Aneurysm - bombë


 • Çfarë është një aneurysm?
 • Brain aneurysm
 • Aortic aneurysm
 • Aneurysm e zemrës

 • A nuk është koha bombë? Por edhe kur mjeku bën diagnozën, pacienti nuk është në gjendje për të kuptuar situatën si të rrezikshme fund.


  Çfarë është një aneurysm?

  Aneurysm - një mur fryrë arterie (rrallë - veins) për shkak të hedh lëng e saj apo shtrihen. Rezultati është një i ashtuquajtur qese anevrizmaticheskiy që mund të compress indeve përreth. Aneurysm shpesh është i lindur. Për më tepër, pamja e një fëmije të lindur ky defekt është i papërfillshëm, dhe fëmija është duke zhvilluar krejtësisht normale. Për të aneurizëm avantazh kur sëmundja, i hedh lëng e enëve të gjakut, hipertension, atherosclerosis, sifilizi (fazë vonë).

  Rreziku i kësaj sëmundjeje të fshehtë ose dëmtimi ndodh kur një dëmtim enë gjaku, si dhe formimin e clots gjakut të infektuar.

  Shpesh aneurizëm zbuluar rastësisht, me ultratinguj, ose X-ray. Me zbulimin e saj kërkon trajtim urgjent sepse aneurysm këputje të çon në gjakderdhje, shpesh i mbushur me vdekje. Në kohën e shpërthimit të personit aneurysm ndjen dhimbje, dhe presioni i tij në gjak fillon të bien.

  Pavarësisht rreziqeve të dukshme të sëmundjes, shumë qeveri ende nuk i kushtoj vëmendje të mjaftueshme për këtë problem. Në Shtetet e Bashkuara të aneurysm vdesin pothuajse sa më shumë njerëz si AIDS (24 mijë njerëz).


  Kështu lufta kundër këtyre sëmundjeve është ndarë në 500 mijë dollarë dhe 1.4 miliard dollarë. Këputje e papritur e aneurysm ndërprerë jetën e nxjerrin njerëz si Albert Einstein, Charles de Gaulle, aktor dhe muzikant Andrei Mironov Zhenia Belousov.

  Besohet se aneurysm fituar është më shumë i zakonshëm në pacientët më të vjetër se 50 vjet. Rinj ajo zakonisht zhvillohet si pasojë e lëndimeve të pësuara në aksidente me makinë apo gjatë pushtimit të sporteve ekstreme.

  Ka disa lloje të aneurysm.


  Brain aneurysm

  Forma më e rrezikshme dhe e zakonshme e sëmundjes.

  Ajo karakterizohet nga një zgjerim lokal e arterieve cerebrale. Sipas shumë mjekëve, komplikimet pas aneurysm këputje proporcionale me goditje. Nëse gjakderdhja ka qenë një dhimbje të mprehtë, një person humb vetëdijen. Në gjysmën e rasteve, pacientët vdesin, shumë nga të mbijetuarit janë të paaftë. Megjithatë, vetëm 25 për qind e pacientëve me aneurysm momenti fatal për të ndjejnë një dhimbje koke të ngjashme me migrenë. Kjo sëmundje shpesh diagnostikuar gabimisht si tumor të trurit.


  Aortic aneurysm

  Sëmundje në mënyrë të barabartë të rrezikshme. Kjo mund të ndodhë në pjesë të ndryshme të enës së gjakut.

  Kjo lumen e aortës zgjeron dy herë se normale. Kjo diagnozë është 50 mijë njerëz në vit, dhe rezultatet e hulumtimit, aneurysm aortic zbuluar në 7 për qind të të vdekurit i cili vdiq nga shkaqe të tjera. Në fazat e mëvonshme të sëmundjes, pacientët ankohen për dhimbje shtypëse në një pjesë të veçantë të trupit. Ka aneurysm e aortës torakale, aneurysm aortic hark, një tipar i cili është se ajo mund të zhvillohet brenda 20 vjet pas lëndimit. Ekziston edhe një aneurysm e aortës abdominale, e cila është edhe asimptomatike. Megjithatë, pacientët shumë të hollë, duke e vënë dorën e tij në barkun e tij mund të ndjeni një pulsation dhe dhimbje.

  Nëse aneurysm qera rrënjët e palcës kurrizore, dhimbje bëhet e padurueshme.

  Kur aneurysm i vaskulare periferike (enët e gjakut të ekstremiteteve) pacientët mund të përjetojnë dhimbje të forta në këmbë dhe të armëve.


  Aneurysm e zemrës

  Karakterizuar Bursiform mur zemra zgjatje. Aneurysm fituar kardiak është gjetur në 5-20 për qind e pacientëve me infarkt miokardi. Me kalimin e kohës, vendi i lezioneve zbuluar mbresë, e cila gradualisht bulges. Aneurysm mund të zhvillohet si menjëherë pas një sulmi në zemër, dhe disa muaj më pas.

  Nëse gjeni ndonjë formë e dëshiruar kirurgji aneurysm. Operacioni është heqje e pjesës së dëmtuar të anijes dhe duke e zëvendësuar atë me një protezë plastike ose një fragment i një enë gjaku nga një pjesë tjetër të trupit.