Dhimbje të fytit ose faringjit


 • Faringjit dhe bajame?
 • Çfarë është dallimi në

 • Faringjit dhe bajame?

  Angina - që vë një diagnozë që ndërsa 90% e njerëzve dhe fillon trajtim vetëm. Dhe paradoksi është vërejtur kështu që në qoftë se një person me të vërtetë fyt i lënduar - ai e trajtoi "dobët" dhe nuk pini ilaçe të nevojshme në këtë sëmundje. Por nëse faringjit banal - pimë antibiotikët shpesh çon në pasoja të pakëndshme, faringjit nuk shërohet, ne fitojnë rritje e jashtëzakonshme.

  Le të përpiqemi të kuptojmë dallimin në mes anginë të faringjit se si për të trajtuar faringjiti dhe pse duhet të drejtuar me mjekun tuaj nëse ju jeni me të vërtetë i sëmurë me grykët.  Angjinë - Një sëmundje e zakonshme e trupit në të cilat nuk mund vetëm bajamet impresionuar dhe faringut Mukoza, por edhe zemra, nyjeve dhe indeve lidhës. Çfarë është çështje?

  Angina dëshirore është shpesh grup Streptokoku beta-hemolitik A. Ky mikroorganizëm i aftë për të prodhuar toksina merrni në gjak, e cila nga natyra e tij, e ashtuquajtura struktura antigjenike kujton muskulit të zemrës, indit lidhor dhe indeve të përbashkët. Imagjinoni pasojat ajo shkakton?

  Trupi fillon të prodhojë antitrupat e projektuar për të luftuar infeksionin. Por ata janë bërë për të Streptococcus të dëmshme, dhe në indet e muskujve të zemrës së nyjeve dhe indeve lidhës, dhe të përpiqen për të shkatërruar këto organe.


  Sigurisht, kjo nuk ndodh gjithmonë, por në të trajtimit të gabuar apo jo kjo ndodh mjaft shpesh.

  Faringjit - Një inflamacion i mukozën e faring. Quajtur shpesh viruse, 80% e popullsisë të vërejtur në formën kronike, dhe pothuajse gjithmonë shkon lehtë dhe pa probleme, ai mund dhe duhet të trajtohen mjetet juridike popullore.


  Çfarë është dallimi në

  Kur angina gjithmonë (me pak përjashtime) temperatura deri 38 gradë ose më shumë. Në temperaturën normale ose faringjit ose 37-37,5.

  Nëse dhimbje të fytit dhimbje të fytit sesa në pasdite. Kur faringjit moment më të dhimbshëm - këtë zgjimin e mëngjesit.  Nëse dhimbje të fytit është shumë e dhimbshme kur duke u përpjekur diçka për të ngrënë, pirë, çdo gllënjkë është e padurueshme. Kur faringjit është më e lehtë në qoftë se e bëjnë, për shembull, pini çaj të ngrohtë.

  Kur simptomat angina më të theksuara të dehjes, të tilla si dobësi të rënda, dhimbje të muskujve, vjellje, marramendje, dhimbje koke.

  Nëse ju dyshoni se ju keni një dhimbje të fytit, ju duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun. On strep antibiotikët janë vetëm! Mos u mundoni për të trajtimin e angina vet! Dhe të bëjë një muaj pas angina kardiogramë për paqen e mendjes tuaj për përjashtimin e sëmundjeve të fituara të zemrës, që mund të jetë për shkak të sëmundjes.  Nëse e gjeni veten faringjit simptoma, atëherë ju nuk duhet të shqetësohen shumë. Mundohuni të fillojë të ngrohtë deri një lugë çaji mjaltë të pikoj përsëri disa pika lëng limoni dhe të shpërndajë ngadalë disa herë në ditë si karamele. Në hundë hedhjen gjalpë zakonshëm t'i shkrirë atje. Fyt pije disa herë në ditë me kripe me jod - një antiseptik i madh. Çiftet këmbët, çaj pini me mjedër dhe tre ditë ulur në shtëpi. Të gjitha shenjat të shkojë shumë shpejt. Nëse ju nuk mund të pini antibiotikë faringjit sepse ajo viral dhe antibiotik nuk ka efekt në viruset, nuk e torturojnë trupin tuaj më kot.  Ne ju dëshirojmë shëndetin dhe mirëqenien!

  Informacion nga artikullin "fyt të keq, grykët apo faringjit? Cili është ndryshimi? ".

  Diskutoni komuniteteve:

 • Pectoris, adenoids, bajamet, grykët
 • Laringjit dhe faringjit