Pectoris në ditë


 • Angina i fshehtë
 • Mos shkoni në një minutë
 • Procesi ka filluar
 • Mantel Spanjisht

 • Angina i fshehtë

  Inflamacion i bajamet ose fytit - një sëmundje mjaft të ndërlikuar, që nga trajtimi jo në kohë ose jo adekuat mund të ketë komplikime të rënda. Jo vetëm se, pas një dhimbje të fytit merr zhvillimin e shpejtë të reumatizma dhe duke ndjekur atë sëmundje të zemrës. Intrigue angina është se ajo nuk është pa inflamacion janë në afërsi të indeve bajamet. Ajo provokon inflamacion në to (Katar):

 • rrufë e fyt mukozës (fyt)
 • laring (pezmatim i fytit)
 • hundë (rinitit)
 • dëmtimit të dhëmbëve nofull (sinusit) dhe kështu me radhë.

 • Prandaj, në shenjë të vogël të hipotermi (u ul mbi të u mikpritën shi, këmbët promochyly ngrirë për të ndaluar) duhet menjëherë të marrë masa parandaluese, veçanërisht ndjehet mirë me shëndet.


  Mos shkoni në një minutë

  Është e këshillueshme për të filluar luftën me vetëm një dhimbje të fytit, në orët e hershme. Para së gjithash, do të përpiqen për të ngrohtë deri poteplishe sa më shpejt që të jetë e mundur, të merrni veshur, qëndrojnë në një shtrat të ngrohtë. Nëse kjo nuk është e mundur (p.sh. nëse ju ndjeheni mire në rrugë për të punuar ose në shtëpi), ju mund të ngrohtë deri me mjete bumping, drejtimin (të paktën në nivel lokal), ushtrimet e thjeshta fizike, shumë prej të cilave mund të kryhen në një pozitë statike (i ulur ose në këmbë) .


  Kjo ju mund të bëni, madje edhe ndërsa në rrugë - në stacionin e autobusit ose në transportin publik.

  Duke arritur në shtëpi, ju duhet menjëherë të marrë një dush dhe fyt popoloskaty zierje e bimëve - urtë dhe eukalipt. Për të përgatitur lugë supë të marrë 1 ëmbëlsirë e bimëve brewed gotë me ujë të vluar, të qëndrojë në një banjë me ujë për 20 minuta, tendosje. Për shpëlarje të marrë 1 tbsp. një lugë supë në një gotë me ujë. Megjithatë, ky mjet mund të përdoret më vonë.

  Dhe jo për të humbur kohë supë gatim mund të jetë në rrugën shtëpi të blerë në një farmaci ose përfunduar eukalipt produkt Salvini (droge të realizuara nga urtë barishte) për gargling.

  Efekti i mirë do gargarë lëng panxhar të kuq, 1 tbsp. lugë lëng panxhar holluar në një gotë me ujë të ngrohtë, gjysmën doza e përdorur për gargling dhe gjysmë një gëlltitje.

  Në shtëpi, në rast të hipotermi (p.sh., duke marrë këmbët e lagësht) sa më shpejt që të jetë e mundur për të bërë një masazh të ngrohjes gjatë që lëvizjet e duarve fërkim duhet ngrohtë këmbët dhe të mbajë Protivoprostudnye pikë masazh (edhe zbatimi i tij mund të fillojë edhe në rrugën shtëpi). Për këtë indeks reagim dhe gishtat e mesme fshij pikë intensivisht acupressure që janë:

 • gjinjtë,
 • në kryqëzimin e klavikul (mbi fossa i qafës)
 • qafë, krah e arteries karotide (vendi gjeni, promatsavshy pulsation i tyre)
 • tempujt (vetullat të vijë CONTINUATION)
 • në fushën e folds nasolabial (krahë hundë)
 • në procesin zverku mastoid prapa veshëve,
 • në rruazë qafës së mitrës 7,
 • në 1, rruaza 2 dhe 3 kraharorit,
 • në dorë, në kryqëzimin e gishtit të madh dhe gisht tregues.
 • Fërkim secili nga këto pika lëvizje 20-30 herë rrethore, duke përsëritur, nëse është e mundur, e tërë ciklit disa herë në ditë 2-3 orë.

  Ndoshta do terapi vakum mjaft qesharake - goja futje e ajrit me buzët të mbyllura.

  Kjo procedurë simulon procesin e gjiri dhe shkon si kjo: ju mbyllni gojën, shtyn majën e gjuhës qiellzën e fortë dhe nofullën e poshtme janë duke u përpjekur në të njëjtën kohë si në qoftë se gjiri në ajër. Bëni këtë ushtrim shumë, të paktën 30 herë. Ajo rrit rrjedhjen e gjakut në enët e faring.

  Përveç këtyre masave emergjente, ju mund të:

 • përtyp bredhi freskët, bredh ose rrëshirë pishe,
 • gjumit vënë këmbë dhe këmbë të ulët për 1-2 orë mustardë,
 • natën për të ngrënë karafil hudhër.
 • Nëse të gjithë kryer vazhdimisht dhe në kohë, pastaj ditën tjetër ju do të jetë i shëndetshëm. Në trajtimin e angina ju duhet vetëm një ditë.


  Procesi ka filluar

  Nëse angina tashmë ka filluar dhe ju nuk mund të kapur sëmundjen në një fazë të hershme të zhvillimit të saj, sigurisht përgatit futjen e një përzierje të bimëve: urtë (2 pjesë), eukalipt (pjesa 1), kamomil (1 pjesë), buds pishe (1 pjesë) fruta anise ose lule trumzë (pjesa 1), lule Calendula (1 pjesë), nenexhik (pjesa 1). Mint mund të zëvendësojnë anise dhe anise - kopër (natyrisht, komponenti kryesor i tarifës trajtimit - Sage). 1 tbsp. koleksion lugë derdh një gotë me ujë të zier në një banjë me ujë për 20 minuta, të lejojë që të qëndrojë për 15 minuta, tendosje dhe e përdorin këtë ekstrakt për gargarë (2 h.

  koleksion lugë në një gotë me ujë të ngrohtë). Pije, të përsëritur 3-4 herë në ditë pas ngrënies dhe gjithmonë - natën.

  Nëse jo herbs përmendura mund shpëlarje fyt lëng panxhar. Ajo është gjithashtu e dobishme për të pirë lëng të qepë. Midis pije mirë për të thith gjethe aloe apo Kalanchoe ose pini për 1 h. Lugë lëng të këtyre bimëve. Në lëng mund të shtoni 30 pika tretësirë ​​të eukalipt ose Salvini.

  Për gargling mund të përgatisë infuzion i lë urtë. Vendos një pjesë të vogël të lë në një shishe me tapë vidhos, pour 0,5 gota vodka atje, të përfundojë një leckë të errët dhe të mbajë shishen 1-2 ditë të ngrohtë bateritë.

  Rezultuar tretësirë ​​e rekomanduar për të shtuar çaj bimor ose supë patate të trashë "në uniformë" (1 h. Spoon i tretësirë ​​në 2 tbsp. Lugë supë).


  Mantel Spanjisht

  Në qoftë se ju për disa arsye nuk arriti të parandalojë filluar sëmundje dhe ju në çdo gjë që ishte e nevojshme që të jetë nesër i shëndetshëm, që është mënyra më efektive - mantel Spanjisht. Kjo procedurë është ofruar për pacientët gjerman Sebastian Kneypp shërues. Ai bëhet kështu.

  Për të pastër batanije vënë një fletë pambuku të pastër. Për më shumë mbi këtë fletë të lagur në të ngrohtë (temperatura 30 gradë), ujë të përzier me holluar uthull molle (duhet rreth 250 gramë uthull molle dhe të njëjtën sasi të ujit).


  Fletë ngjyhet shtrydh me kujdes dhe shpejt e vënë atë në fletë të thatë. Kjo është për të siguruar që fletët ngjyhet në një zgjidhje të ftohur jo shumë shpejt nga molle musht uthull avullues.

  Pra, pacienti tërësisht lakuriq shtrihet poshtë në një fletë dhe i gjithë trupi i tij përveç kokës, vetëm ose me ndihmën e një asistent përfundon lagësht, fletë pastaj thatë dhe të lartë - batanije leshi. Duhet të kthehet kështu që nuk ishte atje drafti i vogël (të çara). Fletët e tokës dhe batanije pidtykaye në anët, supet, këmbët dhe qafën. Mbi ju mund të fshehin një tjetër batanije, qilim, quilts apo jastëkë të vënë, veçanërisht në këmbë.

  Batanije dhe gjëra të tjera duke e mbajtur të ngrohtë, dhe trupi është i ngrohur. Legjislativ i njëjtë dyshek me pupla të lartë më tej rrit efektin e ngrohjes për të shpëtuar.

  Kur procedura që marrin kushtoj vëmendje për faktin se fletë lagësht është siguruar me kontakt të plotë të gjitha pjesët e trupit, sidomos të këmbëve, të cilat duhet të përfundojë secili veç e veç. Në këtë gjendje pacienti është mbështjellë 1,5-2 orë. Në këtë kohë do ngrohje të fortë të trupit, pacienti në mënyrë aktive djersitje. Kështu nga mikroklimës së krijuar nën mbulesën në trupin e tij përmirëson qarkullimin dhe muskujve pushtetin. Nga këto, lahen jashtë dhe lëkurës dhe veshkat akumuluar produktet e mbeturinave trup, helmet, toksina.

  Trupi është përshpejtuar pastrimin e lëkurës, mushkëritë, veshkat dhe disa organe të tjera.

  Për të përmirësuar efikasitetin e kësaj procedure është e rekomanduar çdo orë e gjysmë për të marrë 1 filxhan ujë të nxehtë me lëng limoni (lëng i Llokoçis 1 limoni në 1 gotë me ujë të valë). Pini pije nëpërmjet një kashte është më e mirë. Është e këshillueshme të pini 3-4 gota. Pas procedurës duhet të marrë një dush për të larë jashtë trupit me mbeturinat djerse. Për të shmangur trupin hipotermi duhet menjëherë pas një dush për të shkuar në shtrat para-gatuar. Procedura është bërë më i mirë gjatë natës. Compress "mantelin spanjisht" - një mjet i shkëlqyer që trajtojnë të gjithë trupin.

  Gjatë këtij procedure me helmet dhe toksinave nga trupi dhe është një sëmundje.

  Informacion nga Irene neni Chudayeva "anginë në një ditë."