Anaphylaxis në fëmijëri


 • Anaphylaxis
 • Shkaqet e anaphylaxis
 • Mekanizmi i anaphylaxis
 • Manifestime të anaphylaxis
 • Trajtimi i anaphylaxis
 • Parandalimi i anaphylaxis


 • Anaphylaxis

  Anaphylaxis - reaksion alergjik që ndodh me gëlltitje përsëritur të substancave të quajtura alergji. Kjo është një nga alergjitë më të rënda, për të shpejtuar zhvillimin dhe ashpërsia e ai është i pakrahasueshëm.  Shkaqet e anaphylaxis

  Anaphylaxis mund të ndodhë kur injektuar në trupin e drogës, përdorimin e radiografike medium kontrast. Në raste shumë të rralla, shoku mund të jetë një manifestim i alergji ushqimore apo reagim ndaj pickimin e insekteve.

  Rastet e anaphylaxis nga ekspozimi ndaj të ftohtë. Sa për drogë, pothuajse asnjë prej tyre mund të shkaktojë shok anafilaktik. Më shpesh ky reagim duket të antibiotikëve, veçanërisht penicilinë.

  Fëmijët të shkaktojë reaksione anafilaktik mund të jetë vaksina, serume. Më të shokut zhvillon me përdorimin e përsëritur e drogës ose alergjen. Por punonjësit e shëndetësisë apo fëmijët nënat e të cilëve gjatë shtatzënisë dhe laktacionit marrja e drogës, anaphylaxis mund të ndodhin në të kontaktit të parë me të drogës. Metoda e administrimit dhe dozë të alergjen nuk luajnë një rol për zhvillimin e shokut të sensibilizuar (allerhizirovannoho) drejtave.

  Anaphylaxis me alergji ushqimore gjë e rrallë relative. Në praktikë pediatrik raste të tilla janë të intolerancës në qumësht (sensibilizimi për beta-laktoglobulin), peshk, bardhë veze.  Mekanizmi i anaphylaxis

  Baza e foto klinike të shokut anafilaktik është një reaksion alergjik. Kontakti i parë me alergjen çon në formimin e një organi të përqendrimit të lartë të proteinave IgE. Kur injeksione anaphylaxis ndodh më shpesh dhe shkon më shpejt. Drogës veçanërisht e rrezikshme intravenoz ku anaphylaxis mund të ndodhë menjëherë ("maja e gjilpërës").

  Zakonisht anaphylaxis ndodh brenda 1 ore, ndërsa rektal (përmes anusit), lëkurës i jashtëm dhe oral (me gojë) përdorimi i drogës mbi 1-3 orë (si thithjen alergjen). Në përgjithësi, shoku anafilaktik ndodh më e vështirë, ka kaluar më pak kohë që nga futja e reagimit ndaj alergjen. Incidenca e shok anafilaktik dhe ashpërsinë e saj rritet me moshën.  Manifestime të anaphylaxis

  Simptomat e para të shokut anafilaktik fillon - ankth, frikë, dhimbje koke ngrirë, mpirje e buzët dhe fytyrën, marramendje, tringëllimë, djersitje të ftohtë, humbje të vetëdijes.

  Në disa raste, ka një kruarje e theksuar e ndjekur nga urtikarie ose Angioedema. Gulçim, turp gjoks (rezultat bronkiale vrull apo edemë alergjik laryngeal), dhe simptomat e traktit gastrointestinal, në formën e sulmeve të dhimbjeve të barkut, nauze, të vjella, diarre. Ka edhe gjëra të tilla: shkumë nga goja, konvulsione, urinim i pavullnetshëm dhe të zorrëve të tij lëvizjeve (stools), gjakderdhje nga vagina. Ul presionin e gjakut, pulsin filiform. Në rastet e shok anafilaktik të shkaktuar nga humbja e vetëdijes, pacienti mund të vdesë brenda 5-30 minutave të asfiksi ose 24-48 orë apo më shumë për shkak të ndryshimeve të rënda të pakthyeshme në organet vitale.


  Nganjëherë fatale dhe mund të ndodh shumë më vonë për shkak të ndryshimeve në veshkat (glomerulonefriti), në traktin gastrointestinal (gjakderdhje gastrointestinal), zemra (miokardit), truri (edemë, hemorragjike) dhe organe të tjera. Shpesh kur një shok ndodh dvuhfaznost: pas disa përmirësime përsëri ka një ulje e tensionit të gjakut. Prandaj, pacientët të cilët kanë pasur proceset anafilaktike nuk duhet të jetë më pak se 12 ditë në spital.


  Nganjëherë pacientët të cilët kanë pasur proceset anafilaktike, pyetje tha vënë re më parë simptoma të caktuara alergji (kruarje, koshere, marramendje, ethe) në kontakt me substancën që shkaktoi reagimin e shokut më vonë.

  Këto manifestime të simptomeve të quajtur "ankth".  Trajtimi i anaphylaxis

  Ndihmë emergjente duhet të jepet menjëherë që nga shenjat e para klinike të anaphylaxis. Masa e parë e menjëhershme - Përfundimi i administratës ose kufizojë gjak saj futje (vendosni një fashë për ndaljen e gjakut lart injektimit apo kafshoj). Në injeksion apo kafshoj epinephrine administrohet dhe duhet të zbatohet për këtë zonë të ftohtë. Administruar menjëherë hormonet e veshkave (prednisone, deksazon, hydrocortisone). Për të ndihmuar pacientët në çdo spital janë grupe të veçanta protyshokovi. Nga të eliminuar manifestimet e shokut varet jetën.

  Nëse shoku ka evoluar në natyrë dhe larg nga qendra mjekësore, fëmija duhet të futet me kokë ulur pak për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Sigurohuni që nuk ndodhi thithjen e vjellat - ju duhet të mbani kokën anash dhe fix gjuhën nëse ajo do të zhytet në. Ajo duhet të ngrohtë viktimën për t'i dhënë atij ajër të pastër.  Parandalimi i anaphylaxis

  Të ofrojë për zhvillimin e anaphylaxis është ende shumë e vështirë. Në reagim ndaj antibiotikëve penicilinë nuk duhet të administrohet me një grup të penicillins gjysmë-sintetike dhe cefalosporinave, pasi ato janë të lidhura me komponentet kimike. Futja e ushqimeve plotësuese dhe plotësim për fëmijët me alergji trashëguar shkaktuar duhet të jenë shumë të kujdesshëm, duke futur një produkt të ri në 5-7 ditë.
  Në urtikaria Ftohtë nuk është e rekomanduar banje në ujërat e ftohtë. Këta fëmijë kundërindikuar ekspozimit të zgjatur në ajër në dimër.


  Parandalimi i anaphylaxis nga pickimin e insekteve është për të ndaluar fëmijët të qëndrojnë në afërsi të parkut në mesin e bimëve lulëzuar. Dritaret në apartament ku fëmija jeton me këtë lloj të alergjisë, të jetë i sigurt për të shtrënguar ose të instaluar të veçantë neto rrjetë mushkonjë.


  Nëse familja juaj ka fëmijë ose të rritur janë të prirur për alergji të tilla, kabineti mjekësi shtëpi dhe rrugët duhet të jenë shiringa e disponueshme dhe ilaçe protyshokovi të dhënat për të siguruar drogë emergjente dhe doza të ofrojnë ndihmën e parë.

  Këto rekomandime janë në dispozicion në pediatri ose allergist që kanë parë fëmijën.

  Informacion nga Irene artikull Sapa "anaphylaxis i fëmijëve"