Kruajtje Anal


 • Kruajtje Anal
 • Shkaqet e kruarje anale
 • Manifestim i kruarje anale
 • Llojet e kruarje anale
 • Diagnoza e kruarje anale
 • Trajtimi i kruarje anale


 • Kruajtje Anal  Anal kruajtje - një gjendje patologjike karakterizohet me kruarje të vazhdueshme në anus. Kjo sëmundje ndodh shpesh dhe Coloproctology di se si atë seriozisht, dhe se sa e vështirë për të arritur rezultatin e qëndrueshëm pozitiv.  Shkaqet  Pruritus idiopatike. Shpesh ka arsye të dukshme specifike. Si rezultat i aftësisë së zvogëluar për të mbajtur fluide në anus, një sasi e vogël e mukusit nga rektumit merr në lëkurë e rajonit perianal dhe shkakton acarim të saj.
  Sëmundje Anorektovahinalnye : Hemorroide, fistulat, fissures, lythat gjenitale, purulent hydradenitis, tumor muskul unazor mosfunksionim, sekretuese vaginal.


  Sëmundjet dermatologjike : Psoriasis, pezmatim i lëkurës seborrheic, ekzemë atopic, liken planus, etj


  Kontakt pezmatim i lëkurës Aplikacioni i ditës i ointments, sprays, pluhurat, soaps, supozitore, etj


  Infeksionet : Fungi (Sandida), bakteret (gërvishtjet).


  Parazitë : Worms, Trichomoniasis, skabiesit, morrave pubike.


  Antibiotikët oral : Tetraciklina, erythromycin, etj


  Sëmundjet sistemike Diabet, sëmundje të mëlçisë.


  Higjiena personale : Pamjaftueshme apo të tepruar.

  Ngrohjes dhe lagështia : Rroba të ngushta, klimë të ngrohtë, trashje, aktivitet intensiv fizik.


  Ushqim : Pije (kafe, çaj, cola, qumësht, birrë, verë), ushqim (erëza, speca të nxehtë, domate, fruta agrume, çokollatë).


  Shkaqet Psikogjenike : Anksioznost etj ..
  Manifestim  Shpesh kruhet në anus është ankesa kryesor dhe i vetëm i pacientit.


  Gjatë rrjedhës klinike të dobishme për të dalluar mes kruarje vërtetë akute dhe kronike anal. Për formën e parë (faza) karakterizohet me fillimin e papritur, rrjedhje të vazhdueshme, intensitetin dhe ndryshimeve të rëndësishme lokale në të lëkurës me lagështi llojin ekzemë e esencave, gjurmët e kruarje, hypertrophy folds perianale.

  Kruajtje kronike mjaft start të ngadalshëm, lëkura më e thatë, holluar (ajo është krahasuar me letër pergamenë), nganjëherë depyhmentyrovana, gjurmët e kruarje ose asnjë fare, ata duken si abrasions hollë lineare, lëkurë folds radiarnu shprehur pak ("këmbë shkalle").
  Llojet  Kruajtje Anal duhet të ndahet në mënyrë të qartë në "primare" (sinonime: e vërtetë, suihennyy, kryptohennyy, idiopatike, neurogjenik, thelbësore) dhe "të mesëm", shpesh e shoqëron si simptomë kryesor të sëmundjeve të tilla si hemorroide, fissures anal, pushtimi hlystyani, proctosigmoiditis etiologies ndryshme , mungesa e muskul unazor të anusit, kapsllëk (diarre), pezmatimi i organeve gjenitale, ndikimi i endo-dhe ekzogjene substancave dhe faktorëve të dëmshme, lezione fungale të lëkurës në rajon sacrococcygeal.

  Përveç kësaj, kruarje anale mund të jetë një shenjë e hershme e diabetit fshehur.


  Nëse shkaqet e kruarje anale mesme të listuara më sipër, më pak apo më shumë i njohur, shkaku i primar, vërtetë, kruajtje e rajonit nuk është kuptuar plotësisht.
  Diagnozë  Për të diagnostikuar sëmundjen duket të jetë e thjeshtë: kruajtje në anus është ankesa kryesor dhe i vetëm i pacientëve. Megjithatë, përcaktimit të llojit të kruarje (të vërtetë ose sekondar), fazën e tij (akut ose kronik), forma (të thatë ose me lagështi), dhe të përcaktuar shkakun e pruritus i mesëm nuk është aq e lehtë.


  Para së gjithash, ajo duhet të jetë vendosur:

 • ose kruajtje të lidhur me jashtëqitje. Ky funksion mund të tregojnë një mungesë të funksionit të muskul unazor të anusit, e cila është vërejtur shpesh në hemorroide kronike, prolapsi rektal, trauma të ndryshme muskul unazor (Postpartum, postoperative, etj), lezionet nervore (sidomos te fëmijët), çoroditje seksuale. Të përcaktuar shkallën e dështimit është përmes sfinkterometrii;
 • Rritjet apo kruarje pas duke marrë alkool, ushqimet pikante ose të kripura: prania e këtij atributi tregon proktosyhmoydyta praninë;
 • Asnjë pacient në shtëpi ose në prodhimin e efekteve të dëmshme - prodhimin e kimikateve, radiacionit, punë në pluhur nën temperaturë të lartë dhe kështu me radhë.

  Mr.;
 • nëse kontakti i ngushtë me kafshët (Pushtimi hlystyani);
 • Prania e pacientit ose të afërmit e tij diabet, lezionet fungale, kapsllëk, diarre.

 • Nga studimet laboratorike gjatë kruarje anale të kryejë një test të gjakut për sheqer dhe trefishtë vezë fekal krimb zorrësh. Në identifikimin lezione duke përdorur konvencionale (të ngurtë) proctosigmoidoscope të kryhet irrigoskopii.
  Meshkujt kanë nevojë për të përjashtuar uretritin dhe prostatitis, gra - kruarje vaginale. Në prani të një karrige të paqëndrueshëm duhet të bëjë microflora bakteriologjike fekal, kur shprehu trajtim dysbacteriosis e kruarje anale duhet të përfshijë përgatitjet veçanta.


  Trajtim  Trajtimi i kruarje anale - është e komplikuar, kërkon durim dhe këmbëngulje mjekun dhe pacientin. Në veprimet kruajtje mesme mjek i qartë - Trajtimi i sëmundjes themelore.

  Është e rëndësishme për të diagnostikuar edhe fazat fillestare të hemorroide papillita, kriptita, e jo për të përmendur çarjes anal, prolapsi i rektumit ose anusit muskul unazor pamjaftueshmërisë së ndonjë etiologji. Në këto raste, zakonisht kruarje është një simptomë e sëmundjes themelore.


  Nëse proctosigmoidoscope gjetur proctosigmoiditis, është e nevojshme për të kryer një kurs të plotë të trajtimit të duhur.


  Nëse nuk ka proktosyhmoydyta bakteret e zorrëve rritje e jashtëzakonshme, trajtimi i kruarje anale kombinuar me emërimin e përgatitjeve bakteriale.
  Megjithatë, më me këmbëngulje që ndodhin pikërisht ato forma të kruarje anale, në të cilën pyetje më të plotë të pacientit, testet klinike dhe laboratorike nuk tregoi ndonjë patologji. Në këto raste, trajtimi duhet të fillojë terapi proktosyhmoydyta fshehura: dietë, microclysters me collargol, ointments të lëkurës. Për të hequr parregullt kruhet refleks perianal e lëkurës në këta pacientë është e këshillueshme për të aplikuar trajtime të ndryshme injectable.