Anoreksi ose kështu ose uria dobishme


 • Viktima e parë
 • Në kushtet e
 • Një emër i bukur për një problemet bukur vajzat
 • Jeta në robëri makthi
 • Zemra, dhënë në ujq
 • Të gjithë shpresojnë për të mbyllur
 • Zëri i plotë
 • Herën e fundit unë paralajmëroj

 • Viktima e parë

  Vëllai dhe motra Carpenter (grupi Karpentjerët) të përdorura në publikun amerikan një sukses i jashtëzakonshëm. Së pari filloi një karrierë muzikë, Richard, dhe së shpejti u bashkua atij Karen shumë të re. Ajo veproi si fizarmonicistja, pastaj flautistit, baterist atëherë, deri sa ai gjeti se ajo kishte një të bukur të pastër të fortë, të ngritur zërin, natyrisht,. Ky është zëri i artë Carpenter i bërë i famshëm.

  Karen mori tre "Grammy", lëshuar tetë medalje ari dhe pesë albume platini, dhjetë teke ari, ai mori pesë këngë në Listat e lartë e linjës. Ajo bathed në lavdi, admiruar e saj, ajo e ndjekur, të gjitha vajzat të kërkuar të jetë si e saj.

  Ajo shkoi në turne turne në mbarë botën, flashed në kopertinat e revistave, në TV - fitues të bukur qeshur - dhe vdiq. Ajo ishte një sëmundje e njohur edhe për mjekët, por ajo nuk është e njohur në kohën publik i përgjithshëm: anorexia nervosa.


  Në kushtet e

 • 90-95% vuajnë nga Anorexia nervosa - vajzat dhe gratë;
 • pacientët e saj në SHBA 0,5-1% të amerikanëve të rinj, si dhe ata me manifestimet subklinikisht vëzhguara, shumë më tepër;
 • 5,10% e të gjithë anorektyky vdes.


  Kjo është përqindje e frikshme të lartë jo vetëm mendore por edhe në përgjithësi për çdo sëmundje.

 • Një emër i bukur për një problemet bukur vajzat

  Në ditët kur ri mowed konsumin, konsideroheshin i bukur ndërtuar sturdily, shkëlqim i bukur i shëndetshëm dhe plotësia dhe thinness alarmuar, i frikësuar. Sot ajo është në favor të, ajo u kthye në një idhull, një fe të re. Pagan zot thinness kërkon sakrificë - dhe merr ata në bollëk.

  Sot anoreksi nervosa - një nga shkaqet kryesore të vdekjes së vajzave të reja dhe grave. Në këtë emër të bukur fsheh një shkelje serioze të hahet sjellje, të karakterizuar nga refuzimi i qëllimshëm i ushqimit dhe peshë rrezikshmërisht i ulët.

  Ajo mund të quhet një sëmundje e rinj. Ajo është vjedhje jetën e rinj dhe vajzat vuajnë përafërsisht dhjetë herë më shumë djem. Shumë zili këtë "fat" dhe ëndrra për të duken si ata. Disa nuk do të refuzojnë të sëmurë nga kjo sëmundje "e mrekullueshme" që sjell në thinness transparente. Ndërkohë anoreksi nervosa - një sëmundje e rëndë me një prognozë të dobët dhe vdekshmërisë së lartë. Nga të gjitha problemet që kanë të bëjnë psikiatërve, kjo është ndoshta më e rrezikshme.

  Pacientët me anoreksi shpesh nuk e njohin se ato janë të kërcënuar, dhe me të vërtetë nuk duan të trajtohen. Në këtë ata janë si alkolikët dhe drogës.


  Jeta në robëri makthi

  Richard Carpenter kujton më vonë se Karen ishte gjithmonë "vajzë e trashë." Herën e parë që u desh për të humbur peshë në 16 vjet "dietë ujë" të përshkruara nga mjeku juaj, dhe ajo ishte në gjendje për të reduktuar peshën 64-54 kg. Pastaj Karen vazhdoi në mënyrë të pavarur. Kur pesha e arritur në 52 kg, ajo filloi të them se ajo duket cool. Ajo u përgjigj se çdo gjë është vetëm fillimi, ose tjetër do të, por në atë kohë këto fjalë askush alarmuar.

  Deri në 25 vjet Karen është arritur lakmuar 36 kg. Ajo shkaktoi rregullisht vjella të heqin qafe e fraksionit që ende hanin. Trupi i saj ishte aq i dobët ajo kishte për të të jetë në varg merr në skenë.

  Pasi në Las Vegas, ajo është e madhe; tremb miqtë e tij dhe tifozët, duke humbur vetëdijen gjatë kryerjes së "Kreu i Botës", dhe në insistimin e tyre u dërgua në spital.

  Mjekët gjetur në Karen humbje peshe e 16 kg normë biologjike. Vetëm atëherë ajo e kuptoi se ajo kishte një problem serioz. Duke filluar vërejtur nga një mjek, dhe pas një kohë vendosi që mirë.

  Por në të vërtetë trupi i saj vazhdoi të vuajë nga mungesa e të ushqyerit, futje të rregullt të laxatives, pagjumësi dhe rritjen e ankthit.

  Vdekja e papritur në 1983 ishte një shok për publikun, i cili besonte se Karen është shëruar plotësisht.

  Nëna gjetur pa ndjenja e saj në katin e dhomën e veshjes në shtëpinë e tyre në Kaliforni dhe shkaktoi "të shpejtë", por ishte shumë vonë. Vjet zemra lodhje e urisë vullnetare, u ndal.

  Gjenetikisht Karen nuk ishte i prirur në të gjitha të dobësia e ajrit, për të cilën ai dënoi veten.

  Karen Carpenter ishte 32 vjeç, ajo peshonte 49 kg me lartësi 161 cm.


  Zemra, dhënë në ujq

  Sigurisht, jo të gjithë vuajnë nga anorexia vdesin. Por problemet janë ashpërsia e ndryshme në të gjitha, dhe shumica e saj është e lidhur me zemrën.
  Nëse trupi nuk është ushqyer për një kohë të gjatë, ajo fillon të "hanë" muskujt dhe zemrën e tyre, siç e dimë, gjithashtu, muskujve, dhe këtu ajo është "konsumuar" gjatë grevës.

  Nëse sëmundja nuk është zbuluar në fillim dhe në "rënie në grep" viktimës i tij më shumë se pesë vjet, probabiliteti i vdekjes është shumë e lartë. Në mënyrë tipike, arsyeja bëhet përçarje e zemrës ose vetëvrasjen në bazë të lodhjes së përgjithshme të sistemit nervor. Gjithashtu presion rrezikshmërisht i ulët i gjakut, humbja e muskujve, dobësi dhe dehidratim të rëndë të ndikojë negativisht në funksionin e veshkave. Për të ruajtur jetët e këtyre viktimave luftojnë me trupin e tyre, shpesh kërkon hospitalizimin dhe kujdes intensiv.


  Të gjithë shpresojnë për të mbyllur

  Për fat të keq, deri më sot nuk ka trajtime për anorexia nervosa, të cilat përjashtojnë përsëritjen.

  Sepse shumica e programeve për të luftuar ai u përqendrua më shumë në parandalimin, zbulimin e hershëm të predispozitë trashëgimore rregullimin gjenetik dhe psikologjike.

  Mjekimi është e komplikuar nga fakti se, ndryshe nga pacientët me bulimia (bulimik), të cilat shpesh janë turp i problemit të tyre dhe duan për të kuruar: shkoni për të mjekëve që ndjekin seancat në grup dhe forume anorektyky kërkojnë vetëm një gjë - të të lënë vetëm. Mendja e tyre është e rëndë deformuar, ata refuzojnë të bashkëpunojnë me mjekët dhe agresive të zbatojë një program të vetë-shkatërrimit.

  Problemi në faktin se njerëzit rreth tyre, duke përfshirë më të afërt, zakonisht nuk e kuptojnë seriozitetin e situatës, nuk merr masa ose duke u përpjekur për të përballuar duke përdorur bindje, kërcënimet, dënimet vetëm përkeqësohet rastin.

  Çdo gjë e kemi shkruar - jo aq shumë për anorektyky që shkoi "në nesoznanku" si për familjen e tyre dhe për popullin "në rrezik".

  Rreziku Faktorët shumica e ekspertëve besojnë se një shkelje të hahet sjellje apo mendore çrregullime në të afërmit e dikujt dhe perfectionism (ndjekje të përsosmërisë) në karakter dhe madje edhe një "fiksim" në një dietë.

  Pas vdekjes së psikologëve dhe psikiatërve Karen Foster mbushur me gra të reja që nuk ëndërruar të superstroynosti dhe vetëm të kërkuar për të qenë i gjallë dhe i shëndetshëm.


  Zëri i plotë

  Historia tragjike e Karen Carpenter, shumëzuar me emrin e saj të famshëm, provokoi një interes në anoreksi.

  Me këtë shumë vajza morivshie urinë vetë, pa ditur për rrezikun. Çdo menduar se ajo mund të jetë një i tillë që rasti i tij - është unik.

  Pas një valë të botimeve të shtypit apelit valë shkoi te mjeku për ndihmë. Disa i famshëm dhe i njohur stradnytsi guxon të pranojë publikisht duke luftuar me të njëjtën sëmundje që vrau Karen. Midis tyre ishin Jane Fonda, Cherry BOONE O'Neill - vajza e këngëtares Pat Boone. Gjithashtu i njohur problemet e tyre gjimnast Cathy Rigby, aktore Zhannyn Lynn Redgrave dhe Tërner.

  Gjithkush ishte i frikësuar. Spontanisht ka grupe të shumta të mbështetjes për personat me çrregullime të hahet sjellje.

  Në një kohë të shkurtër hapën klinikat e specializuara. Richard Carpenter krijuar një fond në kujtim të motrës së tij për financimin e hulumtimeve në këtë fushë.

  Por vetë sondazhet shkencore dhe vëmendja e publikut nuk e zgjidh problemin. Sot, miliona njerëz vuajnë nga çrregullime të hahet sjellje, dhe numri i tyre po rritet me shpejtësi. Ajo do të vazhdojë të rritet derisa mediat nuk u ndal të na imponojnë standardet jorealiste dhe modele, fjalë për fjalë vdekjeprurëse për shpirtrat e rinj dhe organeve.


  Herën e fundit unë paralajmëroj

  "Flares" anoreksi janë me vlerë duke i kushtuar vëmendje të:

 • Shqetësimi i tepërt rreth saj figura, kalori, dieta me humbje peshe shpejtë;
 • Frika obsesiv i "trashje fantazmë";
 • njohin urinë apo edhe humbjen e tij të vërtetë;
 • konstante për të shmangur çdo situata ku do të hani;
 • ushtrim i tepruar dhe i tepruar.