Anomalitë e strukturës veshkave


 • Struktura veshkave Anomaliyai
 • Veshkave Dysplasia
 • Multikistoz veshkave
 • Veshkave polycystic
 • Veshkave Sponge


 • Struktura veshkave Anomaliyai

  Për të strukturuar anomalitë e veshkave përfshijnë:

 • Dysplasia veshkave (rudymentarnaya, veshkave xhuxh)
 • Veshkave Multikistoznaya,
 • Veshkave Polykystoznaya,
 • Gota dhe kist legenit,
 • Gota anomalitë (mehakaliks, veshkave bira-bira).


 • Veshkave Dysplasia

  Kjo anomali është rënie e veshkave kongjenitale në madhësinë ndërsa keqformime të indeve të veshkave dhe zvogëluar funksionin e veshkave. Ka dy forma të dysplasia veshkave:

 • Rudymentarnaya
 • Veshkave xhuxh.
 • veshkave rudimentare - Një organ që ka ndaluar në zhvillimin e saj në fillim të jetës fetusit.

  Kështu në vend të veshkave shfaqet në masë të vogël sklerotike matëse 1 - 3 cm ose më pak. Në studimin e zbulojë ai mbetet glomeruli papjekur dhe tubules.


  Veshkave xhuxh , Përveç kësaj, dukshëm ka zvogëluar në madhësi (2-5 cm), një pëlhurë me një rënie të mprehtë në numrin e glomeruli atë. Numri enët e veshkave gjithashtu ulur ndjeshëm. Uretër është nganjëherë zaraschen. Kjo formë është e komplikuar shpesh nga anomali nefrohennoy hipertensionit.  Multikistoz veshkave

  Buds Multikistoz - një anomali e rrallë. Frekuenca e tij është rreth 1% të gjitha anomalive te veshkes. Kjo zakonisht është i njëanshëm dhe është më e zakonshme tek djemtë në të majtë.


  Kur anomali tërë ky ind i veshkave zhduket dhe në vend që të gjejnë cysts. Uretër është zakonisht jo lumen, ose mungon krejtësisht. Veshkave është e përbërë nga disa cysts rritur në madhësi. Ajo mund të hetojë përmes murit të barkut mëparshëm. Ajo ka një sipërfaqe të përafërt. Cysts janë zgavër të mbushur me lëng.

  Ndonjëherë, nëse thellësia e veshkave të tilla mbetën të indeve normale, ajo prodhon disa kohë urinë dhe cysts veshkave mbushur brenda me urinë. Në 1/5 raste ndryshimet janë në veshka dytë.

  Multikistoz Bilateral i veshkave të papajtueshme me jetën.


  Kur trajtimi i njëanshëm multikistoze veshka vetëm operativ.

  Ndonjëherë të duhet për të kryer një operacioni në baza emergjente kur zhvillimin cist suppurating ose cysts këputje ndodh. Veshkat nga hequr multikistozom.


  Veshkave polycystic

  Veshkat polycystic - është mjaft shpesh një natyrë i trashëguar dhe është një sëmundje e rëndë. Sëmundje të veshkave polycystic është gjithmonë me dy kalime. Ky ind normal i veshkave është zëvendësuar nga cysts të shumta të madhësisë ndryshme. Cysts të ndodhë në qoftë se prishet e tubthave veshkave. Disa prej tyre përfundojnë verbërisht, i mbushur me urinë zgjeruar, formon flluska - cysts. Ata thonë se ky syth i ngjan një bandë e rrushit.
  Cysts polycystic veshkave mund të shoqërohet nga organe të tjera. Shpesh shoqëron sëmundje polycystic veshkave mëlçisë polycystic. Kjo sëmundje është më shumë i zakonshëm në gratë.


  Manifestohet sëmundja e veshkës polikistik dhimbje e shurdhër në rajonin e mesit, lodhja në tendosje. Pacienti është vërejtur Polyuria (i shpeshtë, urinim i tepruar), etje. Shpejt ka dështim i veshkave. Zakonisht ka hipertension dhe të bashkohen me çrregullime kardiovaskulare. Urina duket hematuria (gjak në urinë). Stanjacioni i cysts urinës në veshkë kontribuon në zhvillimin e infeksionit dhe shpesh zhvillojnë pielonefrit, e cila ndihmon për të përshpejtuar zhvillimin e dështimit të veshkave.
  Varësisht nga shpejtësia e dështimit kronike të veshkave janë tri fazat e veshkave polycystic.


  Faza e parë - Pamjaftueshmëri renale kompensuar organizmin. Duket dhimbje e shurdhër në veshkat. Manifestimet e vogla të zakonshme (dobësi, dhimbje koke korrente, lodhje në tendosje) dhe shkelje të vogla të veshkave.


  Faza e dytë ose fazë subcompensation. Kur kapaciteti kompensues i organizmit varfëruar gradualisht dhe ka gojë thatë, etje, vjellje, dhimbje koke, rritja e presionit të gjakut.


  Faza e tretë - Faza e dekompensimi.

  Ka një të përzier konstante, të vjella, përkeqësimi i përgjithshëm i shëndetit, etje. Funksioni renal reduktuar në mënyrë dramatike. Si gjaku akumulon një numër të madh të produkteve të metabolizmit (ure, kreatinina) se veshkat nuk janë në gjendje të çojë nga trupi.


  Diagnoza e veshkave polycystic kryhet në bazë të ankesave të pacientit. Kur probing përmes mëparshëm të murit të barkut dukshëm veshkave zgjeruar kodrinore në të dy anët. Veshkave polycystic mund të arrijnë madhësi shumë të mëdha dhe mund edhe të shihet gjatë inspektimit, vypyrayuchy përmes murit të barkut, veçanërisht tek fëmijët. Në analizën e urinës janë eritrocitet dhe leukocytes, urina gravitet specifik është ulur dhe nuk ndryshojnë brenda natës.

  Në analizat e gjakut zbulojnë anemi (qelizat e kuqe të gjakut të ulëta) në analizën biokimike të gjakut të zbulojë rritur numrin e ure dhe kreatininës. Ultratinguj ekzaminim show zgjeruar veshkat me shumë cysts të madhësive të ndryshme. Në nxjerrës shfaqje urohrammah shtrirë dhe legen deformuar për shkak të ngjeshjes së kockave. Në studimin kontrast me orenditë e veshkave tregojnë zonat ku nuk ka enët e gjakut dhe një reduktim të mprehtë në numrin e anijeve të vogla në indet e veshkave.


  Trajtimi i veshkave polycystic. Karakteristikat e trajtimit konservativ të veshkave polycystic kufizuar. Ajo ka për qëllim eliminimin e infeksionit në traktin urinar, luftën kundër anemisë dhe presionit të lartë të gjakut.

  Kur shprehu dhimbjen, duke zbuluar cysts të mëdha, cysts ekzemë ndonjëherë shpenzojnë operative Decompression veshkat polycystic. Cysts Punktyruyut dhe cysts hequr përmbajtjen. Ky operacion është quajtur ihnipunktura. Tani mbajë birë perkutan e cysts pa kryerjen e operacionit të hapur në veshka. Me përparimin e shpejtë të simptomave të dështimit të veshkave prognozë është pacient i varfër gjithmonë kërkon dializë. Shpesh kishte nevojë për një transplantim të veshkave.  Veshkave Sponge

  Në këtë patologji është e karakterizuar nga veshka kongjenitale cysts të shumta të vogla në piramidat renale. Zakonisht kusht ndodh në të dy anët.

  Më shpesh kjo ndodh në meshkuj. Herë Procesi sëmundja mund të kufizohet vetëm pjesërisht e veshkave. Në fëmijët, sëmundja mund të ndodhë kohë të gjatë pa asnjë simptomë.


  Manifestimet veshkave bira-bira mund të jetë përsëri dhimbje dhe hematuria.


  Diagnoza veshkave bira-bira bazuar në X-ray dhënave. Kjo përcaktohet në radiographs e veshkave petryfykatov hije të vogël projektuar palcë veshkave.


  Kur urogram nxjerrës në papillae renale zakonisht parë shumë dëmtimit të dhëmbëve të vogla në palcën që e bën pamjen foto si një sfungjer poret (pra emri).
  Mjekimi me veshka bira-bira kërkohet vetëm në rast të komplikimeve. Në hematuria totale kryhen masat për të ndaluar gjakderdhjen. Kur lidh pielonefrit - trajtim i përshtatshëm antibacterial.


  Në rast të dështimit të trajtimit konservativ të gjakderdhjes së vazhdueshme apo ankorua pielonefrit purulent akut është zakonisht kryhet nephrectomy.