Alopecia androgjenetike çfarë ajo ështëAlopecia androgjenetike

Kjo humbje e flokëve është nganjëherë i quajtur "normale", sepse në shumicën e rasteve kjo nuk është një gjendje patologjike të një tipar të trashëguar gjenetikisht. Gjenet baldness në Evropë ka një prevalencë shumë të lartë.

Duhet theksuar fakti se efekti i gjenit realizohet vetëm nën ndikimin e hormoneve androgenic. Shumë ekspertë e përdorin termin "humbjen e flokëve" dhe "humbje e flokëve" si sinonime. Sigurisht, të dyja këto shtete mund të shihet si dy anët e së njëjtës medalje, por ata duhet të disi të ndarë.

Alopecia androgjenetike zhvillon të dy gratë dhe burrat në sfondin e një rritje të konsiderueshme në nivelin e hormoneve mashkullore në gjakun periferik, pa praninë e një predispozicion gjenetik dhe androheneticheskaya - në të kundërtën.Manifestimet klinike - hedh lëng progresiv i flokëve në ballore-parietal dhe rajone të përkohshme e Epërme. Për më tepër, në shumicën e rasteve, pacientët (burra dhe gra) u ankua për forcimin humbjen e flokëve vetëm në fazat e hershme të sëmundjes.

Shpesh ndodh që sasia e humbjes së flokëve nuk është ndryshuar, por papritmas një "një ditë" burrë (ose mjedisi) zbulon se si Hollimi dhe holluar flokët. Në këtë rast, ndryshimi vëllimi ndodhur ngadalë gjatë një periudhe të gjatë kohe, pasi që vetëm ka humbur të paktën 15% të flokëve të tij, një person është vërejtur visually.

Për më tepër, opsionale reduktuar në masë të madhe është shuma e flokëve në kokë - ata mund vetëm të bëhet shumë më e hollë, që zvogëlon trashësinë e çdo flokëve, dhe duket se flokët më pak sepse në kërkim të vërtetë të reduktuar volumit hairstyle.


Kur rënie diametrin e flokëve, ata humbin aftësinë e tyre për t'u rritur dhe për ish-gjatësi, sepse më e vogël Trashësia e flokëve, më të shkurtër gjatësia e kufirit të saj, dhe në këtë mënyrë sasinë e flokëve vuan humbje shtesë.

I hedh lëng mund të përparojë në mënyrë që follicles (folikule flokëve) të fillojë prodhimin e vetëm flokët vellus. Edhe kokë tullac njeri i mbuluar me një duhmë të hollë sikur follicles flokët dhe prodhimin e çelikut të vogël qime të vogël.


Pse është ky proces

Dhe pse hedh lëng flokëve vetëm në zona të caktuara të kokës?

Zhvillimi i kësaj gjendje mund të thjeshtohet dhe të përfaqësohen në mënyrë skematike si vijon: hormoneve androgen (të cilat janë të dy gratë dhe burrat, por në sasi të ndryshme) testosterone është shndërruar në një androgen hormon më aktiv (dehydrotestosteron) nën ndikimin e enzimeve të caktuara.


Hormon që rezulton aktiv hyn gjëndër e qelizave (follicles flokët), i cili shkel sintezën e proteinave që drejtojnë prodhimin e flokëve.

Rezultati është një reduktim në madhësinë e follicles flokët, secili flokët pasues është më pak faza e gjatë anagen (faza fillestare e rritjes së flokëve kur rpoishodit rritja direkte e flokëve), ajo bëhet më e hollë dhe më e shkurtër, dhe më në fund ka një transformim i plotë i push vështirë flokëve. Megjithatë, flokët follicles është zbuluar edhe një tjetër enzimë që ka efekt të kundërt dhe shndërruese testosterone në estrogjenit hormonet (femra).

Në gratë, kjo enzimë është disa herë më shumë se meshkujt, pjesërisht sepse gratë nuk janë krejtësisht tullac si burrat.

Humbje dhe hedh lëng flokët në këtë lloj të alopecia mund të jetë për shkak të disa arsye: rritje gjenetikisht ndjeshmërisë së flokëve follicles për receptorët e hormoneve ndryshohen; Përmbajtja e tepruar e hormoneve seksuale mashkullore - testosterone dhe rritur i aktivitetit të enzimës, e cila është përfshirë në reagimin e konvertimit të testosterone në një tjetër hormon.

Follicles flokët në varësi të ndjeshmërisë së receptorëve janë të ndarë në androhenchuvstvitelnye (mbi kurorën) dhe i pandjeshëm (në nnizhne-e prapme të kokës).

Besohet të jetë ndjeshmëria gjëndër e flokëve të androgens të përcaktuara gjenetikisht. Për shembull, një rritje e androgens në meshkuj fillojnë të rriten me shpejtësi një mjekër dhe mustaqe dhe flokët në kurorën - vjeshtë dhe hedh lëng. Në pjesën më të ulët-zverku njëjtë të follicles flokët absolutisht nuk i përgjigjen nivelit të hormoneve seksuale mashkullore.


Trajtimi i alopecia androgenic

Ulja humbjen e flokëve, rrit saloobrazovanie zvogëluar dhe për të përmirësuar strukturën e flokëve mund të arrihet duke rritur gjëndër e flokëve ushqim (follicles flokëve). Për ta bërë këtë, ka dy mënyra për të ndikuar kapilarët e gjakut të lëkurës, të ushqyer flokët:

 • 1 mënyrë - duke mbrojtur qelizat nga capillaries dëmit
 • 2 mënyra - tuba kapilar për rrjedhjen e gjakut më të mirë
 • Të dy japin rezultate pozitive, por, për fat të keq, janë të destinuara trichology veç e veç. Një qasje gjithëpërfshirëse ose kombinim të tyre do të thotë ndalesa periodike humbjen e flokëve në mënyrë më efikase. Së pari ne kemi nevojë për të rivendosur rrjetin kapilar të lëkurës, dhe pastaj të zgjerohet kapilarët dhe hani ushqime që zvogëlojnë humbjen e flokëve. Për të mbrojtur qelizat nga dëmtimi përdorur gjerësisht hormonal dhe origjina antiandrogens jo-hormonal. Veprimi i tyre ka për qëllim për të bllokuar një enzimë që lëviz në një hormon tjetër testosterone destruktive (dehydrotestosteron më aktiv).  Vetëm për të mbrojtur qelizat produkteve të përdorura që përmbajnë antioksidantë që neutralizoj radikalet e lira që membranat qelizore dëme. Për shkak të faktorëve të dëmshme (toksinave të ndryshme) është shumë më e këshillueshme të ndikojë në membranën e vetë, duke rritur stabilitetin e tij. Rezervimet membranë qelizore universalisht e mbron atë nga dëmtimi. Disa mjete për flokët përmbajnë substanca të quajtura membranat stabilizant celularë.

  Pas restaurimit në rrjetin kapilar të lëkurës mund të vazhdojë për të rritur fuqinë e flokëve. Ju duhet të ndryshojë dietën, si dhe të përdorë mjete flokët e origjinës vaskulare.

  Zgjerimi kapilarët e lëkurës do të rrisë furnizimin e ushqyesve dhe vitaminat në qelizat gjëndër e flokëve. Në këtë pikë ju mund të përdorni masazh, maskë për flokët me vaj, etj


  Hair si një njeri

  Nëse një njeri dëshiron për të rritur flokët, ajo duhet të ketë gjatësinë e tyre të flokëve të paktën 5-7 inç. Para rritje flokëve, është e dëshirueshme që të kabinës mjeshtër mbajtur diagnostifikimit flokët. Zakonisht, procedura për rritjen e pasmochky përpunuara posaçërisht të cilësisë së flokëve natyrale. Fillesat ndryshojnë në ngjyrë dhe trashësi. Prandaj, është e mundur për të zgjedhur më të afërt për fillesat tuaja flokëve.

  Çdo varg - 35-50 flokëve. Për të bashkëngjitni flokët e përdorur dylli natyrore. Procedura është pa dhimbje dhe zgjat 3-4 orë. Efekti i saj zgjat për 3-6 muaj

  Në mungesë të efektit të këtij trajtimi, transplant flokëve është treguar.

  Informacion nga artikullin "androgjenetike alopecia"