Dhimbje të fytit, trajtim i lënduar fyt


 • Simptomat e angina
 • Trajtimi i pectoris
 • Trajtimi lokal i pectoris

 • Shumica fyt i lënduar janë agjent
  Streptokoket. Sëmundja manifestohet me inflamacion i bajamet. Dhe pastaj,
  proholov se personi mund të jetë vetëm një faktor predisposing -
  burrë dhe kështu dobësuar keq dhe trup të përballuar me të ndryshme
  infeksionet. Sëmundje Burimi - njerëz. Pse janë ndezur me anginë
  ajo bajamet?

  Për shkak se ata janë portë për infeksion.
  Një streptokoket nga atje për pjesën tjetër të thekshëm. Prandaj,
  me komplikime të shpeshta pectoris - pezmatimi i veshit të mesëm, për shembull. Nëse
  angina trajtohet ose nuk trajtohet siç duhet ajo menjëherë mund të fillojnë më shumë

  Komplikime të pakëndshme - reumatizmi, pielonefrit, hlamerulonefrit. Ende
  minus angina i madh është se trupi nuk prodhon imunitet të
  ky infeksion pas sëmundjes. Shpesh angina
  i sëmurë në moshë të re - 30 vjet.


  Simptomat e angina

  Simptomat e angina nuk janë menjëherë sapo
  Man kapur infeksionin përgjuar, por vetëm dy ditë më vonë. Ai e ndjen
  dobësi e përgjithshme, të ngjethura tij, dhimbje koke, dhimbje të fytit (të vështirë për gëlltitje).
  Ndjenja e etheve nuk zgjati shumë - rreth 30 minuta. Pastaj rritet ndjeshëm
  dhe temperatura është mjaft e lartë - deri në 39 gradë. Kur të shikuarat
  bajamet pacientit, gjuhë - një të kuqe të ndritshme.


  Nëse ju shikoni - në
  bajamet dots dukshme bardha - vende ku ajo kalbet. Kur angina
  kryhet domosdoshmërisht ekzaminimin bakteriologjike të egra
  bajamet. Është e nevojshme për të konfirmuar diagnozën dhe për të përjashtuar ose
  zbuluar difterisë.


  Trajtimi i pectoris


  Angina mund të trajtohen mjetet juridike popullore si
  si shumë të bëjë. Kjo sëmundje mund të jetë i mundur vetëm me anë të
  antibiotikët. Edhe në qoftë se ka një shërim, terapi të tilla
  nevojshme - mos harroni se dhimbje të fytit mund të shkaktojë ethe reumatike,
  miokardit, etj Vetë marrja e drogave të ndryshme, si dhe
  mund të ndikojë negativisht në rezultatin e trajtimit.

  Për shembull, droga
  tetracycline ose sulfonamides - krejtësisht i kotë në
  trajtimi i angines. Sepse Streptokoket të këtyre barnave
  krejtësisht indiferent. Lloji antibiotik dhe doza mund të zgjidhni dhe
  presin një mjek. Sepse Doza varet nga mosha
  i durueshëm dhe mbi të cilat ajo është trajtuar me antibiotikë për herë të fundit.

  Ju nuk mund të kryejë pectoris në këmbë - kjo është si
  mund të çojë në komplikacione, të cilat janë atëherë më e vështirë për të trajtuar.
  E nevojshme për pacientin në krevat.

  Pacienti
  i izoluar nga të tjerët - mos harroni se sëmundja është ngjitëse. Zgjedhur atë
  vegla të veçanta dhe sende të tjera shtëpiake.

  Pushtet - i butë -
  përjashtuar ushqim erëza, erëza, ushqim trashë. Unë duhet të jap një shumë
  lëngshme. Temperatura ishte më i ulët vetëm në të lartë të performancës së saj. Në
  qenie lënduar më i suksesshëm do të të paktën 7 ditë.


  Trajtimi lokal i pectoris

  Pako të ndryshme që mund të ngrohtë deri procedurë
  vetëm kur normale temperatura e trupit. Gargarë.
  Shumë shpesh ky gabim ndodh që vetëm një shpëlarje
  fyt mund të shpëtoj nga një dhimbje të fytit. Ajo nuk është. Gargling -
  Terapi adjunctive në anginë. Për pije hije në vijim
  Recipes:

  Supë Sage. Ndihmë e shkëlqyer. Thatë
  përgatitja përzierje brewed me ujë të valë dhe të përdoret për pije në të ngrohtë

  a. Frekuenca - çdo 2 orë. Analog supë urtë -
  formë pelletized. Ky medikament është quajtur - i urtë.
  Pllakat green shije mirë dhe janë, si dhe supë
  bimët.

  Mbledhja e bimëve: kamomil, eukalipt,
  lule kumak. Përzierje e tyre në pjesë të barabarta (1 tbsp. Lugë), të mbuluar
  uji (100g), insistojnë derisa supë bëhet e ngrohtë. Strain dhe
  gargarë.

  Mbledhja e bimëve: Wort, liri, Calendula, kamomil Shën Gjonit. Përgatitja dhe aplikimi i njëjtë.

  Këto bimë mund të përdoret vetëm për mbytje. Gjethet e eukalipt në këtë rast është më mirë për të zëvendësuar zgjidhje të naftës.

  Nëse temperatura trajtim nuk rritet më shumë
  5 ditë dhe dhimbje të fytit nuk do të shqetësojë, ne mund të supozojmë se pacientit
  mbulohen. Të jetë i sigurt për të kanë nevojë për trajtim pas testeve të gjakut dhe testet e urinës
  Bëni EKG. Atëherë pacienti duhet ende të vëzhguar e tyre
  kusht. Sidomos pas 1-2 muajsh. Ishte në këtë kohë
  nedolikovana angina mund të japin rikthim dhe komplikime të mund të ndodhë.