Apendicit


 • Çfarë është apendiksit?
 • Shkaqet e apendiksit
 • Çfarë po ndodh?
 • Si apendiksit të dyshuar?
 • Ndihma e parë
 • Diagnoza e apendiksit
 • Trajtimi i apendiksit

 • Shtojca ka shumë brejtësve, disa grabitqarët, majmunët dhe, natyrisht, njerëzit. Gjatësia e shtojcës njeriut mesatarisht 5-15 cm diametër - rreth 1 cm.

  Me sa duket, detyra e tij kryesore është të mbrojë zorrë e vogël nga bakteret që banojnë cecum.


  Çfarë është apendiksit?

  Apendiksit quhet inflamacion shtojcën. Kjo sëmundje është shumë e zakonshme dhe kërkon kirurgji emergjente.

  Apendiksit mund të ndodhë çdo person, pa marrë parasysh moshën.


  Shkaqet e apendiksit

  Ata të pafat të mjaftueshme për të marrë apendiksit sëmurë, të bindur se ai u shfaq në to për asnjë arsye, asnjë arsye. Megjithatë, mjekët e dinë se zhvillimi i apendiksit mund të shkaktojnë:

 • shtojcë jashtëzakonisht i shkathët dhe ekseset e tij (p.sh., fëmijë);
 • pengim i lumen shtojcën fron kapsllëk (të rriturit më të vjetër) dhe vetëm patrazuar grimcat e ushqimit (fara, kokrra);
 • ushqim dhe çfarëdo infeksione të tjera;
 • semundja inflamatore e zorreve;
 • krimbat;
 • trauma barkut.

 • Çfarë po ndodh?

  Apendiksit zhvillon gradualisht, në orët e hershme të shtohet sëmundje shtojcën, pastaj të mbushur me qelb.


  Pa trajtim kirurgjik për 2-3 ditë është proces thyer, qelb derdhur në zgavrën e barkut, peritonit zhvillon tmerrshme. Gjendja e pacientit bëhet kritike.


  Si apendiksit të dyshuar?

 • Simptomë kryesor i apendiksit - dhimbje në bark. Më shpesh i parë shfaqet dhimbje në bark e sipërme, dhe pastaj ajo lëviz në të djathtë dhe poshtë. Megjithatë, pacientët shpesh ndjeni dhimbje apendiksit në kuadratin e djathtë e sipërme dhe dhimbje në shpinë ose japin anusit.
 • Prekja e stomakut shkakton dhimbje në rritje.
 • Muskujt e barkut të tensionuara.
 • Patient mbaron këmbët në stomak.
 • Të përzier dhe të vjella.

 • Ndryshimi karakterin e jashtëqitjen (kapsllëk ndodh ose, anasjelltas, diarre).
 • Mund të ngrejë temperaturën.
 • Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet, fëmijët dhe të moshuarit. Fëmijët shpesh nuk mund të them në mënyrë të qartë se ku dhe se si ajo dhemb. Tearfulness, fëmijë ngurtësi, refuzimi për të ngrënë mund të tregojë apendiksit. Older njerëz dhimbje mund të jetë e qetë, duke çuar në diagnozën e vonë të sëmundjes.


  Ndihma e parë

 • Kur këto simptome menjëherë duhet të thërrasë një ambulancë!
 • Për të parë mjeku nuk duhet të marrë qetësues, ju lutem dhe droga të tjera, pasi kjo do të komplikojë diagnozën. Gjithashtu, mos hani dhe pini.

 • Në asnjë rast nuk do të zbatohet një ngrohje jastëk mbi barkun tënd! Nxehtësia promovon sëmundje dhe mund të çojë në thyerje të shtojcës! Në stomak mund të vënë një qese plastike me akull.
 • Telefononi mjekun duhet edhe nëse dhimbje të forta ulur. Dhimbje zbutur shpesh shënoi kalimin e sëmundjes në fazën më të vështirë!

 • Diagnoza e apendiksit

  Apendiksit - një sëmundje e traktit gastrointestinal, atëherë adresa problemi më logjike për një gastroenterologist. Megjithatë, për shkak se sëmundja zakonisht zhvillohet akute, menjëherë të shkojnë në kirurg të mirë.

  Mjeku Diagnoza e vë pacientin menjëherë pas ekzaminimit.

  Kjo femrat domosdo duhet gjinekologu paraprak konsultimi si apendiksit dhe sëmundjet inflamatore të organeve riprodhuese femra janë shumë të ngjashme.

  Për të konfirmuar diagnozën menjëherë të kryejë një ultratinguj dhe x-ray provimet e zgavrën e barkut.
  Edhe nëse diagnoza e apendiksit nuk mund të vihet të drejtë, dhe të vetmet simptoma ngjan e sëmundjes, pacienti mbetet në spital nën vëzhgim, vendimi për të shtyrë operacionin për 12-24 orë.

  Qendrat e pajisur mirë në rastin e diagnostikimit të pasigurt përdorur laparoscopy. Kjo është metoda më e besueshme diagnostike.

  Gjatë laparoscopy në zgavrën e barkut përmes një prerje të vogël të barkut (një centimetër) futet një tub të veçantë, përmes të cilit kirurg shqyrton gjithë bark.

  Pas konfirmimit të diagnozës mund laparaskopike heqjen e shtojcë.


  Trajtimi i apendiksit

  Treat kirurgji apendiksit vetëm - të hequr shtojcën (appendectomy). Operacioni është kryer nën anestezi të përgjithshme ose lokale.

  Ka dy metoda të hequr shtojcën.

 • Më të zakonshme - appendectomy tradicional. Kjo është një procedurë e zakonshme kirurgjikale në të cilën një prerje është kryer bark të drejtë dhe për të hequr shtojcën përflakur.

 • Appendectomy laparaskopike (kirurgji endoscopic) është përdorur rrallë, kryesisht nëse përdoret për laparoscopy diagnostike. Krahasuar me appendectomy tradicionale kjo teknikë ofron humbjen më pak e gjakut dhe për të reduktuar rrezikun e komplikimeve postoperative.
 • Nëse vendndodhja e karakteristika shtojcën nuk lejojnë për të hequr atë laparoscopically, kirurg lëviz apendektomi tradicionale.

  Suksesi i trajtimit varet nga kushtet e qasjes në një mjek.