Angina - plaga universal është


 • Si të njohin armikun
 • Lechimsya pa budallenjve
 • Ndihmë Dr.

 • Si të njohin armikun

  Nuk ka gjasa që kjo është grip dhe nëse dhimbje të fytit është ngjitur me një hundë i lëngshëm dhe kollë. Në shami klasike angina dhe kollë nuk ndodh. Shanset janë që ju njohur me grykët, pezmatim i fytit dhe faringjit - sëmundjet e shkaktuara nga viruset dhe kontakt apo shije ose bajame nasofaringeal apo gjuhësor.

  Angina - kafshë e tmerrshme. Ajo menjëherë sulmoi ata të gjithë. Protivoprostudnye zakonshme nuk duket si jo e shkaktuar nga një virus, dhe bakteret - Staphylococcus dhe kërpudhave të ndryshme, të cilat mund të tejkalohen vetëm me antibiotikë.

  Këto baktere zakonisht jetojnë këtu përgjithmonë dhe nxitojnë për sulmin në një kohë kur trupi është i dobësuar për disa arsye. Kjo mund të jetë shkaku i hipotermi, stresi fizik, sëmundje të tjera kronike, ndryshimet e papritur në temperaturë (akull të kondicionuar, projekt, akull, xham i mbuluar nga dëbora e sode).

  Në përgjithësi, diagnoza vetë "pectoris" - një detyrë e përbuzës. Megjithatë, simptomat e angina duhet të dini të paktën në mënyrë që të mos vonojë shkuar te mjeku. Këtu është ajo që ju do të përjetojnë me anginë duhet të:

 • dhimbje të mprehta dhe të rënda në fyt,
 • ethe,
 • dhimbje në të gjithë trupin,
 • dridhura dhe dhimbje koke.


 • Nëse kjo duke shikuar në pasqyrë, ju do të shihni një fyt të bardhë ose bastisje të pista gri, pothuajse nuk ka dyshim - fyt i lënduar.

  Pectoris, që ra fjala, gjithashtu janë të ndryshme. Më e lehtë angina ato kataral , e cila kap vetëm sipërfaqen e bajamet. Temperatura kur ajo mund të jetë mjaft i ulët. Por lacunar grykët fillon menjëherë me temperaturën në 40 gunga nën nofulla dhe bajamet të kuqe dhe të mbuluar me lulëzim. Së fundi, në një grykët folikulare bajamet fryrë dukshme mbi dots verdhë madhësi më të vogël, tip "qiell".


  Lechimsya pa budallenjve

  "Është gabim kush mendon se më e rëndësishme në trajtimin e angina - fyt të hapur fytit - thotë mjeku otolaringolog, MD Maxim Shubin.

  - Sigurisht, ndjenja e dhimbjes dhe dhimbje nuk është e këndshme, kështu që ju mezi ndihen ato, përdorni një ilaç të bazuar në paracetamol (Nurofen, strepsyls, Coldrex) për të lehtësuar dhimbjen dhe për të zvogëluar temperaturën. Për heqjen e toksinave duhet shumë për të pirë - çaj me limon, lëng boronicë, lëngjet e frutave apo komposto ngrohtë. Por hapi juaj i ardhshëm është për të thirrur mjekun.

  Së pari, gjatë angina maskuar mirë nga një sëmundje të tmerrshme si difteria , dhe ajo duhet të zbulojë sa më shpejt të jetë e mundur në mënyrë që të mos e sjellë çështjen në asfiksi dhe vdekjen e pacientit. Siguri absolute në diagnozën vetëm mund të jap një shtupë veçantë nga fyt.

  Së dyti, mjeku duhet të zgjidhni trajtimin skemës antibacterial dhe për të marrë një test gjaku dhe urina bëjë kardiogramë, për të parandaluar komplikimet në veshka dhe zemër.

  Së fundi, ajo mund të ketë komplikime të rrezikshme lokale të grykët - inflamacion i indeve përreth bajamet, të cilat janë shenja e parë e një rritje të mprehtë në dhimbje në njërën anë të laring, kufizimet përtypet muskujt dhe lëvizshmërinë qafë. Ky ndërlikim mund të zhvillohet brenda orëve dhe kërkon hospitalizimin dhe emergjente masa të menjëhershme deri në kirurgji. Unë duhet të mbani mend se më e zhvillimit të komplikimeve gjatë shërimit vetëm kur një person hedh ose të marrë drogë, ose pushon të përmbahet.

  Periudha minimale trajtimi duhet të jetë 12 ditë plus dy javë Mode butë pa hipotermi dhe stresi. Dëshira për të kursyer për Deneka ose dy vjet dhe pastaj ngarkohet sëmundjet nezhartivlyvyh. "


  Ndihmë Dr.

 • Nga orëve para të sëmundjes që mund të fillojnë marrjen Antiseptikët veprim lokal anestetik në formën e tabletave ose lozenges për gjiri.
 • Shto gargling zgjidhje furatsilinom (1 tabletë në një gotë me ujë) ose zgjidhje alkoolike chlorophyllipt rotokana (një lugë çaji në një gotë me ujë në të dy rastet), lyej fyt Lugol zgjidhje me glicerinë apo Propolisi dhe mjaltë (nëse jo alergjik ndaj tyre).

 • Përveç drogës mund të përdoret decoctions e bimëve të tilla si Calendula (1 tbsp. Lugë derdh një gotë me ujë dhe vlim për 10 minuta të vluar), kamomil (gatuaj si edhe), boronicat (100 g fruta të thata derdh 0,5 litra ujë dhe valoj deri gjysmë avulluar ujin). Infuzion i anise (1 h. Fruti lugë, derdh një gotë me ujë të vluar për 20 min.) Ose Salvia officinalis (4 h. L. copëtuar lë Brew 2 gota ujë të valë dhe të lënë për 30 minuta.) Ju mund të ha dëm para.
 • Dhe mos harroni të mbani tuaj të ngrohtë qafë. Në shall leshi do të bëjë një vë llapë. Simple - alkool (vodka ose alkool gjysmë holluar) dhe një vaj konvencionale perime me mjaltë.

  Teknika është e thjeshtë: thith një pambuku ose prej liri zgjedhur mjete dhe të përfundojë rreth qafës, kapjen e zonave nyjet limfatike submandibular. Në krye të përfundojë pëlhurë polietileni, pastaj një shtresë e pambuku ose shall. A nuk e mbajnë ngjesh më shumë se gjysmë ore dhe nuk bëni atë më shumë se dy herë në ditë.
 • Informacion nga neni Andrei Belyakov, Oksana Dulskyi "Angina -. Të gjithë sezonin tani"