Apendiksit dhe shtatzënia


 • Shkaqet
 • Simptomet e apendiksit
 • Diagnoza e apendiksit
 • Komplikime të mundshme të apendiksit në gratë shtatzëna
 • Trajtimi i apendiksit

 • Shkaqet

  Apendiksit akute mund të zhvillohet në çdo fazë
  shtatzënisë dhe shpesh përfundon procesin destruktiv, që rezulton
  cila është purulent fusion shtojcën dhe të tjerët
  pëlhura.
  Kjo Incidenca e apendiksit dhe veçantitë
  semundja e lidhur me ndryshimet fiziologjike në trup
  gratë gjatë shtatzënisë:

 • për shkak të cecum rritje mitrës dhe shtojcë janë zhvendosur lart

  dhe jashtë;
 • tendenca për kapsllëk ndodh shpesh gjatë shtatzënisë çon në stanjacion
  Përmbajtja e zorrëve dhe rritja pathogenesity microflora;
 • ristrukturimi e sistemit imunitar, përfshirë limfoide
  cecum aparat;
 • Shtatzënia dobësuar imunitar (mbrojtës) të trupit,
  është ndryshuar vetitë e gjakut, ka një predispozicion për të enëve të gjakut
  trombozë dhe spazma.
 • Si për të zhvilluar një proces inflamator? Dëshirore
  Sëmundja është një microflora i përzier (Escherichia coli, Staphylococcus,
  streptoenterokokki, Anaerobet) zbatohet në murin e apendiksit
  proces drejtpërdrejt nga lumen e saj, dmth mënyrë enterogenous.


  Kjo është
  promovon përmbajtjen stagnimi në një proces të shkaktuar nga arsye të ndryshme
  (Modulim, sdavlenney etj). Kjo rrit presion intraluminal
  një proces dhe ka një stagnim të enëve të gjakut në murin e apendiksit, që çon në
  Përkeqësimi proces pushtet mur dhe rritje të zgjeruara bakteriale.
  Një rol të rëndësishëm në zhvillimin e inflamacionit të luajnë një faktorë predispozues -
  Ushqimit dhe variante vendndodhjen e apendiksit në zgavrën barkut.


  Simptomet e apendiksit

  Nuk janë të thjeshta (dmth bluetongue) dhe destruktive
  (Abscesi, gangrenizuar dhe i shpuar) format e apendiksit. Të gjithë ata
  janë fazat e një procesi të vetëm, dhe ata të ndodhë në

  kurs progresiv i sëmundjes nevojë për disa kohë për të
  kataral apendiksit - 6-12 orë, abscesi - 12 - 24 orë për
  gangrenizuar - 24-48 orë; Më vonë mund të vijë dhe vrimë e shtojcës,
  që bie përmbajtjen e zorrëve në zgavrën e barkut.


  Rrezik i veçantë shkaktuar nga apendiksit në shtatzëni
  numër arsyesh: të zhvendoset lart dhe shtojcë
  omentum me rritje reduktimin shtatzënisë
  mundësia e formimit të mbështjelljes dhe inflamacion kufi në barkut
  zgavër.

  Manifestimet e apendiksit varet patologjike
  ndryshuar në një proces, si dhe vendndodhjen e saj në zgavrën barkut.

  Deri
  deri inflamacion i kufizuar në xhiruar pa shkuar në
  peritoneum - një film i indeve lidhës që mbulon murin e barkut dhe
  Manifestimet zgavër të sëmundjes janë të pavarur i vendndodhjes së saj (e lokacionit në
  barkut në organet e tjera) dhe janë të shprehur dhimbje në krye
  e treta e stomakut, e cila gradualisht zhvendosur poshtë në anën e djathtë të barkut. Në
  Kjo mund të jetë e përzier, të vjella. Dhimbje të barkut mund të jetë i butë ose
  ndodhin jo vetëm në rajonin e duhur çapokor, por edhe në pjesë të tjera të barkut.
  Më dhimbje gjatë ekzaminimit zbuloi menjëherë dhe të lokalizuara

  edhe më lart mitrës, më shpesh definohet dhimbje në të djathtë
  Rajoni mesit. Dhimbje karakteristikë rrit kur shtrirë në anën e djathtë,
  për shkak të presionit mbi mitrës shtatzënë fireplace lit. Me tej
  zhvillimi i inflamacionit shfaqet butësi në çapokor e duhur
  Rajoni - në bark të ulët ose më të lartë, deri hypochondrium, varësisht
  shkalla e procesit zhvendosje mitrës. Simptomet e acarim peritoneal
  (Pain gjatë krahun e rëndë e pezullimit, shtyn barkut përparme
  mur) nuk janë shtatzënë ose të butë fryrje të barkut për shkak
  mur. Vini re se të gjitha simptomat mund të jenë të unexpressed dhe

  shfaqen më vonë.

  Zhvillimi i peritonit (inflamacion i peritoneum mbulon trupat dhe
  mur i zgavrën e barkut) zakonisht ndodh në fazat e mëvonshme të shtatzënisë, vol.
  si kusht për të dalluar inflamacion më keq. Në zhvillimin
  peritonit rrit norma e zemrës, rrit temperaturën e trupit, të vjella të shpeshta,
  atje bloating, frymëmarrje vështirësi, gulçim.


  Diagnoza e apendiksit

  Për diagnostikimin e apendiksit, përveç rishikimit të të dhënave dhe studimeve
  Ankesat përdorim laboratorik, inspektim mjet. Kështu, analiza e përgjithshme
  tregon një rritje të numrit të leukociteve të gjakut.

  Në fillim të diagnozës shtatzënisë ishte apendiksit

  ndryshon nga ajo e jo-shtatzënë, por ai pengohet, bollëk
  Ankesat e grave në këto terma çon në faktin se ata nuk i japin adekuate
  vëmendje. Karakteristikë e kapsllëk shtatzënisë, të përzier, të vjella, etj nuk mund
  shihet si shenja e apendiksit në mungesë të simptomave të tjera.

  Detyra është që të bëhet dallimi mjekët apendiksit jo vetëm në
  manifestime të shtatzënisë, por edhe sëmundje të tilla si pielonefrit,
  urolithiasis, cholecystitis, dhimbje barku zorrëve, gastrit, helmimi me ushqim.
  Manifestimet mund të imitoj apendiksit dhe komplikime të shtatzënisë siç janë
  preeclampsia vonë, abort kërcënuar, shkëputja e parakohshme

  placenta.

  Për diagnozën e akute apendiksit në shtatzënë tani
  Teknikat kohore të tilla si ultrazërit,
  Studimet Doppler rrjedhës gjak në shtojcë dhe laparoscopy -
  Ekzaminimi i zgavrën e barkut duke përdorur pajisje të posaçme optike që janë futur
  përmes një mur të barkut mëparshëm i vogël prerje.


  Komplikime të mundshme të apendiksit në gratë shtatzëna

  Pas largimit të apendiksit në gratë shtatzëna të ndodhë në 17%
  komplikime obstetrike dhe kirurgjikale. Ndër pikën kirurgjikale
  vrimë (formimi vrimë në shtojcë), shok septik.
  Në disa paraqitje, vendndodhjen e shtojcës mund të zhvillohet njëanshëm

  pleuropneumonia.
  Komplikime tjera të lirimit postoperative
  procese infektuese pengim intestinale.


  Trajtimi i apendiksit

  Trajtimi i grave shtatzëna me akute apendiksit në çdo fazë
  shtatzënia kryhet menjëherë. Edhe kirurgji nuk është në kohë
  gjithmonë e mundur për të shmangur komplikimet. Parandalimi i komplikimeve të apendiksit në
  Shtatzënia ka për qëllim ruajtjen e shtatëzanisë; për këtë qëllim
  tocolytics - medikamente që çlodhur muskujt e mitrës. Për të parandaluar
  Komplikime infektive pas appendectomy në gratë shtatzëna është e rekomanduar
  terapi antibiotik.

  Driving shtatzënë në periudhën postoperative, parandalimin dhe

  trajtimi i komplikimeve të apendiksit akute duhet bazuar në një numër
  features. Pas operacionit, nuk imponojnë një peshë në barkun e saj dhe akull, mban
  kujdes në mënyrën e zgjerimit në zgjedhjen e mjeteve të luftimit
  enteroplegia - një fenomen në të cilën zorreve nuk është perestaltiruet që nuk "punuar". Fizioterapia Used: diatermi (ngrohje thellë
  ind me frekuencë të lartë dhe forcë e madhe rrjedh nga special
  sistem) pleksus diellore (shtatzënia e hershme) ose mesit
  zonë (në fazat e mëvonshme), të cilat jo vetëm të ndihmojë për të përballuar me parezë

  zorrë, por edhe të ndihmojë për të ruajtur shtatzëninë. Përdorur edhe
  reflexology, duke përfshirë akupunkturë.

  Parandalimi i shkëputjes së parakohshme të shtatzënisë pas
  Operacioni është më të gjatë pjesën tjetër krevat magazinimit afat dhe aplikimin
  trajtim i përshtatshëm: pacientët e përshkruara medikamente anti-ankthi, vitamina C
  dhe E, me një reduktim të dukshëm në mitër - qirinj me papaverine ose magnezit
  Sulfate intramuskulare, intranazale (në zgavrën e hundës) elektroforezë vitaminë
  V.


  Nëse lindja ka ndodhur në periudhën e hershme postoperative, tyre
  ngarje është veçanërisht e kujdesit. Në këtë rast, përdorimi lidhurit ngushtë

  abdomen, anestezi të plotë me përdorim të gjerë të antispasmodics. Në
  Lindja e fëmijës vazhdimisht punojnë në parandalimin e hypoxia intrauterine të fetusit. Periudhë
  Dëbimi i fetusit shkurtuara duke përdorur prerje perineal ose imponimin
  pincë.

  Pas daljes nga spitali të gjitha gratë shtatzëna të cilët iu nënshtruan
  apendiksit përfshijnë rrezikun për kërcënimin e parakohshme përfundimit
  shtatzënisë që mund të ndodhë pas një kohë të konsiderueshme pas
  operacion.

  Fryti i këtyre grave vuajtur konsiderohet si intrauterine
  infeksion. Mjekët shikuar nga afër zhvillimin e saj, si rrjedhjen e gjakut në
  placenta dhe enët e fetusit (hulumtim hormon PSM, PCG, EKG).


  manifestime të intrauterine gruaje vuajtjet fetal hospitalizuar dhe të shpenzojnë
  terapi të përshtatshme, të përshkruara Actovegin, Trental,
  ATP kokarboksilaza, folik dhe Askorbik
  acid, 40% -ing glukozë, e ulëta dextrans peshë molekulare, vitamina,
  dhe Essentiale.

  Sa larg kanë kohë as mbrojti shpërndarjen e kirurgjikale
  ndërhyrje, ata janë gjithmonë mjaft i kujdesshëm për shkak të
  rrit rrezikun e komplikimeve anomalive forcat fisnore, hipoksi
  fruta (mungesa e oksigjenit), pas lindjes hemorragji dhe pas lindjes në fillim
  Periudhat.

  Pas grua shkarkimit spital i cili vuajti apendisitit,
  duhet rregullisht vizitojnë obstetër-gjinekolog, sepse ajo ka një rrezik në rritje të

  patologjitë e shtatzënisë si kërcënimin e lindjes së parakohshme, e placentës
  placenta. Mjeku do të monitorojë nga afër shëndetin e nënës dhe
  zhvillimi i fetusit.

  Në çdo rast, apendiksit - një sëmundje e cila vuajnë vetëm
  një herë në jetë, dhe rezultati i sëmundjes varet jo vetëm mjekët, por edhe për
  besimi juaj dhe shpresa për të mirë.