Fasha dhe antibiotikët anginë


 • Angina - një sëmundje infektive
 • Catch moment!
 • Të qetë, të ngrohtë dhe vetmia ...
 • Mos harroni kupon tuaj!

 • Angina - një sëmundje infektive

  Shpesh dukuri e angina fajësojnë këmbët e lagësht nuk është e lehtë për shall motit, i veshur për një shëtitje. Megjithatë, kjo mënyrë e të infektues pectoris mund të mos - sëmundje mund të shkaktohet nga hipotermi.

  Pectoris, ose grykët akute - sëmundje infektive patogjen kryesor i të cilit - Streptokoku. Ajo mund të hyjë në trup si pikëza (kollitjes, teshtitjes) ose nga kontakti - përmes peshqir, kriklla, duke puthur dhe shtrëngimi i duarve.

  Angina është kataral - kur inflamacion ndodh në sipërfaqen e bajamet, folikulare - në qoftë se bajamet strep goditur deri thelbin e aparatit folikulare dhe lacunar në të cilin reagim inflamator ndodh në boshllëqet - skutat në bajamet.

  Një dhimbje e ndarë fungale të fytit - duket në sfondin e imunitetit të reduktuar.


  Catch moment!

  Shenjat e para të angina mjaft tipike:

 • dhimbje të rënda të fytit që parandalon gëlltitje, hani, flisni dhe të mërzitshme;
 • lartë ethe me të dridhura dhe dobësi dhe dhimbje në nyje (39 gradë);
 • dhimbje të fytit, gjuha kuqe të ndritshme. Një tipar dallues i grykët folikulare - pika e bardhë në bajamet, dhe me film lacunar të bardhë që mbulon ato plotësisht;
 • fryma e keqe;
 • zgjeruar dhe e dhimbshme në nyjet limfatike prekje - submandibular, i qafës së mitrës dhe BTE.
 • Megjithatë, simptomat e dhimbje të fytit mund të jetë i lënduar - Temperatura pak i dehur dhe dhimbje të fytit nuk janë aq të theksuar.


  Kur angina mund maskaradë sëmundje si të padëmshme - të tilla si ARD dhe më kërcënuese - difterisë ose mononucleosis. Prandaj, angina i parë i dyshuar është një duhet të shohim një specialist - otolaringolog mjek ose sëmundje infektive.


  Të qetë, të ngrohtë dhe vetmia ...

  Për diagnozë të mëtejshëm ju duhet t'i jepet një rekomandim për të shtupë në fyt. Studimet bakteriologjike tregojnë se microflora vendos në gojën tuaj dhe antibiotikët janë të nevojshme për të trajtuar.

  Nga rruga, nuk ka antibiotik në trajtimin e angina nuk mund të bëjë, por të drogës dhe doza mund të përcaktohet vetëm me mjekun bazuar në moshën e pacientit, sëmundjet e bartura më parë dhe lloji patogjen.

  Është gjithashtu e rëndësishme që pacienti është trajtuar me antibiotikë për herë të fundit.

  Vetë marrja antimicrobials në të mirë të jetë e padobishme - shumë droga tetracycline dhe sulfonamides në patogjene pectoris nuk punojnë, por imuniteti "fabrikë" mund.

  Folklorik tradicional mjetet juridike Streptokoku, gjithashtu, "daulle". Një teknikat klasike e përdorur për të trajtimin e fyt - kompresa dhe shpëlarje - me anginë duhet të përdoret me kujdes dhe vetëm me lejen e një mjeku. Paketat Alkooli sigurojnë ngrohje të thellë dhe për të nxitur qarkullimin e gjakut në myndalynam prekur - kjo çon në faktin se infektimi i gjakut përhapet në të gjithë trupin dhe gjendjen e pacientit përkeqësuar vetëm.

  Një shpëlarje rritur lartësia e sëmundjes më tej irriton fytin. Pije e mirë për të eliminuar efektet e pectoris, kur shteti fillon të përmirësohet. Ndihma më e mirë në pectoris - ngrohjes thatë. I tij gjyshja siguruar lesh shall përfundoi rreth qafës së tij.

  Tepër e nevojshme në trajtimin e pjesës tjetër angina krevat. Duke zhvendosur sëmundjen e këmbëve, ju mund të fitojnë komplikime të pakëndshme që janë aq bujare "shkon" dhimbje të fytit - miokardit (inflamacion i muskujve të zemrës), reumatike (sëmundje inflamatore të përbashkët), pyelonephritis (inflamacion i veshkave).

  Në mënyrë tipike, mjekët këmbëngulin në hospitalizimin e pacientit. Nëse për ndonjë arsye ai qëndruar në shtëpi, ajo është e vendosur mirë në dhoma të veçanta dhe për të caktuar një tas të veçantë.

  Angina - sëmundje shumë ngjitëse dhe masat paraprake mos zgjedhja e sigurisë, ju rrezik duke e kthyer banesën në spital.

  Pacienti gjithashtu do të duhet për të përgatitur veçmas, si në anginë kundërindikuar:

 • ushqim të ngurta, gëlltitjes çfarë dhemb;
 • ushqime pikante, të kripura dhe kosi që të irritojë fyt.
 • Mjekët zakonisht rekomandojnë që pacientët të pini më shumë. Pije të bollshme të ngrohtë jo vetëm largon infeksionin nga trupi por edhe warms fytin tuaj. Pije veçanërisht të dobishme alkaline - çaj të gjelbër ose bimor dhe ujë mineral pa gaz.

  Me trajtimin e duhur të sëmundjes "shkon" për javën. Mjekët besojnë kriterin kryesor për mungesën e temperaturës rimëkëmbjes dhe dhimbje të fytit për pesë ditë.


  Mos harroni kupon tuaj!

  Është e rëndësishme për 1-2 muaj pas rimëkëmbjes përsëri të kalojë urinës dhe të gjakut teste për të siguruar që sëmundja nuk ka kthim. Në këtë kohë ka shpesh komplikime.

  Për fat të keq, imunitet shërohet nga një dhimbje të fytit nuk është prodhuar. Të kujdeset për veten! Parandalimi i pectoris redukton me masat e zakonshme - jo zahartovuytesya vëllazërohem me qytetarët që kanë zë të ngjirur me dyshim.

  Informacion nga Lydia artikull Yudina "anginë:? Fasha apo antibiotikë".