Apendiksit atë pak


 • Sëmundje të rinj
 • Çfarë nuk duhet të bëni gjatë një sulmi të apendiksit?
 • .
  .. Pa pritur për peritonit
 • Apendiksit në shtatzëni
 • Parandalimi nuk ekziston • Sëmundje të rinj

  Apendiksit - një diagnozë relativisht i ri:
  sëmundje ka ekzistuar gjithmonë, por 150 vjet më parë në lidhje me këtë sëmundje nuk
  e dinte edhe mjekët. Edhe kur ajo u krijua shkaktojë konfiskimet
  pacientët trajtohen në mjekët - apendiksit nuk është hequr. I parë
  appendectomy u mbajtën në 1888 në Angli dhe Gjermani. Në këtë
  vit ishte operacioni i parë për të hequr apendiksit në Rusi
  PK-ja ka mbajtur mjekun e saj Peter dhe Paul Dombrowski në spital, atëherë -
  AA Trojans Obukhov Spitali në Shën Petersburg.

  Për
  25 vitet e ardhshme ishin mosmarrëveshjet mes mjekëve për mënyrën se si më mirë për të trajtuar
  apendiksit - kirurgjike apo terapist, dhe nëse do të fshini
  apendiksit në orët e para të sëmundjes apo vetëm në rast të komplikimeve.
  Në filloi pacientët për të vepruar në mënyrë aktive vetëm në 1909, pas
  Kongresi i kirurgët ruse.

  Në më të vogël

 • të përzier, të vjella;
 • ankthi, disponimi, nganjëherë të shqetësuar gjumin ose të qenët i përgjumur;
 • dobësi;
 • ethe;
 • dridhura;
 • ndonjëherë - dhimbje koke;
 • zbehje;
 • Goja e thatë, etje përjetë;
 • nganjëherë diarre ose, anasjelltas, kapsllëk.
 • Shenjat e apendiksit në fëmijë të moshave 0 4 vjet


 • Dhimbje barku, dhe fëmija shpesh tregon zonën përreth
  kërthizë, jo anën e djathtë çapokor e barkut si një i rritur. Dhimbje
  mund të "kënaq" në organet seksuale, mund të jetë i vazhdueshëm ose
  shvatkoobraznoy. Intensiteti më i madh i dhimbjes, zakonisht në e parë
  disa orë më vonë dhimbje reduktuar, por kjo nuk është e
  anullon thërrisni një doktor!
 • Fëmija nuk është në gjendje të qartë
  flasin për ndjenjat e tyre? Në qoftë se ju ndiqni sjelljen,
  Ju duhet të lajmërojnë fëmija i mbështjellë lart, të shtrirë në
  Ana (zakonisht djathtas) këmbët pidtyskayuchy në bark, këmbët buf,
  shpreh shqetësimin në ndryshimin e sjellje, duke u përpjekur të mos për të lëvizur, dhe

  shprehja e fytyrës së tij ishte i dhimbshëm, i kujdesshëm.
 • Nëse ju provoni për të prekur në bark, fëmija nuk do të prekë atë, dora jote do të refuzojë.
 • Në total, ka disa nga këto shenja. Duhet
  mbajtur pelena me sekrecione apo përmbajtjen e tenxhere për të treguar
  mjeku juaj. Pastaj telefononi pediatrin, dhe në pritje të mbërritjes së tij çek
  nuk lënduar fëmijën dhe nëse janë apo jo helmim kimik i mundshëm
  do të thotë. Recall, se kur fëmija i fundit hëngri para,
  kur dhe sa herë ai kishte stools, të vjella.
 • Fakti që
  këto shenja mund të tregojë apendiksit, si dhe në

  sëmundje të tjera duke kërkuar dhe nuk kërkon kirurgjikale
  ndërhyrje. Por në çdo rast, menjëherë duhet të thërrisni një doktor
  nuk fillon të vetë-mjekoj dhe jo duke përdorur qetësues, ju lutem,
  - Pasojat mund të jetë më i vështirë. A mos presin që "të kalojë":
  apendiksit në fëmijët e vegjël po zhvillohet me shpejtësi, dhe brenda
  orë mund të fillojnë peritonit.

  Përgjithësim
  një gjithë fëmijët nën 3 vjeç me dhimbje barku akute duhet të dërgohen
  spital për ekzaminim. Kur apendiksit është maskuar me një shumë të tjetër
  Sëmundjet që kërkojnë këshilla profesionale, akute
  sëmundjet gastrointestinale (dizenteri, gastroenterit)

  Sëmundjet urologjike, pneumoni, reumatizmi, fëmijët
  sëmundjet ngjitëse (fruthi, ethe flakë të kuqe), hepatiti infektive. Të gjithë
  këto sëmundje, siç e dini, kërkojnë diagnozë e menjëhershme dhe
  trajtim.

  Në arsimin parashkollor dhe fëmijët e shkollës

  Pas shtatë viteve të një fëmije është zakonisht respektohen të njëjtat shenja të apendiksit, si një i rritur:

 • dhimbje e fortë që shfaqet në krye ose në bark të mesëm dhe
  u zhvendos në e tij e djathtë më të ulët (konstante ose
  cramping). Kjo dhimbje nuk shkon larg pas foshnja është duke u ulur në
  tualet.
 • gjysma e kohës - të përzier të vetme dhe të vjella
  (Nëse ka një mur zbulim i madh i shtojcës, të vjella mund të jenë të

  përsëritet);
 • karrige shpesh normal, por mund të jetë kapsllëk, rrallë - diarre;
 • ethe, të dridhura;
 • ul oreksin;
 • Gjuha e thatë të veshura.

 • Tipik
  për foto apendiksit: në mëngjes - akute të mprehtë dhimbje, të përzier, të vjella,
  ethe, dhimbje në anën e djathtë jep stomak, fëmija nuk ka
  i jep një kontakt atij, dhimbje e papritur të mprehta ndihet i shtypur.
  Por për fat të keq, pjesa e manifestimeve klinike tipike llogari
  Vetëm 30% e fëmijëve të apendiksit akute, dhe pjesa e mbetur 70% e rasteve -
  atipike. Për shembull, ndonjëherë shtojcë është e vendosur në një zonë tjetër
  bark, në të cilin rast dhimbje mund të jetë në abdomen, mbrapa,

  në rektumit, ne stomak.

  Nëse keni ndonjë nga
  shenjat e mësipërme, mjeku duhet të thirret brenda 2-3
  orë pas sulmit. Nëse dhimbje akute në panelin e djathtë
  Belly vajza juaj ankohet se ka arritur moshën e pjekurisë, pastaj ardhjen
  "Fast" të jetë së bashku me të për të kujtuar datën e fundit
  periudhë. Ju mund të kenë nevojë shtrimin në spital dhe shqyrton vajzë
  gjinekolog. Megjithatë, në qoftë se jo të përzier dhe ethe, ajo është,
  dhimbje të ngjarë intermenstrual.

  Para se të vijnë te mjeku mund të jetë
  Përdorni qetësues të vetëm - të bashkëngjitni për të pacientit
  vendosni akullin. Nëse mjeku, i cili erdhi për të "shpejtë" mund jo plotësisht

  përjashtojnë apendisitit, nuk heqin dorë shtrimin në spital,
  sepse, siç kemi thënë, apendiksit mund të jetë atipike. Në
  ky rast, diagnoza drejtimi i shkruar i "barkut akute".

  Çfarë nuk duhet të bëni gjatë një sulmi të apendiksit?

 • Jo
  Aplikoni një ngrohje jastëk në bark dhe jo të fillojë një tabaka ngrohjes -
  ngrohjes përshpejton inflamacion dhe promovon
  peritonit;
 • A nuk e vënë një klizmë.
  Ajo rrit presionin mbi trup ngacmuar;
 • A nuk i japin vrasësit tuaja dhimbje fëmijë - një "Grease" komplikojë foto klinike dhe diagnoza;
 • Jo
  ushqyer një fëmijë. Në këtë rast, në qoftë se ai me të vërtetë apendiksit,
  ajo do të kërkojnë kirurgji, dhe kirurgji për të bërë bosh

  stomak. Nëse fëmija juaj dëshiron për të ngrënë para se të vijnë "të shpejtë", të lejojë
  ujë ëmbël.
 • Mos jepni fëmijën tuaj një pastrues me shpresën
  që ajo shkon prapa në banjo dhe "të gjitha të kalojë" - laksativ
  provokon këputje të shtojcë;
 • Të jetë i sigurt për të thirrur "të shpejtë"
  ndihmuar, edhe në qoftë se ju keni një arsim mjekësor, dhe ju besoj
  se kusht për të diagnostikuar apendiksit. Pas diagnostikimit
  "Apendiksit akute" është shpesh e vështirë edhe për kirurgut të vazhdimisht
  u përball me sëmundje. Ndjehen të lirë për të shënuar "false
  ankth ". Mjekët në "të shpejtë" të nevojshme për të marrë të paktën dyshuar
  apendiksit.


 • ... Pa peritonit pritje


  Për fat të keq, për të bërë pa ndërhyrjen kirurgjikale në akute

  apendiksit dështon. Dhe në qoftë se mjeku këmbëngul për operacion, nuk ka nevojë të
  argumentojnë atë dhe kërkoni atë për të përpiqen për të bërë "tableta". Mbaj mend
  gjatë procesit inflamator punon kundër orën
  ju. Pra, mbani në mend se apendiksit funksionimin më të mirë të pabazë
  se ka kaluar afati. Zakonisht diagnoza "apendiksit akute"
  Fëmija brenda 12-24 orëve shikuar spital para
  vendosë për kirurgji (me përjashtim të emergjencave,
  kërkojnë ndërhyrje të menjëhershme kirurgjikale), të marrë teste për
  konfirmuar diagnozën dhe të përjashtuar sëmundjet me i ngjashëm klinik
  shenja, të shqyrtojë të pacientit të vogël në ekspertë të ndryshëm.

  Madje
  nëse gjatë operacionit duket se shtojcë nuk është ndryshuar aq,
  Për të hequr atë, ju ende nevojë për kirurgji, shtojcën
  shtojcë mund të arrijnë 7-10 deri 15-20 cm dhe inflamacion
  mund të mbulojë 2-3 mm, dhe për të gjetur atë pa kirurgji
  praktikisht e pamundur. Përveç kësaj, ka të ngjarë që të shkaktojë
  Sulmi ishte një sëmundje që është e vështirë për të zbuluar pa
  kirurgji. Nëse një procesi të plotë të provimit
  Operacioni tregon se pjesa tjetër e normës, ajo është hequr
  shtojcë si një burim i sulmit.

  Apendiksit në shtatzëni

  Apendicit
  në gratë shtatzëna është mjaft e rrallë në 0,03-1,4% të rasteve.

  Megjithatë
  ndërsa sëmundjen më të shpeshtë kirurgjikale
  gratë shtatzëna. Apendiksit më e zakonshme është e dukshme në periudhën 35-38 javësh kur mitra është "mbaron" dhe shkelje të zorrëve dhe e fluksit të gjakut përmbajtjen e shtojcës.

  Në gratë shtatzëna është e vështirë për të zbuluar apendiksit, si të ngjashme
  simptomat klinike mund të shkaktuar nga çrregullime në trup,
  të lidhur me shtatzëninë. Sa për 9 organeve muaj
  zhvendosje - mitra "lëviz" cecum kube dhe shtojcën
  shtojcë, lokalizimi appenditsitnyh dhimbje atipike. Pra, për
  gjysma e rasteve në fazën fillestare dhënë qëndrim i gabuar

  diagnoza. Në lidhje me këtë duhet të insistojë që dyshohet
  Vëzhgimi i mprehtë apendiksit kryer gjinekolog dhe kirurg.
  Më herët diagnoza e saktë është themeluar, më mirë - dhe
  nëna dhe fëmijë. Në shenja të përgjithshme të apendiksit në gratë shtatzëna janë të njëjta,
  që njerëzit e "normale" (nauze, vjellje, ethe, dhimbje). Megjithatë,
  të përzier në fillim shtatzënisë, ethe dhe të vjella mund të jenë të
  shkaktuar nga toksiciteti dhe dhimbjes mund tregojnë apendiksit si dhe në
  shtatzëni ektopike, kërcënim abort. Në mënyrë tipike, diagnoza
  Mjeku përshkruan laborator dhe ultratinguj.

  Në çdo
  Forma e appendectomy akute apendiksit është kryer. Në të plotë të gjatë
  shtatzënia e parë kryerjen seksion cezariane, dhe në të njëjtën
  Qasja shtojcën hequr.

  Parandalimi nuk ekziston

  Parandalim
  Apendiksit - gozhdë-thumbues, si ai shpesh i quajtur
  Arsyet unobvious: prania e inflamacionit në zorrë,
  rënë imuniteti, prevalenca e proteinave ushqyese dhe fëmijës
  ushqime të pasura me karbohidrate, e cila shkakton zorrë dhe të ulur tonin
  promovimin e proceseve të kalbjes. Ndonjëherë apendiksit akute është
  provokuar nga një goditje në stomak. Mjekët thonë se në të largët
  inflamacion i shtojcës është gjetjen më të zakonshme - nga lendet dhe fara

  kocka të vogla peshku.

  Në parandalimin në Gjermani
  1930 foshnjat praktikuar heqjen shtojcën. Megjithatë
  Mjekët modernë thonë se shtojcë ka imun të rëndësishëm
  Features: shtojcë - asgjë por aparatit limfatik, e cila është e përfshirë
  në rregulloren nervor të traktit gastrointestinal, dhe përvojë
  tregon se ata që iu nënshtruan heqjen profilaktik i shtojcë në
  fëmijë në të ardhmen, kanë ulur imunitetin. Pra tani
  shtojcë hiqet vetëm nëse ajo ndez dhe ndalesa
  kryejë funksionet e tij. Për më tepër, ajo është e vërtetuar se heqja
  shtojcë nevospalennyh është një nga shkaqet e mesme

  Steriliteti në gratë për shkak të ngjitet ndodhin pas
  operacion.