuar në mënyrë rigoroze individual.

  Më të fillojë me një pchelouzhalyvanyya - për të kontrolluar për reaksionet alergjike - dhe gradualisht të sjellë numrin në 4-5 në një seancë, dhe numri i përgjithshëm për 40-60.

  Në sklerozë të shumëfishtë të shpenzojë 2-3 kurse në vit me një pushim në mes 1,5-2 muaj.

  Abuzimi i drogës në vendin tonë, në parim, stings bee mos kurë, por ju mund të provoni. Por, duke filluar në çdo rast kanë "doza të vogla" ilaç: bee helm mund të jetë alergjen shumë të fuqishme.

  Ndër të tjera, ajo nuk mund të "bëjë" në të mëlçisë, veshkave dhe pankreasit në diabeti, tumoret, tuberkulozi, dështimi i zemrës, sëmundjet infektive, lodhje.

  Zgjedhja e një kohë dhe vend për një kurs të Apitherapy, ju lutem vini re se të gjitha aktet helm më të dobët bletëve, bletë marrë në dimër, pranverë e hershme dhe të bien në fund. Helm më shëruese janë në fund të pranverës dhe verës, në një kohë kur bletët mbledhin mjaltë.


  Dolce Vita dhe bletët

  «Mjaltë ime», «medovenkaya time" - një i komplementov më popullore në anglisht. Duket asnjë rastësi: kur nuk kishte sugarcane hapur dhe metodat ekstrakt nga ëmbëlsirat. Një mjaltë - kjo është ajo! Shijshme dhe të shëndetshme.

  Para së gjithash, ajo është - një imuniteti i madh. Njeriu që do të hani çdo ditë pesë lugë mjaltë (nuk rasstovorennyh çaj të nxehtë - ky produkt humbet shumë nga vetitë e saj shëruese) mund të harrojmë për të ftohtë, dhimbje fyti dhe "charms" të tjera të ftohtë.

  Përveç kësaj, në të kaluarën ai shërbeu si një antibiotik, shkurtojë qindra plagë mjaltit mbyllur. Bletët prodhojnë një lloj ruajtës që vret bakteret e dëmshme krehër. Znebolyuye Honey nëse të ftohtë marrë tashmë për fyti, një lugë çaji mjaltë, ngadalë shkrihet në gojën tuaj, shuaj dhimbjen. Dhe soothes: të njëjtën gjë "dozë" kërkesë me qumësht të ngrohtë apo të ngrënë shumë të fortë gjumë cha ndihmë.

  Blej mjaltë në vende më të mira të testuara. Për shembull, në panairin vjetor në fund të verës. Nuk ju mund të bleni produkte të tjera të bletëve - polen, ambrosia, zabrus, pelte mbretërore, Propolisi.

  Propolisi - Zam Bee - përbëhet prej dylli, resins bimore, vajra esenciale.

  Ajo ka veti antibacterial. Propolisi shpifjeve plagë, do të trajtojë blisters, ekzemë dhe disa sëmundje të tjera të lëkurës.

  Pelte mbretërore - Një substancë sekretuar nga bletët që ushqejnë mbjell ardhmen. Ajo prodhon të papërfillshme: një e qindta e bletëve vënë 0,2-0,5 m Por qumështi nuk është vetëm e shtrenjtë sepse: ajo është - një nga produktet më të dobishme bletëve.. Qumështi përmban proteina 40-58%, 5-18% yndyrë, gati 26% sheqer, disa minerale dhe vitamina dhe substancave të tjera biologjikisht aktive. Ai në fakt mjaltë disa herë dhe gjithashtu dinjitoz të përkryer dhe pije freskuese.

  Ambrosia - Polen mbledhura nga bletët mbyllur në qelizat dhe qelizat tamped, i mbushur me mjaltë dhe të ruajtura.

  Perge përmban proteina 40%, 70% sheqer, yndyrna, minerale, vitamina, enzime, hormone. Rruaza të vogël cerago si një horchaschie të vogël, me një granula athët erë. Nëse ju merrni ato me stomak bosh, gjysmë ore para një vakt, një lugë çaji ndërsa me kujdes përtyp - të ftohtë dhe madje edhe depresioni do të ngelet në bisht.

  Dietë mjaltë dobishme për atletët - produktet ton bee, fokusohet, reagim. Vetëm tani e pafuqishme kundër alergji mjaltë dhe madje e rrezikshme: nuk duhet të jenë të kujdesshëm.

  Dhe mjaltë është e madhe si një produkt kozmetike, ai përmban më shumë se 30 elemente të ndryshme gjurmë dhe vepron si një antioksidant që përmirëson cilësi të lëkurës.

  Mjaltë të ngrohtë mund të përdoret si një maskë (pas pilling për absorbimin më të mirë) dhe përfundon si të ngrohta, siç praktikohet nga shumë dyqane që ofrojnë këtë shërbim.

  Një tjetër produkt që rrjedhin nga mjaltë - i dehur mjaltit - meriton një diskutim të veçantë. Sweet, dritë, pije e ëmbël bërë nga uji pranverë dhe mjaltë me molasa shtuar, erëza dhe barëra, pi birrë të mirë, cheers, moralin, sensin e humorit dhe të kënduarit dhe aftësitë vallëzimi. Megjithatë, një kohë të shkurtër nga tridhjetë minuta deri në disa orë. Por praktikisht nuk ka pasoja.